Koło Naukowe Bezpieczeństwa Narodowego UJD

Napisz do nas

www.bezpieczenstwo@knbn-ujd.pl

12 września 2020

19 lat temu zatrzęsły się filary Stanów Zjednoczonych

Fot: Zamachy z 11 września 2001r. , płonące wieże/ East News.

 

 ♦ Zamachy z 11 września 2001 roku na World Trade Center w Nowym Jorku, wzbudziły strach i szok na całym świecie (stacja telewizyjna ABC transmitowała sprawozdanie z ataku non stop przez 91 godzin, audycja breaking news stacji CBS była nadawana bez przerwy przez 93 godziny i 5 minut[1]).

Wydarzenia te zmieniły postrzeganie terroryzmu jako zjawiska odległego dla ,,cywilizowanych’’ państw. Dramat ludzi znajdujących się w budynku i na pokładach samolotów pasażerskich rozpoczął się o godzinie 8:46. Maszyna linii lotniczych American Airlines (lot nr 11) została porwana, a za sterami zasiadł Mohamed Att Al-Sayeda. Skierował on pojazd między 94. a 98. piętro północnej wieży WTC. O godzinie 9:03 drugi porwany samolot linii United Airlines, pilotowany przez Al-Shehhiego, wbił się pomiędzy 77. a 84. piętro południowej wieży. Te dwie postacie stanowiły trzon wydarzeń, które wstrząsnęły Ameryką i całym światem.

Dramat Amerykanów osiągnął punkt krytyczny o godzinie 9:37, kiedy porwany samolot American Airlines uderzył w zachodnie skrzydło Pentagonu. Łącznie tego dnia śmierć poniosło 2973 osób, w tym 6 Polaków[2]. Do tego aktu przyczyniło się 19 zamachowców z komórki hamburskiej. Dopiero 29 października 2004 roku Osama Bin Laden wziął na siebie odpowiedzialność za organizację zamachów terrorystycznych w Ameryce.

 

 ♦ Atak na Amerykanów był przewidziany, lecz nie spodziewano się czynów terrorystycznych bezpośrednio wewnątrz USA, ale za granicą. Ich celem miały być elementy infrastruktury militarnej lub dyplomatycznej[3]. Nikt też nie sądził, że terroryści wybiorą samoloty cywilne jako bomby w celu zniszczenia World Trade Center - amerykańskiego symbolu potęgi ekonomicznej, Pentagonu jako symbolu potęgi militarnej oraz Białego Domu - symbolu potęgi politycznej (czwarty samolot, którego celem był Biały Dom rozbił się w polu w Pensylwanii). Ten akt niewiarygodnego terroru zmienił politykę amerykańskiego rządu, który obrał nowy cel nadrzędny - walkę z radykalnymi organizacjami islamskimi oraz sponsorującymi je państwami. Amerykańska administracja dążyła do odnalezienia sprawców odpowiedzialnych za ten krwawy atak. Za cel postawiono sobie również likwidację największych organizacji terrorystycznych na świecie. Wyrazem tego było uchwalenie 26 października 2001 roku przez Kongres specjalnej ustawy o oficjalnym tytule: „Zjednoczenie i wzmocnienie Ameryki poprzez zapewnienie odpowiednich narzędzi potrzebnych do przechwytywania i utrudniania terroryzmu” lub USA-PATRIOT. Została ona podpisana przez ówczesnego prezydenta USA - George’a W. Busha. USA-PATRIOT tak naprawdę rozszerzał zastosowanie narzędzi, wykorzystywanych wówczas przeciwko handlarzom narkotyków i przestępczości zorganizowanej. Ustawa miała poprawić bezpieczeństwo wewnętrzne poprzez:

  • zezwalanie organom ścigania na stosowanie nadzoru i podsłuchów w celu prowadzenia dochodzeń w sprawie przestępstw związanych z terroryzmem,

  • zezwolenie agentom federalnym na zwrócenie się do sądu o pozwolenie na wykorzystanie podsłuchów wędrujących w celu śledzenia konkretnego podejrzanego o terroryzm,

  • zezwolenie na opóźnione zawiadomienie o nakazach przeszukania, aby terrorysta nie dowiedział się, że jest podejrzany,

