Kalendarium

Styczeń 2023

 

02 stycznia 2023 r.

W Sewastopolu w wyniku działań wojennych wieczorem po rzekomym strąceniu dronów w Sewastopolu zaczęły pojawiać się informacje o wybuchach w obwodzie kurskim, który graniczy z Ukrainą.

 

05 stycznia 2023 r.

Prezydent Rosji Władimir Putin polecił ministrowi obrony Siergiejowi Szojgu wprowadzić zawieszenie broni na Ukrainie od godziny 12:00 6 stycznia do godziny 24:00 7 stycznia. Prawdopodobnie powodem tej decyzji było to, że na terenach objętych walkami żyje duża liczba obywateli wyznających prawosławie, dlatego Rosja wzywa stronę ukraińską do umożliwienia im „uczestnictwa w nabożeństwach wigilijnych, a także w dniu Narodzenia Pańskiego”.

 

08 stycznia 2023 r.

Tłumy zwolenników byłego prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro wyszły na ulice, aby protestować przeciwko przejęciu władzy przez kandydata lewicy Luiza Inácio Lula da Silvy.

Protestujący wdzierali się do budynków rządowych, w tym Kongresu, Sądu Najwyższego i pałacu prezydenckiego. Dochodziło też do starć z policją.

W wieczornym oświadczeniu da Silva zapowiedział, że do 31 stycznia w stolicy będzie trwała interwencja władz federalnych.

 

13 stycznia 2023 r.

Christine Lambrecht (Socjaldemokratyczna Partia Niemiec), niemiecka minister obrony narodowej, postanowiła rozważyć decyzję, aby podać się do dymisji.

 

15 stycznia 2023 r.

Hiszpańscy nurkowie uratowani przez polskie służby

Z soboty na niedzielę miała miejsce akcja ratunkowa trzech hiszpańskich nurków. Pomoc została im udzielona przez Ratowników Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR. Jak wynika z informacji hiszpańscy nurkowie stracili sterowność trzy mile na północ od Górek Zachodnich. Policjanci ustalili, że Hiszpanie nie posiadali uprawnień do prowadzenia motorówki oraz nie mieli pozwolenia na nurkowanie. Z policyjnych informacji wynika również, że jednostka nie była wyposażona w podstawowe elementy, które gwarantują bezpieczeństwo tj. oświetlenie nawigujące, środki łączności czy środki ratunkowe. Dodatkowo akcja ratunkowa była utrudniona z powodu trudnych warunków panujących na morzu.

Ogromny pożar w chińskiej fabryce chemikaliów

Do pożaru doszło w niedzielne popołudnie w Panjin w prowincji Liaoning w północno-wschodnich Chinach. Jak wynika z informacji do eksplozji doszło ok. godziny 13:25, podczas konserwacji instalacji. Media donoszą również o poszkodowanych, jednakże nie ma dokładnie oszacowanej liczby rannych. Również nie podano informacji jaki rodzaj chemikaliów płoną w budynku.

Protesty aktywistów klimatycznych w Luetzerath w Niemczech

Przyczyną protestu jest sprzeciw na wyburzenie wioski Luetzerath oraz prowadzenia w tamtym miejscu wydobycia węgla brunatnego. W sobotę doszło do licznych starć aktywistów klimatycznych z funkcjonariuszami tamtejszej policji. W konsekwencji zostało rannych 70 policjantów, również ucierpiało wielu protestujących. Jak wynika z informacji w Luetzerath sytuacja się uspokaja, a koparki od rana rozpoczęły burzenie kolejnych budynków.

 

16 stycznia 2023 r.

Rozpoczęły się rosyjskie i białoruskie ćwiczenia lotnicze

Jak wynika z informacji przekazanych przez białoruskie Ministerstwo Obrony, Rosja i Białoruś rozpoczęły ćwiczenia lotnicze. Ich celem jest wzmocnienie współpracy w realizacji zadań bojowych. Ćwiczenia miały dotyczyć takich zagadnień jak: rowadzenie rozpoznania z powietrza, wspólne patrolowanie przestrzeni powietrznej wzdłuż granicy państwa, wsparcie lotnicze dla grup oddziałów, taktyczny desant z powietrza oraz dostawę ładunku i ewakuację ofiar. Zachodni eksperci oraz ukraińskie władze prawdopodobny scenariusz upatrują w ataku na Ukrainę z terytorium Białorusi.

