STYCZEŃ
02 stycznia 2023 r.
W Sewastopolu w wyniku działań wojennych wieczorem po rzekomym strąceniu dronów w Sewastopolu zaczęły pojawiać się informacje o wybuchach w obwodzie kurskim, który graniczy z Ukrainą.
05 stycznia 2023 r.
Prezydent Rosji Władimir Putin polecił ministrowi obrony Siergiejowi Szojgu wprowadzić zawieszenie broni na Ukrainie od godziny 12:00 6 stycznia do godziny 24:00 7 stycznia. Prawdopodobnie powodem tej decyzji było to, że na terenach objętych walkami żyje duża liczba obywateli wyznających prawosławie, dlatego Rosja wzywa stronę ukraińską do umożliwienia im „uczestnictwa w nabożeństwach wigilijnych, a także w dniu Narodzenia Pańskiego”.
08 stycznia 2023 r.
Tłumy zwolenników byłego prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro wyszły na ulice, aby protestować przeciwko przejęciu władzy przez kandydata lewicy Luiza Inácio Lula da Silvy.
Protestujący wdzierali się do budynków rządowych, w tym Kongresu, Sądu Najwyższego i pałacu prezydenckiego. Dochodziło też do starć z policją.
W wieczornym oświadczeniu da Silva zapowiedział, że do 31 stycznia w stolicy będzie trwała interwencja władz federalnych.
13 stycznia 2023 r.
Christine Lambrecht (Socjaldemokratyczna Partia Niemiec), niemiecka minister obrony narodowej, postanowiła rozważyć decyzję, aby podać się do dymisji.
15 stycznia 2023 r.
Hiszpańscy nurkowie uratowani przez polskie służby
Z soboty na niedzielę miała miejsce akcja ratunkowa trzech hiszpańskich nurków. Pomoc została im udzielona przez Ratowników Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR. Jak wynika z informacji hiszpańscy nurkowie stracili sterowność trzy mile na północ od Górek Zachodnich. Policjanci ustalili, że Hiszpanie nie posiadali uprawnień do prowadzenia motorówki oraz nie mieli pozwolenia na nurkowanie. Z policyjnych informacji wynika również, że jednostka nie była wyposażona w podstawowe elementy, które gwarantują bezpieczeństwo tj. oświetlenie nawigujące, środki łączności czy środki ratunkowe. Dodatkowo akcja ratunkowa była utrudniona z powodu trudnych warunków panujących na morzu.
Ogromny pożar w chińskiej fabryce chemikaliów
Do pożaru doszło w niedzielne popołudnie w Panjin w prowincji Liaoning w północno-wschodnich Chinach. Jak wynika z informacji do eksplozji doszło ok. godziny 13:25, podczas konserwacji instalacji. Media donoszą również o poszkodowanych, jednakże nie ma dokładnie oszacowanej liczby rannych. Również nie podano informacji jaki rodzaj chemikaliów płoną w budynku.
Protesty aktywistów klimatycznych w Luetzerath w Niemczech
Przyczyną protestu jest sprzeciw na wyburzenie wioski Luetzerath oraz prowadzenia w tamtym miejscu wydobycia węgla brunatnego. W sobotę doszło do licznych starć aktywistów klimatycznych z funkcjonariuszami tamtejszej policji. W konsekwencji zostało rannych 70 policjantów, również ucierpiało wielu protestujących. Jak wynika z informacji w Luetzerath sytuacja się uspokaja, a koparki od rana rozpoczęły burzenie kolejnych budynków.
16 stycznia 2023 r.
Rozpoczęły się rosyjskie i białoruskie ćwiczenia lotnicze
Jak wynika z informacji przekazanych przez białoruskie Ministerstwo Obrony, Rosja i Białoruś rozpoczęły ćwiczenia lotnicze. Ich celem jest wzmocnienie współpracy w realizacji zadań bojowych. Ćwiczenia miały dotyczyć takich zagadnień jak: rowadzenie rozpoznania z powietrza, wspólne patrolowanie przestrzeni powietrznej wzdłuż granicy państwa, wsparcie lotnicze dla grup oddziałów, taktyczny desant z powietrza oraz dostawę ładunku i ewakuację ofiar. Zachodni eksperci oraz ukraińskie władze prawdopodobny scenariusz upatrują w ataku na Ukrainę z terytorium Białorusi.
Mołdawia obawia się Rosyjskiego ataku od strony Morza Czarnego
Igor Grosu - przewodniczący mołdawskiego parlamentu w udzielonym wywiadzie zasugerował, że Mołdawia najbardziej obawia się rosyjskiego ataku ze strony Morza Czarnego. Według niego atak ten jest bardziej prawdopodobny niż ewentualna agresja separatystycznego Naddniestrza, gdzie stacjonują rosyjskie oddziały. Zapowiedział również, iż w obawie przed rosyjskim atakiem mołdawskie władze są zamierzają wzmocnić siły zbrojne.
17 stycznia 2023
W Afganistanie doszło do publicznej chłosty na stadionie
We wtorek na stadionie Ahmad Shahi w mieście Kandahar na południu Afganistanu doszło do publicznej chłosty. Na karę od 35 do 39 batów zostało skazanych dziewięciu mężczyzn. Została ona wymierzona przez Talibów dla tych, którzy złamali prawo szariatu. Chłostę oglądało setki gapiów. Biczowanie to jedna z najpopularniejszych kar, które są wymierzane w Afganistanie.
Agenci FSB próbowali zniszczyć wyrzutnie Himars
Jak poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy, doszło do próby wykrycia i zniszczenia systemów artylerii rakietowej Himars, które USA przekazało Ukrainie. Według ukraińskich służb, ludzie ci próbowali także ustalić pozycje systemów obrony przeciwlotniczej armii ukraińskiej i miejsca, gdzie rozlokowane są systemy HIMARS i haubice M777.
18 stycznia 2023
W Davos została omówiona kwestia energii atomowej dla Polski
W środę podczas forum ekonomicznego w Davos została podjęta dyskusja na temat rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. W debacie udział wziął Jacek Sasin, Dukgeun Ahn - minister handlu Korei Południowej, Wojciech Dąbrowski - prezes Polskiej Grupy Energetycznej, Zygmunt Solorz - założyciel i właściciel Grupy Polsat Plus, Maciej Stec z firmy ZE PAK oraz Whang Joo-ho z koreańskiej firmy KHNP.
Zginął szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski
Do katastrofy helikoptera, którym leciał Denys Monastyrski - minister spraw wewnętrznych Ukrainy, doszło w środę w Browarach. Wraz z nim zginęło 16 osób, a 22 osoby zostały ranne w tym 10 dzieci.