  • zezwolenie agentom federalnym na ubieganie się o pozwolenie sądu federalnego na uzyskanie dokumentacji bankowej i biznesowej w celu pomocy w dochodzeniach w zakresie bezpieczeństwa narodowego i zapobiegania praniu pieniędzy w celu finansowania terroryzmu,

  • usprawnienie wymiany informacji i danych wywiadowczych między agencjami rządowymi,

  • przewidywanie surowszych kar dla skazanych terrorystów i tych, którzy ich ukrywają,

  • zezwolenie na uzyskanie nakazów przeszukania w każdym okręgu, w którym ma miejsce działalność związana z terroryzmem, bez względu na to, gdzie nakaz jest wykonywany,

  • zniesienie przedawnienia niektórych przestępstw terrorystycznych,

  • utrudnianie cudzoziemcom zaangażowanym w działalność terrorystyczną wjazdu do Stanów Zjednoczonych,

  • udzielanie pomocy ofiarom terroryzmu i funkcjonariuszom ds. bezpieczeństwa publicznego zaangażowanym w prowadzenie dochodzeń w sprawie terroryzmu lub zapobieganie mu lub reagowanie na ataki terrorystyczne[4].

 ♦ Skutki zamachów z 11 września 2001 r. były globalne. Rozszerzyły się komórki terrorystyczne: powstała al-Kaida w Magrebie, al-Kaida na Półwyspie Arabskim, a także kolejne siatki tej jednostki - w Egipcie i Indiach oraz inne grupy terrorystyczne[5]. Obok terroryzmu masowego, rozpowszechnił się również terroryzm indywidualny, który został zapoczątkowany w 1881 roku, kiedy członkowie Narodnej Woli zamordowali cara Aleksandra II przy użyciu bomby, raniąc osoby cywilne.

Amerykańska chęć zemsty za wydarzenia z Nowego Jorku doprowadziła do zamordowania Osamy Bin Ladena, przywódcy al-Kaidy, a także do inwazji na Afganistan i Irak. Krwawe dążenia do wyniszczenia lub osłabienia wpływowych struktur terrorystycznych nie przynosiły żadnego efektu, ponieważ w ich miejsce powstają nowe organizacje. Zamachy z 2001 roku zaostrzyły również przepisy dotyczące bezpieczeństwa lotów[6]. Wydarzenia z 11 września 2001 roku zmieniły nie tylko oblicze Ameryki, lecz całego świata.

 

Autor: Maciej Heromiński

 


[1]https://www.rp.pl/Historia/309099993-11-wrzesnia-2001-roku-Dzien-ktory-zmienil-swiat.html, [dostęp:11.09.2020].

[2] https://www.historytv.pl/programy/15-lat-po-11-wrzesnia/artykuly/11-września-przebieg-wydarzeń [dostęp:11.09.2020].

[3] R.M. Machnikowski, Zaskakująca zmiana. Transformacje zagrożeń dla bezpieczeństwa i ich percepcji, „Bezpieczeństwo. Między sądzeniem a stanem rzeczy’’, 2015, nr 5, s. 2.

[4] https://www.history.com/topics/21st-century/patriot-act, (dostęp: 12.09.2020).

[5] https://www.polskieradio24.pl/130/4428/Artykul/2368253,Artur-Wroblewski-skutki-atakow-na-World-Trade-Center-wciaz-trwaja, (dostęp: 12.09.2020).

[6] https://www.smartage.pl/dzien-ktory-zmienil-swiat-11-wrzesnia-2001-roku/, [dostęp:12.09.2020].

 

 

Przeczytaj także:

15 marca 2024
Fot: zdj. własne. W dniu 15 marca 2024 roku członkowie Koła Bezpieczeństwa Narodowego uczestniczyli w
12 marca 2024
fot. Daniel Pach/ FORUM ♦ 12 marca 2024 roku minęło 25 lat od przyjęcia Rzeczypospolitej
15 lutego 2024
Zdjęcie tytułowe (slawomir366/Shuttershock)  (fot: PAP, TVN24), 13 lutego 2024 roku, posiedzenie Rady Gabinetowej, od prawej:
03 lutego 2024
3 lutego 2024 roku przedstawiciele Koła przeprowadzili  wykład skierowany do olimpijczyków biorących udział w etapie

KNBN © 2023