Mołdawia obawia się Rosyjskiego ataku od strony Morza Czarnego

Igor Grosu - przewodniczący mołdawskiego parlamentu w udzielonym wywiadzie zasugerował, że Mołdawia najbardziej obawia się rosyjskiego ataku ze strony Morza Czarnego. Według niego atak ten jest bardziej prawdopodobny niż ewentualna agresja separatystycznego Naddniestrza, gdzie stacjonują rosyjskie oddziały. Zapowiedział również, iż w obawie przed rosyjskim atakiem mołdawskie władze są zamierzają wzmocnić siły zbrojne.

 

17 stycznia 2023

W Afganistanie doszło do publicznej chłosty na stadionie

We wtorek na stadionie Ahmad Shahi w mieście Kandahar na południu Afganistanu doszło do publicznej chłosty. Na karę od 35 do 39 batów zostało skazanych dziewięciu mężczyzn. Została ona wymierzona przez Talibów dla tych, którzy złamali prawo szariatu. Chłostę oglądało setki gapiów. Biczowanie to jedna z najpopularniejszych kar, które są wymierzane w Afganistanie.

Agenci FSB próbowali zniszczyć wyrzutnie Himars

Jak poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy, doszło do próby wykrycia i zniszczenia systemów artylerii rakietowej Himars, które USA przekazało Ukrainie. Według ukraińskich służb, ludzie ci próbowali także ustalić pozycje systemów obrony przeciwlotniczej armii ukraińskiej i miejsca, gdzie rozlokowane są systemy HIMARS i haubice M777.

 

18 stycznia 2023

W Davos została omówiona kwestia energii atomowej dla Polski

W środę podczas forum ekonomicznego w Davos została podjęta dyskusja na temat rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. W debacie udział wziął Jacek Sasin, Dukgeun Ahn - minister handlu Korei Południowej, Wojciech Dąbrowski - prezes Polskiej Grupy Energetycznej, Zygmunt Solorz - założyciel i właściciel Grupy Polsat Plus, Maciej Stec z firmy ZE PAK oraz Whang Joo-ho z koreańskiej firmy KHNP.

Zginął szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski

Do katastrofy helikoptera, którym leciał Denys Monastyrski - minister spraw wewnętrznych Ukrainy, doszło w środę w Browarach. Wraz z nim zginęło 16 osób, a 22 osoby zostały ranne w tym 10 dzieci.

 

19 stycznia 2023

Protesty w Paryżu

Protesty są skierowane w reformę emerytalną. Policja w kierunku demonstrantów użyła gazu łzawiącego. Z oświadczenia prezydenta Emmanuela Macrona wynika, że rząd będzie wdrażał reformę w zgodzie z dialogiem, ale z determinacją. Strajk objął rafinerię, koleje i transport miejski, szkoły, sektor energetyczny i publiczny, a także część policji i MSZ.

Siergiej Ławrow po raz kolejny wywołał międzynarodowy skandal

Minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow porównał działania państw zachodnich do polityki prowadzonej przez III Rzeszę wobec Żydów. Europejski Kongres Żydów żąda przeprosin od Ławrowa. Dokładniej minister spraw zagranicznych posądził Ukrainę i państwa zachodnie o ludobójstwo narodu rosyjskiego. Ariel Musicant przewodniczący Europejskiego Kongresu Żydów stwierdził, że jego naród jest "zszokowany i oburzony".

 

20 stycznia 2023

W Singapurze mieszają ropę z Rosji i pochodzącą z innych krajów.

Jak wynika z informacji popyt na magazynowanie surowca w Singapurze znacząco wzrósł. Wynika to z faktu, iż mieszanie taniej ropy z Rosji z surowcem pochodzącym z innych krajów jest bardziej opłacalne. Dostępność tanich paliw i mieszanie ich z surowcami z innych źródeł umożliwia znaczny zysk.

 

21 stycznia 2023

Ukraińscy żołnierze będą szkolić się w Polsce na czołgach Leopard

Jak wynika z przekazanych informacji przez ministra obrony narodowej Ołeksija Reznikowa Ukraińcy będą szkolić się na czołgach Leopard 2 w Polsce. Co istotne w piątek odbyło się spotkanie 50 krajów w bazie Ramstein, na którym nie udało się dojść do porozumienia w kwestii przekazania Ukrainie wyżej wspomnianego sprzętu.