19 stycznia 2023
Protesty w Paryżu
Protesty są skierowane w reformę emerytalną. Policja w kierunku demonstrantów użyła gazu łzawiącego. Z oświadczenia prezydenta Emmanuela Macrona wynika, że rząd będzie wdrażał reformę w zgodzie z dialogiem, ale z determinacją. Strajk objął rafinerię, koleje i transport miejski, szkoły, sektor energetyczny i publiczny, a także część policji i MSZ.
Siergiej Ławrow po raz kolejny wywołał międzynarodowy skandal
Minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow porównał działania państw zachodnich do polityki prowadzonej przez III Rzeszę wobec Żydów. Europejski Kongres Żydów żąda przeprosin od Ławrowa. Dokładniej minister spraw zagranicznych posądził Ukrainę i państwa zachodnie o ludobójstwo narodu rosyjskiego. Ariel Musicant przewodniczący Europejskiego Kongresu Żydów stwierdził, że jego naród jest "zszokowany i oburzony".
20 stycznia 2023
W Singapurze mieszają ropę z Rosji i pochodzącą z innych krajów.
Jak wynika z informacji popyt na magazynowanie surowca w Singapurze znacząco wzrósł. Wynika to z faktu, iż mieszanie taniej ropy z Rosji z surowcem pochodzącym z innych krajów jest bardziej opłacalne. Dostępność tanich paliw i mieszanie ich z surowcami z innych źródeł umożliwia znaczny zysk.
21 stycznia 2023
Ukraińscy żołnierze będą szkolić się w Polsce na czołgach Leopard
Jak wynika z przekazanych informacji przez ministra obrony narodowej Ołeksija Reznikowa Ukraińcy będą szkolić się na czołgach Leopard 2 w Polsce. Co istotne w piątek odbyło się spotkanie 50 krajów w bazie Ramstein, na którym nie udało się dojść do porozumienia w kwestii przekazania Ukrainie wyżej wspomnianego sprzętu.
Prezydent Bułgarii jest przeciwny dozbrajaniu Ukrainy
Według prezydenta Bułgarii Rumena Radewa dostarczanie zachodniej broni może dojść do globalnego konfliktu. W wywiadzie dla radia Darik powiedział, że nie może zaakceptować stanowiska, iż wojna w Ukrainie jest wojną wartości, gdzie najwyższą wartością jest pokój i ludzkie życie. Według Rumena Radewa dostarczanie broni Ukrainie jest jak gaszenie pożaru benzyną, co oznacza przyznanie, że ofiar będzie więcej. Dodał również, iż stanowisko przyjmowane przez państwa zachodnie oznacza zaakceptowanie podejścia, że wojnę tę trzeba prowadzić do całkowitego upadku jednej ze stron, co nieuchronnie przybliża świat do globalnego konfliktu.
22 stycznia 2023
Na pokładzie samolotu został ogłoszony alarm bombowy
Alarm bombowy został ogłoszony w samolocie linii Ryanair z Katowic do Aten. W celu eskortowania samolotu zostały wysłane dwa myśliwce F-16. Samolot wylądował na odosobnionym miejscu na lotnisku w Atenach. Samolot został przeszukany przez zespół saperów. Kilka godzin potem grecka policja poinformowała, iż nie znaleziono na pokładzie żadnej bomby.
23 stycznia 2023
Rosyjski ambasador został wyrzucony z Łotwy
Szef Łotewskiego MSZ Edgars Rinkevics poinformował, iż Łotwa obniża rangę stosunków dyplomatycznych z Rosją. W konsekwencji do 24 lutego Łotwę ma opuścić rosyjski ambasador. Jest to odpowiedź na działania Kremla wobec Estońskiego ambasadora w Rosji. Również ambasador Łotwy opuści Rosję.
24 stycznia 2023
Białoruś zaopatrza Rosję w ,,Zęby Smoka”
Zęby smoka to określenie na żelbetonowe stożki, które mają służyć jako zapora przeciwczołgowa. Jak wynika z informacji są one produkowane przez 6 białoruskich firm w obwodzie homelskim, mohylewskim i witebskim. Jedna z firm dostała wytyczne na wyprodukowanie żelbetonowych elementów o wysokości 1.3 m i wadze 1200 kg. Jak donoszą dziennikarze tylko w obwodzie homelskim firmy otrzymały zalecenie na wyprodukowanie od 20 tys. do 30 tys. ,, zębów smoka”.
25 stycznia 2023
Rosjanie mają problemy w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej
Problemy dotyczą napraw po ostatnim ostrzale elektrowni. Rosyjscy okupanci potrzebują pilnie specjalistów, którzy dokonaliby bieżących napraw. Ukraińscy odmawiają napraw tym samym przepłacając życiem. W tym celu mają przybyć specjaliści z Białorusi, którzy pomogą Rosjanom uporać się z występującymi usterkami. Przewiduje się, że do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej ma przybyć ok. 150 fachowców.
26 stycznia 2023
Nowy wariant koronawirusa w Polsce
Kraken to nowy subwariant omikrona. Obecnie jest wykrywany przede wszystkim w USA, ale w Polsce również odnotowano pierwsze przypadki. Kraken swoją inwazję rozpoczął w grudniu, a do 13 stycznia odnotowano 43 % przypadków w USA. Kraken jest bardziej zaraźliwy i skuteczniej się rozprzestrzenia niż pozostałe warianty. Do objawów krakena zalicza się między innymi: gorączkę, intensywny kaszel, złe samopoczucie, bóle mięśniowe, ból gardła.
27 stycznia 2023
Zamach w Jerozolimie
Do zamachu doszło w synagodze w dzielnicy Neve Yaakov. Uzbrojony mężczyzna zabił 7 osób, a 10 innych postrzelił. Jak wynika ze wstępnych ustaleń napastnik otworzył ogień do wiernych wychodzących z synagogi po wieczornej modlitwie. Jak podaje Jerusalem Post do zamachu przyznaje się palestyńska organizacja Hamas. Napastnikiem okazał się 21-letni Alkam Khari i najprawdopodobniej nigdy wcześniej nie był powiązany z żadną grupą terrorystyczną.
28 stycznia 2023
W Australii zaginął pojemnik z radioaktywną substancją
Do zaginięcia doszło w Zachodniej Australii w połowie miesiąca. Przedmiotem zaginięcia jest niewielki pojemnik z radioaktywnym Cez-137. Substancja jest bardzo toksyczna, a jej dotknięcie może powodować poważne choroby. Jak wynika z informacji substancja była przewożona ciężarówką z kopalni znajdującej się na północ od Newman do miasta Perth. Mieszkańcy okolicznych miast i wiosek zostali poinformowani o zdarzeniu i postępowaniu w przypadku natknięcia się na substancję.
29 stycznia 2023
Atak na irańską fabrykę
W sobotę została zaatakowana przez drony irańska fabryka wojskowa w Isfahanie. Jest to trzecie co do wielkości miasto w Iranie, gdzie doszło do czterech potężnych eksplozji. W konsekwencji doszło do rozbieżnych ocen w kwestii zniszczeń. Władze w Teheranie oceniły atak jako nieudany, a w oświadczeniu irańskiego ministerstwa obrony straty są znikome, a ofiar nie ma. Z kolei z doniesień izraelskiego portalu, w mediach społecznościowych pojawiają się doniesienia, iż zniszczenia wykraczają ponad ,,niewielkie”.
30 stycznia 2023
Rosjanie pod Biełgorodem trzymają niebezpieczną broń
W internecie pojawiły się nowe zdjęcia rosyjskich pozycji, po których przemieszczają się baterie rakiet S-300. Jest to broń wykorzystywana zarówno przez stronę rosyjską jak i ukraińską. Informacje zostały zawarte we wpisie na Twitterze, gdzie wskazano iż kilka pozycji znajduje się w okolicy Biełgorodu nad rzeką Doniec w pobliżu Charkowa.
31 stycznia 2023
Demonstracje w Finlandii w związku z przystąpieniem do NATO
Przeciwnicy wstąpienia Finlandii do NATO postanowili spalić Koran na znak protestu. Do zdarzenia miało dojść w Helsinkach. O zamiarach spalenia świętej księgi islamu, tamtejsza policja dowiedziała się z mediów społecznościowych. Incydent został udaremniony, a demonstranci zostali poinformowani, iż takie działania w Finlandii są surowo karane.
LUTY
1 lutego 2023
Rakieta ukraińskie siły uderzyła w rosyjski rurociąg ,,przyjaźń”
Ukraińska rakieta Toczka-U uderzyła w rurociąg ,,przyjaźń” w obwodzie briańskim w Rosji. Rurociąg ten transportuje ropę naftową z Rosji do niektórych krajów Europy Wschodniej. Jak wynika z informacji przekazanych przez stronę rosyjską, nikt nie został ranny a rurociąg po naprawie szkód działa normalnie.
2 lutego 2023
Strefa Gazy została zaatakowana przez Izrael
W nocy z środy na czwartek doszło do izraelskich nalotów na Strefę Gazy. Jak wynika z informacji podanych przez Agencję Reutera Izrael swój atak wymierzył w zakłady produkujące broń i magazyny amunicji, które były wykorzystywane przez islamistyczną grupę eksterministyczną grupę Hamas. Natomiast z informacji przekazanych przez izraelskie wojsko, atak miał być odpowiedzią na przechwyconą rakietę, która miała być wystrzelona ze Strefy Gazy.
3 lutego 2023
Stany Zjednoczone szykują nowy pakiet pomocy militarnej dla Ukrainy
Stany Zjednoczone chcą ogłosić nowy pakiet pomocy militarnej dla Ukrainy, który będzie zawierał pociski dalekiego zasięgu. Planowane jest przekazanie pocisków typu Ground Launched Small Diameter Bomb (GLSDB), których zasięg wynosi 150 km, czyli więcej niż jakakolwiek inna broń, przekazana Ukrainie przez Stany Zjednoczone. GLSDB można wystrzelić z systemów rakietowych takich jak HIMARS, które Ukraina już posiada. Pociski są wyposażone w skrzydła, które pozwalają mu szybować w drodze do celu, oraz silnik rakietowy zwiększający jego zasięg lotu. Ukraina od dawna prosi USA o pociski dalekiego zasięgu, w szczególności ATACMS, zdolne do rażenia celów na odległość do 300 kilometrów. Kijów twierdzi, że dostępną obecnie bronią nie jest w stanie niszczyć węzłów logistycznych rosyjskich sił na terytorium Ukrainy. Administracja prezydenta USA Joe Bidena dotychczas odmawiała takiej pomocy, bojąc się eskalacji ze strony Rosji.
Irański producent dronów objęty amerykańskimi sankcjami
USA nałożyły w piątek sankcje na ośmiu członków zarządu Paravar Pars, irańskiego producenta dronów. Firma została objęta nimi już wcześniej przez UE. Powodem była produkcja dronów dla sił powietrznych Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku, Stany Zjednoczone i ponad 30 innych krajów starają się ograniczyć zasoby militarne i przemysłowe kraju zarządzanego przez Władimira Putina. W sierpniu 2022 roku Rosja zaczęła kupować od Iranu drony-kamikadze, głównie maszyny Shahed-136 i są używane do atakowania celów cywilnych i obiektów infrastruktury krytycznej na Ukrainie.
4 lutego 2023
Chiński szpiegowski balon został zestrzelony przez Amerykanów
Chiński balon po raz pierwszy został zauważony w środę nad stanem Montana, a w sobotę rano widziano go nad Karoliną Północną. Przelot balonem został uznany przez władze w Waszyngtonie jako wyraźne naruszenie suwerenności USA. W konsekwencji prezydent Biden nakazał niezwłoczne zestrzelenie szpiegowskiego balonu. Został on zestrzelony u wybrzeży Karoliny Południowej w USA. Chiński balon był przeznaczony do badania strategicznych miejsc w Stanach Zjednoczonych.
5 lutego 2023
Wojska rosyjskie podejmują działania ofensywne na pięciu kierunkach na wschodzie Ukrainy. Główne wysiłki przeciwnik koncentruje na działaniach ofensywnych na kierunkach kupiańskim, łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i nowopawłowskim. Wojska rosyjskie utrzymują obecność przy północnych granicach Ukrainy, w tym na terytorium Białorusi.
Lotnictwo ukraińskie w ciągu doby przeprowadziło dziewięć ataków na miejsca koncentracji rosyjskich wojsk, a siły rakietowe i artyleria poraziły dwa rejony skupienia wojsk oraz magazyn amunicji.
6 lutego 2023
Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii
Do trzęsienia ziemi doszło na terytorium Turcji i Syrii w poniedziałek rano. Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej poinformował, że polscy strażacy wyruszą z pomocą ofiarom pokrzywdzonym przez żywioł. Są to strażacy z grupy Husar, która składa się z 76 strażaków i 8 psów ratowniczych.