 

Prezydent Bułgarii jest przeciwny dozbrajaniu Ukrainy

Według prezydenta Bułgarii Rumena Radewa dostarczanie zachodniej broni może dojść do globalnego konfliktu. W wywiadzie dla radia Darik powiedział, że nie może zaakceptować stanowiska, iż wojna w Ukrainie jest wojną wartości, gdzie najwyższą wartością jest pokój i ludzkie życie. Według Rumena Radewa dostarczanie broni Ukrainie jest jak gaszenie pożaru benzyną, co oznacza przyznanie, że ofiar będzie więcej. Dodał również, iż stanowisko przyjmowane przez państwa zachodnie oznacza zaakceptowanie podejścia, że wojnę tę trzeba prowadzić do całkowitego upadku jednej ze stron, co nieuchronnie przybliża świat do globalnego konfliktu.

 

22 stycznia 2023

Na pokładzie samolotu został ogłoszony alarm bombowy

Alarm bombowy został ogłoszony w samolocie linii Ryanair z Katowic do Aten. W celu eskortowania samolotu zostały wysłane dwa myśliwce F-16. Samolot wylądował na odosobnionym miejscu na lotnisku w Atenach. Samolot został przeszukany przez zespół saperów. Kilka godzin potem grecka policja poinformowała, iż nie znaleziono na pokładzie żadnej bomby.

23 stycznia 2023

Rosyjski ambasador został wyrzucony z Łotwy

Szef Łotewskiego MSZ Edgars Rinkevics poinformował, iż Łotwa obniża rangę stosunków dyplomatycznych z Rosją. W konsekwencji do 24 lutego Łotwę ma opuścić rosyjski ambasador. Jest to odpowiedź na działania Kremla wobec Estońskiego ambasadora w Rosji. Również ambasador Łotwy opuści Rosję.

24 stycznia 2023

Białoruś zaopatrza Rosję w ,,Zęby Smoka”

Zęby smoka to określenie na żelbetonowe stożki, które mają służyć jako zapora przeciwczołgowa. Jak wynika z informacji są one produkowane przez 6 białoruskich firm w obwodzie homelskim, mohylewskim i witebskim. Jedna z firm dostała wytyczne na wyprodukowanie żelbetonowych elementów o wysokości 1.3 m i wadze 1200 kg. Jak donoszą dziennikarze tylko w obwodzie homelskim firmy otrzymały zalecenie na wyprodukowanie od 20 tys. do 30 tys. ,, zębów smoka”.

 

25 stycznia 2023

Rosjanie mają problemy w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej

Problemy dotyczą napraw po ostatnim ostrzale elektrowni. Rosyjscy okupanci potrzebują pilnie specjalistów, którzy dokonaliby bieżących napraw. Ukraińscy odmawiają napraw tym samym przepłacając życiem. W tym celu mają przybyć specjaliści z Białorusi, którzy pomogą Rosjanom uporać się z występującymi usterkami. Przewiduje się, że do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej ma przybyć ok. 150 fachowców.

 

26 stycznia 2023

Nowy wariant koronawirusa w Polsce

Kraken to nowy subwariant omikrona. Obecnie jest wykrywany przede wszystkim w USA, ale w Polsce również odnotowano pierwsze przypadki. Kraken swoją inwazję rozpoczął w grudniu, a do 13 stycznia odnotowano 43 % przypadków w USA. Kraken jest bardziej zaraźliwy i skuteczniej się rozprzestrzenia niż pozostałe warianty. Do objawów krakena zalicza się między innymi: gorączkę, intensywny kaszel, złe samopoczucie, bóle mięśniowe, ból gardła.

27 stycznia 2023

Zamach w Jerozolimie

Do zamachu doszło w synagodze w dzielnicy Neve Yaakov. Uzbrojony mężczyzna zabił 7 osób, a 10 innych postrzelił. Jak wynika ze wstępnych ustaleń napastnik otworzył ogień do wiernych wychodzących z synagogi po wieczornej modlitwie. Jak podaje Jerusalem Post do zamachu przyznaje się palestyńska organizacja Hamas. Napastnikiem okazał się 21-letni Alkam Khari i najprawdopodobniej nigdy wcześniej nie był powiązany z żadną grupą terrorystyczną.