7 lutego 2023
Departament Stanu USA zatwierdził sprzedaż Polsce wieloprowadnicowych wyrzutni HIMARS oraz rakiet ATACMS i GMLRS do wartości 10 mld dolarów
Pakiet dla Polski obejmuje 18 wyrzutni HIMARS, 45 rakiet ATACMS oraz ponad 1000 rakiet GMLRS. Całościowo w skład zamówienia wejdzie 18 wyrzutni HIMARS, 478 zestawów do ładowania wyrzutni, 45 rakiet ATACMS o zasięgu 300 km, 461 zestawów precyzyjnych rakiet GMLRS-AW, 521 zestawów GMRLS-U i 532 zestawy rakiet GMLRS o zwiększonym zasięgu do 150 km (GMLRS-ER AW), a także części zapasowe, rakiety szkoleniowe i usługi logistyczne.
8 lutego 2023
Śledztwo w sprawie zestrzelenia Malaysia Airlines
Holandia współpracuje z Australią, Malezją, Belgią i Ukrainą w ramach wspólnego zespołu (JIT), który prowadzi śledztwo w sprawie katastrofy samolotu. Według ustaleń międzynarodowego zespołu śledczego wynika, iż istnieją mocne przesłanki za tym, że decyzja o przekazaniu broni ukraińskim separatystą służącej do zestrzelenia Malaysia Airlines należała do Władimira Putina. Do zdarzenia doszło 17 lipca 2014 roku na wschodzie Ukrainy. Boeing 777 linii Malaysia Airlines leciał z Amsterdamu do Kuala Lumpur. Do zestrzelenia maszyny użyto pocisku kierowanego ziemia-powietrze Buk. W katastrofie zginęło 283 pasażerów i 15 członków załogi. W listopadzie ubiegłego roku sąd w Hadze skazał dwóch Rosjan, Siergieja Dubinskiego i Igora Girkina, oraz Ukraińca Leonida Charczenkę na karę dożywotniego pozbawienia wolności, oskarżając ich o spowodowanie tragedii.
9 lutego 2023
Na orbicie rozpadł się rosyjski satelita, który wykonywał ,,tajną misję”
Od lat rosyjski satelita Kosmos 2499 krążył po orbicie z ,,sekretną misją”. Według niektórych spekulacji miał być to kremlowski test nowej technologii, która miała śledzić bądź niszczyć wrogie obiekty. Pod koniec stycznia rosyjski satelita uległ rozpadowi, a jego resztki zagrażają innym satelitą. Informacji tych udzieliły Siły Kosmiczne Stanów Zjednoczonych.
10 lutego 2023
Nad Alaską został zestrzelony niezidentyfikowany obiekt latający
Nieznany obiekt latający naruszający przestrzeń powietrzną Stanów Zjednoczonych został zestrzelony nad Alaską przez siły zbrojne USA. Cel został unicestwiony o 9.45 czasu lokalnego przez wojskowy myśliwiec f-12. Nie udało się ustalić co to za obiekt i do kogo należał. W sprawie wypowiedział się również rzecznik Pentagonu, który ujawnił, iż obiekt był widziany po raz pierwszy w czwartek. Następnie wysłano myśliwce w celu rozpoznania obiektu. Z oceny pilota wynika, iż na pokładzie obiektu nie było żadnego człowieka i nie było śladów, że był sterowany.
11 lutego 2023
Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa bez Rosji
17 lutego rozpocznie się Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa, w której weźmie udział blisko 40 przedstawicieli rządów i prezydentów. Z Polski pojedzie prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki. Udział w tym wydarzeniu zapowiedział również Emmanuel Macron oraz sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg, a także ważni przedstawiciele unijnych instytucji. Według organizatorów, wydarzenie to będzie wyjątkowe, ponieważ poprzednie odbyło się przed rosyjską agresją na Ukrainę. W tym roku Rosja nie została zaproszona na Monachijską Konferencję Bezpieczeństwa, gdyż nikt w Monachium nie chce, aby nie dać możliwości ludziom Putina szerzyć rosyjskiej propagandy. Jednakże zaproszenie na wydarzenie dostali rosyjscy opozycjoniści.
12 lutego 2023
Amerykańska armia zestrzeliła kolejny niezidentyfikowany obiekt latający
Amerykańskie wojsko unicestwiło nieznany obiekt latający nad jeziorem Huron przy granicy z Kanadą. Jest to trzecia taka sytuacja w ciągu ostatnich trzech dni. Prezydent Biden wydał rozkaz o zestrzeleniu latającego obiektu. Myśliwiec F-16 zestrzelił go nad jeziorem Huron na granicy amerykańsko-kanadyjskiej. Pentagon poinformował, iż obiekt nie był zagrożeniem militarnym, lecz mógł spowodować zakłócenia w ruchu powietrznym. Obiekt ten mógł służyć do obserwacji, gdyż jak poinformowano leciał w pobliżu ,,wrażliwych miejsc wojskowych USA”.
13 lutego 2023
Rosyjskie samoloty zbliżyły się do polskiej granicy
Jak przekazało holenderskie ministerstwo obrony, do polskiej strefy identyfikacji obrony powietrznej z Kaliningradu zbliżyły się trzy rosyjskie samoloty. Według komunikatu resortu poderwano dwa myśliwce F-35 tymczasowo stacjonujące w Polsce. Informacje te zostały potwierdzone przez polskie Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych
14 luty 2023 r.
Nowa Zelandia wprowadza stan wyjątkowy w obliczu zniszczeń spowodowanych przez cyklon Gabrielle
Nowa Zelandia ogłosiła po raz trzeci w historii kraju stan wyjątkowy. Spowodowane jest to szalejącym cyklonem Gabrielle na terenie całej Nowej Zelandii, a szczególnie na Wyspie Północnej. Około 225 tysięcy osób pozostało bez prądu, a w całym kraju odnotować można rozległe zniszczenia. Premier Nowej Zelandii Chris Hipkins przekazał, że państwo przeznaczy 11,5 mln dolarów nowozelandzkich na pomoc dla poszkodowanych osób. Wcześniejsze wprowadzenie stanu wyjątkowego miało miejsce w 2011 roku po trzęsieniu ziemi w Christchurch oraz na początku pandemii COVID-19.
Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii – najnowszy raport
Potężne trzęsienie ziemi, do którego doszło w nocy z niedzieli (05.02) na poniedziałek (06.02) na terenie południowej Turcji oraz północnej Syrii o magnitudzie 7.8 jest drastyczne w skutkach. W najnowszym komunikacie przekazano, że liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi w Turcji wzrosła do co najmniej 35 418, co za tym idzie, łączna ilość ofiar trzęsienia na terenie Turcji i Syrii wyniosła blisko 41 tysięcy osób.
15 luty 2023 r.
W szkole podstawowej w Mławie znaleziono izotop radioaktywny
Na terenie Zespołu Szkół nr 1 w Mławie nauczyciel fizyki robiąc porządki w składziku znalazł ołowiany pojemnik zawierający substancję chemiczną. Na miejsce wezwano jednostki ratownictwa chemicznego z Ciechanowa i Warszawy. Służby po zbadaniu substancji stwierdziły, iż był to radiocez Cez-137. Pomiar z odległości 5 centymetrów wskazał dawkę promieniowania substancji wynoszącą 0,08 mikrosiwerta na godzinę. Jest to dawka, która nie zagraża życiu i zdrowiu, natomiast kontakt tej substancji z środowiskiem może spowodować poważne zagrożenie dla zdrowia, gdyż negatywnie wpływa między innymi na śledzionę, wątrobę oraz mięśnie.
Spotkanie prezydenta RP Andrzeja Dudy z Sekretarzem Generalnym Sojuszu Północnoatlantyckiego Jensem Stoltenbergiem
W środę (15 lutego) w Brukseli w kwaterze głównej NATO odbyło się spotkanie prezydenta RP Andrzeja Dudy z Sekretarzem Generalnym Sojuszu Północnoatlantyckiego Jensem Stoltenbergiem. Polska strona wyrażała chęć, aby reakcja NATO na potencjalną napaść była szybsza, z tego powodu apeluje o zwiększenie liczby żołnierzy NATO przewidzianych jako siły szybkiego reagowania oraz wzmocnienie infrastruktury, by na wschodniej flance NATO powstało jak najwięcej magazynów uzbrojenia w dyspozycji sił Sojuszu na wypadek ewentualnej napaści. Duda przypomniał, że w Polsce w dniach 20-22 lutego odbędzie się wizyta prezydenta USA Joe Bidena, a także zaplanowane jest w jej trakcie spotkanie państw Europy Środkowej należących do NATO, czyli Bukareszteńskiej Dziewiątki. W imieniu swoim i prezydent Słowacji Zuzany Czaputowej - jak mówił Duda - przekazał Stoltenbergowi zaproszenie na szczyt B9.
16 luty 2023 r.
Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Londynie z premierem Zjednoczonego Królestwa Rishim Sunakiem
W środę (16.02) Prezydent Polski Andrzej Duda spotkał się z premierem Zjednoczonego Królestwa Rishim Sunakiem. Podczas spotkania Duda podziękował premierowi za pomoc Wielkiej Brytanii Ukrainie oraz za obecność Brytyjskich żołnierzy na terytorium Polski a także za zwiększanie bezpieczeństwa polskiej przestrzeni powietrznej dzięki systemowi Sky Sabre. W czwartek (17.02) ma się odbyć spotkanie Prezydenta Polski z Królem Karolem III. Jak przekazał dziennikarzom Andrzej Duda, celem jest zwiększenie bezpieczeństwa państw wschodniej flanki NATO.
FBI przeszukało Uniwersytet Delaware z powodu Joe Bidena
CNN w środę (16.02) przekazało informacje o tym, że amerykańskie Federalne Biuro Śledcze (FBI) dokonało dwukrotnie przeszukania Uniwersytetu Delaware w związku z dochodzeniem w sprawie znalezienia tajnych dokumentów w domu prezydenta Joe Bidena. Prezydent USA jest absolwentem tego uniwersytetu a sama biblioteka uniwersytecka chwali się posiadaniem obszernych dokumentów Joe Bidena z czasów, kiedy zasiadał on w senacie. Przeszukania odbyły się za zgodą zespołu prawnego prezydenta, jednak od komentarza wstrzymuje się Ministerstwo Sprawiedliwości oraz sam Uniwersytet Delaware. Podobne przeszukania miały miejsce w domach Prezydenta w Wilmington i Rehoboth Beach, oraz w biurze w Waszyngtonie. W domu w Wilmington znaleziono tajne dokumenty, a niektóre materiały z czasów kiedy Biden zasiadał w Senacie zostały skonfiskowane przez FBI z dwóch pozostałych miejsc.
17 luty 2023 r.
Spotkanie Trójkąta Weimarskiego
W Monachium odbyło się spotkanie prezydentów Emmanuela Macrona, Olafa Scholza oraz Andrzeja Dudy w ramach Trójkąta Weimarskiego. Spotkanie odbyło się w cieniu konfliktu Rosyjsko-Ukraińskiego. Przywódcy Francji, Niemiec i Polski wspólnie wyrazili chęć dalszego wspierania Ukrainy i potępili agresję Rosji na Ukrainę. Ostatni zjazd tej organizacji międzynarodowej miał miejsce 8 lutego 2022 roku. Trójka państw wyraziła chęć dalszej współpracy w ramach tej formacji.
Syria – atak terrorystyczny tzw. Państwa Islamskiego
Na terenach położonych na wschód od Homs (Syria), w piątek(17.02) doszło do ataku terrorystycznego wykonanego przez tzw. Państwo Islamskie – informują syryjscy dziennikarze. Według doniesień dyrektora szpitala w Palmyrze, śmierć poniosło 53 osoby, z czego 46 cywili i 7 żołnierzy. Do zdarzenia tzw. Państwo Islamskie oficjalnie się nie przyznało. Terroryzm to jedna z ważniejszych kwestii bezpieczeństwa tego państwa zaraz obok niedawnego trzęsienia ziemi.
Odnaleziono 18 ciał nieżywych migrantów w Bułgarii
Bułgarskie władze poinformowały, że w piątek(17.02) w miejscowości Lokrosko nie opodal Sofii, policja bułgarska odnalazła ciężarówkę, w wewnątrz której znajdowały się ciała 18 migrantów. Jak podaje bułgarskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, w pojeździe było 40 migrantów ukrytych pod drzewem, z czego 18 z nich zmarło. 14 migrantów jeszcze żyło, a 8 trafiło do szpitala – informuje minister zdrowia Assen Medżiew. Przemytników nie udało się zatrzymać, bułgarska policja nadal ich poszukuje.
18 luty 2023 r.
Międzykontynentalny pocisk balistyczny Korei Północnej wpadł do Morza Japońskiego
Dnia 18 lutego 2023 Korea Północna wystrzeliła międzykontynentalny pocisk balistyczny w porcie lotniczym Pjongjang-Sunan, który pokonawszy dystans 900km wpadł do Morza Japońskiego na zachód od wyspy Hokkaido. Według japońskiego szefa resortu obrony Hamady Yasukazu, pocisk byłby wstanie pokonać odległość 14 tyś. Km i dotrzeć do Stanów Zjednoczonych. Do sytuacji odniosły się władze Korei Północnej, które stwierdziły, że test powiódł się pozytywnie i są wstanie przeciwstawić się siłom zła z Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej. W odpowiedzi USA potępiło test i potwierdziło, że będzie bronić siebie i swoich sojuszników.