 

28 stycznia 2023

W Australii zaginął pojemnik z radioaktywną substancją

Do zaginięcia doszło w Zachodniej Australii w połowie miesiąca. Przedmiotem zaginięcia jest niewielki pojemnik z radioaktywnym Cez-137. Substancja jest bardzo toksyczna, a jej dotknięcie może powodować poważne choroby. Jak wynika z informacji substancja była przewożona ciężarówką z kopalni znajdującej się na północ od Newman do miasta Perth. Mieszkańcy okolicznych miast i wiosek zostali poinformowani o zdarzeniu i postępowaniu w przypadku natknięcia się na substancję.

 

29 stycznia 2023

Atak na irańską fabrykę

W sobotę została zaatakowana przez drony irańska fabryka wojskowa w Isfahanie. Jest to trzecie co do wielkości miasto w Iranie, gdzie doszło do czterech potężnych eksplozji. W konsekwencji doszło do rozbieżnych ocen w kwestii zniszczeń. Władze w Teheranie oceniły atak jako nieudany, a w oświadczeniu irańskiego ministerstwa obrony straty są znikome, a ofiar nie ma. Z kolei z doniesień izraelskiego portalu, w mediach społecznościowych pojawiają się doniesienia, iż zniszczenia wykraczają ponad ,,niewielkie”.

30 stycznia 2023

Rosjanie pod Biełgorodem trzymają niebezpieczną broń

W internecie pojawiły się nowe zdjęcia rosyjskich pozycji, po których przemieszczają się baterie rakiet S-300. Jest to broń wykorzystywana zarówno przez stronę rosyjską jak i ukraińską. Informacje zostały zawarte we wpisie na Twitterze, gdzie wskazano iż kilka pozycji znajduje się w okolicy Biełgorodu nad rzeką Doniec w pobliżu Charkowa.

31 stycznia 2023

Demonstracje w Finlandii w związku z przystąpieniem do NATO

Przeciwnicy wstąpienia Finlandii do NATO postanowili spalić Koran na znak protestu. Do zdarzenia miało dojść w Helsinkach. O zamiarach spalenia świętej księgi islamu, tamtejsza policja dowiedziała się z mediów społecznościowych. Incydent został udaremniony, a demonstranci zostali poinformowani, iż takie działania w Finlandii są surowo karane.

 

 

 

KALENDARIUM

LUTY 2023

 

 

1 lutego 2023

Rakieta ukraińskie siły uderzyła w rosyjski rurociąg ,,przyjaźń”

Ukraińska rakieta Toczka-U uderzyła w rurociąg ,,przyjaźń” w obwodzie briańskim w Rosji. Rurociąg ten transportuje ropę naftową z Rosji do niektórych krajów Europy Wschodniej. Jak wynika z informacji przekazanych przez stronę rosyjską, nikt nie został ranny a rurociąg po naprawie szkód działa normalnie.

2 lutego 2023

Strefa Gazy została zaatakowana przez Izrael

W nocy z środy na czwartek doszło do izraelskich nalotów na Strefę Gazy. Jak wynika z informacji podanych przez Agencję Reutera Izrael swój atak wymierzył w zakłady produkujące broń i magazyny amunicji, które były wykorzystywane przez islamistyczną grupę eksterministyczną grupę Hamas. Natomiast z informacji przekazanych przez izraelskie wojsko, atak miał być odpowiedzią na przechwyconą rakietę, która miała być wystrzelona ze Strefy Gazy.

3 lutego 2023

Stany Zjednoczone szykują nowy pakiet pomocy militarnej dla Ukrainy

Stany Zjednoczone chcą ogłosić nowy pakiet pomocy militarnej dla Ukrainy, który będzie zawierał pociski dalekiego zasięgu. Planowane jest przekazanie pocisków typu Ground Launched Small Diameter Bomb (GLSDB), których zasięg wynosi 150 km, czyli więcej niż jakakolwiek inna broń, przekazana Ukrainie przez Stany Zjednoczone. GLSDB można wystrzelić z systemów rakietowych takich jak HIMARS, które Ukraina już posiada. Pociski są wyposażone w skrzydła, które pozwalają mu szybować w drodze do celu, oraz silnik rakietowy zwiększający jego zasięg lotu. Ukraina od dawna prosi USA o pociski dalekiego zasięgu, w szczególności ATACMS, zdolne do rażenia celów na odległość do 300 kilometrów. Kijów twierdzi, że dostępną obecnie bronią nie jest w stanie niszczyć węzłów logistycznych rosyjskich sił na terytorium Ukrainy. Administracja prezydenta USA Joe Bidena dotychczas odmawiała takiej pomocy, bojąc się eskalacji ze strony Rosji.