Spotkanie sekretarza stanu USA z szefem dyplomacji Chin w Monachium
W kuluarach Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa dnia 18 lutego doszło do spotkania amerykańskiego sekretarza stanu Antonego Blinkena i szefa chińskiej dyplomacji Wanga Yi. Wydarzenie to stanowi pierwsze takie spotkanie od czasu zestrzelenia chińskich balonów meteorologicznych nad terytorium USA, co zdecydowanie pogorszyło stosunki dyplomatyczne tych dwóch krajów, gdyż zaraz po tym incydencie planowana wizyta sekretarza stanu USA w Pekinie została przeniesiona. Wizyta ta miała stanowić okazję do ocieplenia napiętych stosunków USA-Chiny. Rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu skomentował, iż szef amerykańskiej dyplomacji ostrzegł swojego rozmówcę przed wspieraniem materialnym Rosji w wojnie na Ukrainie oraz, że Waszyngton nie dąży do nowej zimnej wojny.
19 luty 2023 r.
Australia zapowiada pilnowanie byłych wojskowych z powodu Chin
Władze Australii zapowiadają systemowe ukrócenie możliwości wykorzystywania wiedzy byłych wojskowych przez inne państwa. Sytuacja ta jest odpowiedzią na działania Chińskiej Republiki Ludowej, która poszukiwała byłych wojskowych Australijskich i z Wielkiej Brytanii, aby zatrudniać ich jako konsultantów dla chińskich sił zbrojnych i chińskiego przemysłu zbrojeniowego. Władze Australii pracują nad wprowadzeniem obostrzeń prawnych, które wykluczą możliwość zatrudniania byłych wojskowych posiadających zastrzeżoną wiedzę wojskową w roli konsultantów dla innych państw. Szef resortu obrony Australii Richard Marles apeluje o zwiększenie zabezpieczeń tajemnic odnoszących się do obronności państwa.
Brazylie dotknęły ulewne deszcze – nie żyje co najmniej 36 osób
W niedzielę (19.02) Brazylię nawiedziły ulewne deszcze, w wyniku których śmierć poniosło 36 osób. Służby ratunkowe nadal prowadzą działania ratownicze. Członkowie miejscowego rządu ogłosili mobilizację kilku ministerstw w celu pomocy ofiarom, odbudowy lokalnych budynków oraz infrastruktury, ponadto ogłoszono 180 dniowy stan klęski żywiołowej dla 6 miast w stanie Sao Paulo. Na miejsce tragedii udał się prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva. Prognoza pogody na najbliższe dni przewiduje kolejne deszcze, które mogą spowodować dalsze osunięcia ziemi.
20 luty 2023 r.
Prezydent Joe Biden z wizytą w Kijowie
Dnia 20 lutego odbyła się niezapowiedziana oficjalna wizyta prezydenta USA Joe Bidena w Kijowie. Wizyta miała miejsce dzień przed planowaną wizytą Joe Bidena w Polsce. W Kijowie wprowadzono stan podwyższonego bezpieczeństwa, a sama wizyta była trzymana w tajemnicy do samego końca. Wydarzenie to miało ogromne znaczenie symboliczne oznaczające wsparcie dla Ukrainy ze strony USA, a dodatkowej symboliki nadaje fakt, iż miała ona miejsce parę dni przed rocznicą rozpoczęcia wojny Rosyjsko-Ukraińskiej. Biden w Kijowie ogłosił nowy pakiet wsparcia dla Ukrainy.
Kolejne trzęsienie ziemi dotknęło Turcji
Poniedziałkowe (20.02) trzęsienie ziemi spowodowało kolejne starty w ludziach – zginęły trzy osoby a 213 osób zostało rannych. Trzęsienie o maginitudzie 6,4 miało miejsce na pograniczu Turcji i Syrii, gdzie dwa tygodnie temu odbyło się katastrofalne trzęsienie ziemi. Zawaleniu uległy budynki, które ocalały po przednim uderzeniu natury. Trzęsienie ziemi odczuwalne było, także w Egipcie, Libanie, Izraelu i Jordanii.
21 luty 2023 r.
Białoruś zatwierdza projekt ustawy, która zezwala na stosowanie kary śmierci
Izba reprezentantów Białorusi zatwierdziła projekt ustawy, który zezwala na stosowanie kary śmierci. Ustawa zwiększa także karę grzywny za popełnianie przestępstw przeciwko pokojowi i bezpieczeństwo. Kwota wzrosłą z wysokości 5 tysięcy jednostek do 50 tysięcy. Dodatkowo zwiększa okres zatrzymania osób podejrzanych o zdradę państwa, spisek lub szpiegostwo do 10 dni. Przed wejściem w życie ustawa musi zostać podpisana przez Radę Republiki Zgromadzenia Narodowego Białorusi, a następnie musi uzyskać ratyfikację prezydenta Aleksandra Łukaszenki.
Rosja wycofuje się z traktatu Nowy START
Organizacja Narodów Zjednoczonych wyraziła zaniepokojenie decyzją prezydenta Rosji Władimira Putina o wycofaniu się z traktatu Rosyjsko-Amerykańskiego Nowy START. Traktat z 2010 roku miał na celu redukcję arsenałów nuklearnych państw. Rzecznik ONZ Stephane Dujarric skomentował sytuację: ,,Świat bez kontroli broni jądrowej jest o wiele bardziej niebezpieczny, niestabilny z potencjalnie katastrofalnymi konsekwencjami”. Szef Ukraińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, także odniósł się do sprawy komentując iż, ,,Zawieszenie przez Putina ostatniego traktatu nuklearnego ze Stanami Zjednoczonymi jest atakiem na międzynarodową kontrolę zbrojeń”.
Tajny dokument Kremla z szczegółowymi planami wchłonięcia Białorusi
Międzynarodowa grupa dziennikarzy śledczych, miała dotrzeć do tajnego dokumentu, który miał powstać na Kremlu. 17 stronicowy dokument ,,Strategiczne cele Federacji Rosyjskiej na kierunku białoruskim” powstał w 2021 roku i zawiera strategię pochłaniania Białorusi do 2030 roku. Dokument miałby wskazywać plany dotyczące: dostosowywania się białoruskiego ustawodawstwa do rosyjskiego, przejęcia kontroli na polityką zagraniczną Białorusi, rozmieszczania dodatkowych wojsk na terytorium Białorusi oraz także polityki obronnej, pieniężnej, a nawet nauki i handlu. Białoruski politolog Waler Karbalewicz skomentował sytuację mówiąc, że w administracjach zarówno Rosji jak i Białorusi powstaje wiele dokumentów planistycznych, które niekoniecznie są realizowane, wojna wyznaczyła nową dynamikę dla całego regionu i od jej wyników zależą dalsze losy Ukrainy, Rosji i Białorusi.
22 luty 2023 r.
Zawaliła się kopalnia węgla w Chinach
Państwowa chińska telewizja CCTV w środę (22.02) przekazała informację o zawaleniu się odkrywkowej kopalni węgla w regionie Mongolii Wewnętrznej. W wyniku tego zdarzenia śmierć poniosło 2 górników a los około 50 nadal pozostaje nie znany. Do akcji ratowniczej skierowano 300 ratowników, którym udało się wydobyć 6 rannych górników. Warto wspomnieć, że chińskie kopalnie należą do najniebezpieczniejszych na świecie, jednakże w ostatnich latach spada liczba wypadków i ofiar śmiertelnych.
Nadzwyczajny szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki
W warszawie przed godziną 15:00 rozpoczęło się nadzwyczajny szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki, na którego obradach byli obecni prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden oraz sekretarz Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Jensem Stoltenberg. Szczyt miał szczególne znaczenie symboliczne, gdyż odbył się kilka dni przed rocznicą napaści Rosji na Ukrainę. Warto zaznaczyć, że dzień po rozpoczęciu inwazji rosyjskiej, Bukaresztańska Dziewiątka spotkała się w celu przedyskutowania najważniejszych wyzwań stojących przed nią. Podczas szczytu w Warszawie prezydent Joe Biden podkreślił, że artykuł 5 jest nienaruszalną świętością, który oznacza zobowiązanie wobec każdego narodu i państwa NATO.
Australia i Filipiny rozważają wspólne patrolowanie wód Morza południowochińskiego
Władze Australii i Filipin rozpatrują możliwość wspólnego patrolowania wód na spornym obszarze Morza Południowochińskiego. Sytuacja stanowi odpowiedź na agresywne działania chińskiej straży przybrzeżnej wobec filipińskiego statku – wycelowanie laserem wojskowym w filipiński statek zaopatrzeniowy dla żołnierzy na atolu na Morzu Południowochińskim. Rozmowy na ten temat stanowią kontynuację dyskusji władz Filipin i USA na temat wspólnego patrolowania wspomnianych wód przez Australię i Filipiny. Rzecznik filipińskiej straży przybrzeżnej, powiedział w poniedziałek, że rozmowy z USA są na zaawansowanym etapie i prawdopodobieństwo wspólnego patrolowania jest wielce prawdopodobne.
23 luty 2023 r.
Holenderskie F-35 stacjonujące w Polsce ponownie musiały interweniować
W czwartek (24.02) Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o przechwyceniu dwóch rosyjskich maszyn Ił-20 przez holenderskie F-35 stacjonujące w Polsce w przestrzeni powietrznej and Morzem Bałtyckim. Jest to kolejne takie zdarzenie w lutym, gdyż w połowie tego miesiąca holenderskie F-35 musiały, także interweniować, ponieważ rosyjski samolot Ił-20 w asyście dwóch myśliwców Su-27 naruszył przestrzeń powietrzną obrony NATO.
Pożar fabryki broni ,,Łucznik”
W czwartek (24.02) strażacy ugasili pożar, który wybuchł na terenie fabryki broni ,,Łucznik” w Radomiu. Strażacy otrzymali zgłoszenie o godzinie 2:27 a akcja gaśnicza zakończyła się o 6:00 rano. W walce z żywiołem brało udział 8 zastępów straży pożarnej. Żaden pracownik fabryki nie ucierpiał. Strażacy oszacowali starty poniesione przez fabrykę ,,Łucznik” na wysokość 3 milionów złotych.
24 luty 2023 r.
Chiński rząd wzywa Rosją i Ukrainę do prowadzenia pokojowych rozmów
Chiny opublikowały 12-punktowy plan pokojowy dla Ukrainy w czasie rocznicy inwazji Rosji na Ukrainę. Chińska Republika Ludowa w dokumencie zatytułowanym ,,Stanowisko Chin w sprawie politycznego uregulowania kryzysu ukraińskiego”, zawarła takie tezy jak: porzucenie mentalności po zimno wojennej, poszanowanie suwerenności wszystkich krajów, zaprzestanie prowadzenia działań wojennych, wznowienie rozmów pokojowych, rozwiązanie kryzysu humanitarnego, ochrona cywilów, zaniechanie użycia broni atomowej, ułatwianie eksportu zboża, wspieranie odbudowy po zakończeniu wojny. Chiny wezwały wszystkie państwa do wspierania Ukrainy i Rosji do rozpoczęcia jak najszybciej wspólnego dialogu. Sytuację skomentował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyrażając chęć spotkania się z władzami Chin, gdyż leży to w interesie Ukrainy.
Zgromadzenie ogólne ONZ przyjęło rezolucję wzywającą Rosję do wycofania się z Ukrainy
W piątek (24.02) media poinformowały świat o przyjęciu rezolucji w sprawie wezwania Federacji Rosyjskiej do wycofania sił zbrojnych z Ukrainy przez Członków Zgromadzenia Ogólnego ONZ w dzień przed rocznicą inwazji Rosji na Ukrainę. Rezolucja została przyjęta na 11 nadzwyczajnej sesji specjalnej, której celem było omówienie sytuacji panującej na Ukrainie. Przeciwko rezolucji opowiedziały się Białoruś, Rosja, Syria, Korea Północna, Erytrea, Nikaragua oraz Mali. Od głosu wstrzymały się Chiny.
25 luty 2023 r.
Stany Zjednoczone walczą z powrotem zimy
W Los Angeles wydano po raz pierwszy od 34 lat ostrzeżenie przed opadami śniegu. Jest to skutek trudnych warunków pogodowych utrzymujących się od tygodnia w USA a szczególnie na południu kraju. Obwite opady śniegu i mocny wiatr doprowadził do pozostawienia bez prądu około 100 tyś. domostw i firm. Jak podaje Krajowa Służba Pogodowa, w paśmie górskim południowej Kalifornii oraz w górach Sierra Nevada, opady śniegu mogą sięgać nawet do 1,5 metra.
Największy zakład penitencjarny obu Ameryk
W Salwatorze 74 kilometry od stolicy kraju zostało otworzone największe więzienie na półkuli zachodniej. Od piątku (24.02) rozpoczęło się przetransportowywanie więźniów do nowej placówki. Na miejsce w piątek dotarło około 2 tysięcy osadzonych a docelowo obiekt ma pomieścić 40 tysięcy więźniów. Zakład penitencjarny został utworzony w ramach tzw. wojny z gangami, która została ogłoszona w marcu ubiegłego roku z inicjatywy prezydenta Nayiba Bukele. W ramach walki z przestępczością państwo wprowadzało wiele środków nadzwyczajnych np. bez nakazowe zatrzymywanie podejrzanych, co stanowi kontrowersje, gdyż organizacje humanitarne uważają, że wiele niewinnych ludzi zostało przez to osadzonych. Głowa państwa zapowiedziała, że walka z przestępczością nie zakończy się do póki nie zostaną zatrzymani wszyscy przestępcy.