Irański producent dronów objęty amerykańskimi sankcjami

USA nałożyły w piątek sankcje na ośmiu członków zarządu Paravar Pars, irańskiego producenta dronów. Firma została objęta nimi już wcześniej przez UE. Powodem była produkcja dronów dla sił powietrznych Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku, Stany Zjednoczone i ponad 30 innych krajów starają się ograniczyć zasoby militarne i przemysłowe kraju zarządzanego przez Władimira Putina. W sierpniu 2022 roku Rosja zaczęła kupować od Iranu drony-kamikadze, głównie maszyny Shahed-136 i są używane do atakowania celów cywilnych i obiektów infrastruktury krytycznej na Ukrainie.

4 lutego 2023

Chiński szpiegowski balon został zestrzelony przez Amerykanów

Chiński balon po raz pierwszy został zauważony w środę nad stanem Montana, a w sobotę rano widziano go nad Karoliną Północną. Przelot balonem został uznany przez władze w Waszyngtonie jako wyraźne naruszenie suwerenności USA. W konsekwencji prezydent Biden nakazał niezwłoczne zestrzelenie szpiegowskiego balonu. Został on zestrzelony u wybrzeży Karoliny Południowej w USA. Chiński balon był przeznaczony do badania strategicznych miejsc w Stanach Zjednoczonych.

5 lutego 2023

Wojska rosyjskie podejmują działania ofensywne na pięciu kierunkach na wschodzie Ukrainy. Główne wysiłki przeciwnik koncentruje na działaniach ofensywnych na kierunkach kupiańskim, łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i nowopawłowskim. Wojska rosyjskie utrzymują obecność przy północnych granicach Ukrainy, w tym na terytorium Białorusi.

Lotnictwo ukraińskie w ciągu doby przeprowadziło dziewięć ataków na miejsca koncentracji rosyjskich wojsk, a siły rakietowe i artyleria poraziły dwa rejony skupienia wojsk oraz magazyn amunicji.

6 lutego 2023

Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii.

Do trzęsienia ziemi doszło na terytorium Turcji i Syrii w poniedziałek rano. Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej poinformował, że polscy strażacy wyruszą z pomocą ofiarom pokrzywdzonym przez żywioł. Są to strażacy z grupy Husar, która składa się z 76 strażaków i 8 psów ratowniczych.

7 lutego 2023

Departament Stanu USA zatwierdził sprzedaż Polsce wieloprowadnicowych wyrzutni HIMARS oraz rakiet ATACMS i GMLRS do wartości 10 mld dolarów.

Pakiet dla Polski obejmuje 18 wyrzutni HIMARS, 45 rakiet ATACMS oraz ponad 1000 rakiet GMLRS. Całościowo w skład zamówienia wejdzie 18 wyrzutni HIMARS, 478 zestawów do ładowania wyrzutni, 45 rakiet ATACMS o zasięgu 300 km, 461 zestawów precyzyjnych rakiet GMLRS-AW, 521 zestawów GMRLS-U i 532 zestawy rakiet GMLRS o zwiększonym zasięgu do 150 km (GMLRS-ER AW), a także części zapasowe, rakiety szkoleniowe i usługi logistyczne.

8 lutego 2023

Śledztwo w sprawie zestrzelenia Malaysia Airlines

Holandia współpracuje z Australią, Malezją, Belgią i Ukrainą w ramach wspólnego zespołu (JIT), który prowadzi śledztwo w sprawie katastrofy samolotu. Według ustaleń międzynarodowego zespołu śledczego wynika, iż istnieją mocne przesłanki za tym, że decyzja o przekazaniu broni ukraińskim separatystą służącej do zestrzelenia Malaysia Airlines należała do Władimira Putina. Do zdarzenia doszło 17 lipca 2014 roku na wschodzie Ukrainy. Boeing 777 linii Malaysia Airlines leciał z Amsterdamu do Kuala Lumpur. Do zestrzelenia maszyny użyto pocisku kierowanego ziemia-powietrze Buk. W katastrofie zginęło 283 pasażerów i 15 członków załogi. W listopadzie ubiegłego roku sąd w Hadze skazał dwóch Rosjan, Siergieja Dubinskiego i Igora Girkina, oraz Ukraińca Leonida Charczenkę na karę dożywotniego pozbawienia wolności, oskarżając ich o spowodowanie tragedii.

9 lutego 2023

Na orbicie rozpadł się rosyjski satelita, który wykonywał ,,tajną misję”

Od lat rosyjski satelita Kosmos 2499 krążył po orbicie z ,,sekretną misją”. Według niektórych spekulacji miał być to kremlowski test nowej technologii, która miała śledzić bądź niszczyć wrogie obiekty. Pod koniec stycznia rosyjski satelita uległ rozpadowi, a jego resztki zagrażają innym satelitą. Informacji tych udzieliły Siły Kosmiczne Stanów Zjednoczonych.

10 lutego 2023

Nad Alaską został zestrzelony niezidentyfikowany obiekt latający

Nieznany obiekt latający naruszający przestrzeń powietrzną Stanów Zjednoczonych został zestrzelony nad Alaską przez siły zbrojne USA. Cel został unicestwiony o 9.45 czasu lokalnego przez wojskowy myśliwiec f-12. Nie udało się ustalić co to za obiekt i do kogo należał. W sprawie wypowiedział się również rzecznik Pentagonu, który ujawnił, iż obiekt był widziany po raz pierwszy w czwartek. Następnie wysłano myśliwce w celu rozpoznania obiektu. Z oceny pilota wynika, iż na pokładzie obiektu nie było żadnego człowieka i nie było śladów, że był sterowany.

11 lutego 2023

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa bez Rosji.

17 lutego rozpocznie się Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa, w której weźmie udział blisko 40 przedstawicieli rządów i prezydentów. Z Polski pojedzie prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki. Udział w tym wydarzeniu zapowiedział również Emmanuel Macron oraz sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg, a także ważni przedstawiciele unijnych instytucji. Według organizatorów, wydarzenie to będzie wyjątkowe, ponieważ poprzednie odbyło się przed rosyjską agresją na Ukrainę. W tym roku Rosja nie została zaproszona na Monachijską Konferencję Bezpieczeństwa, gdyż nikt w Monachium nie chce, aby nie dać możliwości ludziom Putina szerzyć rosyjskiej propagandy. Jednakże zaproszenie na wydarzenie dostali rosyjscy opozycjoniści.

12 lutego 2023

Amerykańska armia zestrzeliła kolejny niezidentyfikowany obiekt latający

Amerykańskie wojsko unicestwiło nieznany obiekt latający nad jeziorem Huron przy granicy z Kanadą. Jest to trzecia taka sytuacja w ciągu ostatnich trzech dni. Prezydent Biden wydał rozkaz o zestrzeleniu latającego obiektu. Myśliwiec F-16 zestrzelił go nad jeziorem Huron na granicy amerykańsko-kanadyjskiej. Pentagon poinformował, iż obiekt nie był zagrożeniem militarnym, lecz mógł spowodować zakłócenia w ruchu powietrznym. Obiekt ten mógł służyć do obserwacji, gdyż jak poinformowano leciał w pobliżu ,,wrażliwych miejsc wojskowych USA”.

13 lutego 2023

Rosyjskie samoloty zbliżyły się do polskiej granicy

Jak przekazało holenderskie ministerstwo obrony, do polskiej strefy identyfikacji obrony powietrznej z Kaliningradu zbliżyły się trzy rosyjskie samoloty. Według komunikatu resortu poderwano dwa myśliwce F-35 tymczasowo stacjonujące w Polsce. Informacje te zostały potwierdzone przez polskie Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

 

 

14 luty 2023 r.

Nowa Zelandia wprowadza stan wyjątkowy w obliczu zniszczeń spowodowanych przez cyklon Gabrielle

Nowa Zelandia ogłosiła po raz trzeci w historii kraju stan wyjątkowy. Spowodowane jest to szalejącym cyklonem Gabrielle na terenie całej Nowej Zelandii, a szczególnie na Wyspie Północnej. Około 225 tysięcy osób pozostało bez prądu, a w całym kraju odnotować można rozległe zniszczenia. Premier Nowej Zelandii Chris Hipkins przekazał, że państwo przeznaczy 11,5 mln dolarów nowozelandzkich na pomoc dla poszkodowanych osób. Wcześniejsze wprowadzenie stanu wyjątkowego miało miejsce w 2011 roku po trzęsieniu ziemi w Christchurch oraz na początku pandemii COVID-19.