26 luty 2023 r.
Łódź z uchodźcami zatonęła u wybrzeży Włoch
W niedzielę (26.02) dziennikarze przekazali informację, że u wybrzeży Włoch zatonęła łódź na pokładzie, której znajdowali się uchodźcy. Według Włoskiej Straży Przybrzeżnej na pokładzie łodzi znajdowało się około 150 uchodźców, pochodzących z Afganistanu, Somali i Pakistanu. Sytuacja jest bardzo zła, jak podaje Czerwony Krzyż, gdyż zginęło co najmniej 58 osób a los 22 nadal jest nieznany. Straż przybrzeżna uratowała jak do tej pory 81 osób.
Belgijski problem z Rosyjskimi statkami szpiegowskimi
W tym tygodniu gabinet belgijskiego ministra sprawiedliwości Vincenta Van Quickenborne'a przekazał informacje, że Rosyjski statek szpiegowski został zauważony u wybrzeży Belgii w połowie listopada ubiegłego roku. Jak twierdzi gabinet ministra, sytuacja ta jest tylko ,,wierzchołkiem góry lodowej”, a doniesienia o podejrzanych statkach i obiektach na terenie wód belgijskich pojawiają się każdego miesiąca. Belgowie podejrzewają, że statek miał za zadanie mapować wrażliwą infrastrukturę elektryczną znajdującą się na Belgijskim Morzu Północnym. Podobne doniesienia można zauważyć w Holandii. Według holenderskich służb wywiadowczych AIVD i MIVD, rosyjskie statki, także mapowały holenderską infrastrukturę elektryczną powiązaną z wiatrakami. W ocenie holendrów, działania te mogą posłużyć do przygotowania sabotażu infrastruktury elektrycznej.
27 luty 2023 r.
Palestyński atak na obywateli Izraela – nie żyją dwie osoby
W mieście Huwara na Zachodnim Brzegu doszło do palestyńskiego ataku na samochód cywilny, który stał w korku. W wyniku ataku zginęło dwóch Izraelczyków. Siły Obronne Izraela (IDF) zastały samochód na miejscu z dziurami po kulach; zabezpieczyły 19 łusek kalibru 9 mm. Co wskazywałoby na użycie broni ręcznej lub prowizorycznego karabinu maszynowego. Minister do spraw misji krajowych Orit Strock wezwała rząd do wycofania delegacji się z Akabie w Jordanii gdzie odbywają się negocjacje z Palestyńczykami dot. Bezpieczeństwa. Władze Izraela zatwierdziły projekt ustawy, która wprowadzałaby karę śmierci dla terrorystów. Powyższa sytuacja może stanowić skutek zeszłotygodniowego nalotu na miasto Nablus, w wyniku, którego zginęło 11 Palestyńczyków.
Choroszcz – zginęły 4 osoby w wyniku pożaru w tym dzieci
W miejscowości Choroszcz doszło do pożaru w wyniku którego zginął ojciec wraz z 3 dzieci. Z doszczętnie spalonego domu wyciągnięto ciała 3,8 i 10 letniego dziecka oraz ich ojca. Śledczy nie wykluczają samobójstwa rozszerzonego. Wskazuje na to niedoszłą interwencja policjantów, którzy zostali wezwani do awantury, po dotarciu na miejsce zdarzenia zastali pożar w zaawansowanym stadium, który uniemożliwił działania ratunkowe. Przed wybuchem pożaru z domu uciekła kobieta, która przeżyła. Według prokuratorów, kluczowym do wytłumaczenia sytuacji będzie sekcja zwłok ciał, która wskaże przyczynę zgonów.
28 luty 2023 r.
Węgierskie linie lotnicze Wizz Air zawieszają loty do Mołdawii
Tanie węgierskie linie lotnicze Wizz Air zawieszają loty do i z Kiszyniowa. Wizz Air komentuje, że firma dokładnie obserwuje środowisko bezpieczeństwa i chce zapewnić swoim klientom największy poziom bezpieczeństwa. Zdarzenie to stanowi skutek obaw środowiska międzynarodowego na temat bezpieczeństwa Mołdawii – kraj ten bezpośrednio przylega do ogarniętej wojną Ukrainy a dodatkowo na jej terytorium znajduje się separastyczne Naddniestrze, gdzie stacjonują rosyjskie wojska. Dużo informacji dociera z świata o rzekomych planach Putina odnośnie destabilizacji Mołdawii.
Iran na drodze do produkcji broni atomowej
W najnowszym raporcie Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) odnotować można tendencje wzrostową gromadzenia wzbogaconego uranu przez Iran. Kraj ten posiada 18 razy więcej wzbogaconego uranu niż wynosi jego limit w umowie atomowej z 2015 r. Raport przedstawia, także, że Iran jest w posiadaniu wzbogaconych cząsteczek uranu do 83,7 %, a do produkcji broni atomowej potrzeba uranu wzbogaconego do 90%. Dyrektor generalny MAEA Grossi poinformował miesiąc temu podczas wypowiedzi do unijnych parlamentarzystów, że ilość wzbogaconego uranu posiadanego przez Iran może wystarczyć do produkcji nie tylko jednej bomby atomowej, ale kilku ładunków.
Defilada militarna w Korei Północnej – pokaz siły dla wrogów
Podczas niedawnej defilady militarnej, Korea Północna pokazała światu rekordową liczbę rakiet dalekiego zasięgu. Jak ocenia dr inż. Markus Schiller – niekoniecznie wszystkie muszą być sprawne, a pokazanie ich światu ma na celu zasianie strachu w zachodnich mediach. Według amerykańskiego dziennika ,,Wall Street Journal” na defiladzie zaobserwować było można co najmniej 11 międzykontynentalnych pocisków balistycznych typu Hwasong-17, które stanowią największe rakiety dalekiego zasięgu na wyposażeniu Korei Północnej. Taka defilada stanowi demonstrację siły i straszak dla wrogów Korei, czyli według jej Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych. Kraj ten znowelizował swoją doktrynę nuklearną o możliwość wykonania wyprzedzającego ataku na przeciwniku. W ubiegłym roku przeprowadziła rekordową liczbę prób rakietowych, co dodatkowo napawa świat zachodni niepokojem.
Napisz do nas
www.bezpieczenstwo@knbn-ujd.pl