 

Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii – najnowszy raport

Potężne trzęsienie ziemi, do którego doszło w nocy z niedzieli (05.02) na poniedziałek (06.02) na terenie południowej Turcji oraz północnej Syrii o magnitudzie 7.8 jest drastyczne w skutkach. W najnowszym komunikacie przekazano, że liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi w Turcji wzrosła do co najmniej 35 418, co za tym idzie, łączna ilość ofiar trzęsienia na terenie Turcji i Syrii wyniosła blisko 41 tysięcy osób.

 

15 luty 2023 r.

W szkole podstawowej w Mławie znaleziono izotop radioaktywny

Na terenie Zespołu Szkół nr 1 w Mławie nauczyciel fizyki robiąc porządki w składziku znalazł ołowiany pojemnik zawierający substancję chemiczną. Na miejsce wezwano jednostki ratownictwa chemicznego z Ciechanowa i Warszawy. Służby po zbadaniu substancji stwierdziły, iż był to radiocez Cez-137. Pomiar z odległości 5 centymetrów wskazał dawkę promieniowania substancji wynoszącą 0,08 mikrosiwerta na godzinę. Jest to dawka, która nie zagraża życiu i zdrowiu, natomiast kontakt tej substancji z środowiskiem może spowodować poważne zagrożenie dla zdrowia, gdyż negatywnie wpływa między innymi na śledzionę, wątrobę oraz mięśnie.

 

Spotkanie prezydenta RP Andrzeja Dudy z Sekretarzem Generalnym Sojuszu Północnoatlantyckiego Jensem Stoltenbergiem

W środę (15 lutego) w Brukseli w kwaterze głównej NATO odbyło się spotkanie prezydenta RP Andrzeja Dudy z Sekretarzem Generalnym Sojuszu Północnoatlantyckiego Jensem Stoltenbergiem. Polska strona wyrażała chęć, aby reakcja NATO na potencjalną napaść była szybsza, z tego powodu apeluje o zwiększenie liczby żołnierzy NATO przewidzianych jako siły szybkiego reagowania oraz wzmocnienie infrastruktury, by na wschodniej flance NATO powstało jak najwięcej magazynów uzbrojenia w dyspozycji sił Sojuszu na wypadek ewentualnej napaści. Duda przypomniał, że w Polsce w dniach 20-22 lutego odbędzie się wizyta prezydenta USA Joe Bidena, a także zaplanowane jest w jej trakcie spotkanie państw Europy Środkowej należących do NATO, czyli Bukareszteńskiej Dziewiątki. W imieniu swoim i prezydent Słowacji Zuzany Czaputowej - jak mówił Duda - przekazał Stoltenbergowi zaproszenie na szczyt B9.

 

16 luty 2023 r.

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Londynie z premierem Zjednoczonego Królestwa Rishim Sunakiem.

W środę (16.02) Prezydent Polski Andrzej Duda spotkał się z premierem Zjednoczonego Królestwa Rishim Sunakiem. Podczas spotkania Duda podziękował premierowi za pomoc Wielkiej Brytanii Ukrainie oraz za obecność Brytyjskich żołnierzy na terytorium Polski a także za zwiększanie bezpieczeństwa polskiej przestrzeni powietrznej dzięki systemowi Sky Sabre. W czwartek (17.02) ma się odbyć spotkanie Prezydenta Polski z Królem Karolem III. Jak przekazał dziennikarzom Andrzej Duda, celem jest zwiększenie bezpieczeństwa państw wschodniej flanki NATO.

 

FBI przeszukało Uniwersytet Delaware z powodu Joe Bidena

CNN w środę (16.02) przekazało informacje o tym, że amerykańskie Federalne Biuro Śledcze (FBI) dokonało dwukrotnie przeszukania Uniwersytetu Delaware w związku z dochodzeniem w sprawie znalezienia tajnych dokumentów w domu prezydenta Joe Bidena. Prezydent USA jest absolwentem tego uniwersytetu a sama biblioteka uniwersytecka chwali się posiadaniem obszernych dokumentów Joe Bidena z czasów, kiedy zasiadał on w senacie. Przeszukania odbyły się za zgodą zespołu prawnego prezydenta, jednak od komentarza wstrzymuje się Ministerstwo Sprawiedliwości oraz sam Uniwersytet Delaware. Podobne przeszukania miały miejsce w domach Prezydenta w Wilmington i Rehoboth Beach, oraz w biurze w Waszyngtonie. W domu w Wilmington znaleziono tajne dokumenty, a niektóre materiały z czasów kiedy Biden zasiadał w Senacie zostały skonfiskowane przez FBI z dwóch pozostałych miejsc.

17 luty 2023 r.

Spotkanie Trójkąta Weimarskiego

W Monachium odbyło się spotkanie prezydentów Emmanuela Macrona, Olafa Scholza oraz Andrzeja Dudy w ramach Trójkąta Weimarskiego. Spotkanie odbyło się w cieniu konfliktu Rosyjsko-Ukraińskiego. Przywódcy Francji, Niemiec i Polski wspólnie wyrazili chęć dalszego wspierania Ukrainy i potępili agresję Rosji na Ukrainę. Ostatni zjazd tej organizacji międzynarodowej miał miejsce 8 lutego 2022 roku. Trójka państw wyraziła chęć dalszej współpracy w ramach tej formacji.

 

Syria – atak terrorystyczny tzw. Państwa Islamskiego

Na terenach położonych na wschód od Homs (Syria), w piątek(17.02) doszło do ataku terrorystycznego wykonanego przez tzw. Państwo Islamskie – informują syryjscy dziennikarze. Według doniesień dyrektora szpitala w Palmyrze, śmierć poniosło 53 osoby, z czego 46 cywili i 7 żołnierzy. Do zdarzenia tzw. Państwo Islamskie oficjalnie się nie przyznało. Terroryzm to jedna z ważniejszych kwestii bezpieczeństwa tego państwa zaraz obok niedawnego trzęsienia ziemi.

 

Odnaleziono 18 ciał nieżywych migrantów w Bułgarii

Bułgarskie władze poinformowały, że w piątek(17.02) w miejscowości Lokrosko nie opodal Sofii, policja bułgarska odnalazła ciężarówkę, w wewnątrz której znajdowały się ciała 18 migrantów. Jak podaje bułgarskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, w pojeździe było 40 migrantów ukrytych pod drzewem, z czego 18 z nich zmarło. 14 migrantów jeszcze żyło, a 8 trafiło do szpitala – informuje minister zdrowia Assen Medżiew. Przemytników nie udało się zatrzymać, bułgarska policja nadal ich poszukuje.

 

18 luty 2023 r.

Międzykontynentalny pocisk balistyczny Korei Północnej wpadł do Morza Japońskiego

Dnia 18 lutego 2023 Korea Północna wystrzeliła międzykontynentalny pocisk balistyczny w porcie lotniczym Pjongjang-Sunan, który pokonawszy dystans 900km wpadł do Morza Japońskiego na zachód od wyspy Hokkaido. Według japońskiego szefa resortu obrony Hamady Yasukazu, pocisk byłby wstanie pokonać odległość 14 tyś. Km i dotrzeć do Stanów Zjednoczonych. Do sytuacji odniosły się władze Korei Północnej, które stwierdziły, że test powiódł się pozytywnie i są wstanie przeciwstawić się siłom zła z Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej. W odpowiedzi USA potępiło test i potwierdziło, że będzie bronić siebie i swoich sojuszników.

 

Spotkanie sekretarza stanu USA z szefem dyplomacji Chin w Monachium

W kuluarach Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa dnia 18 lutego doszło do spotkania amerykańskiego sekretarza stanu Antonego Blinkena i szefa chińskiej dyplomacji Wanga Yi. Wydarzenie to stanowi pierwsze takie spotkanie od czasu zestrzelenia chińskich balonów meteorologicznych nad terytorium USA, co zdecydowanie pogorszyło stosunki dyplomatyczne tych dwóch krajów, gdyż zaraz po tym incydencie planowana wizyta sekretarza stanu USA w Pekinie została przeniesiona. Wizyta ta miała stanowić okazję do ocieplenia napiętych stosunków USA-Chiny. Rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu skomentował, iż szef amerykańskiej dyplomacji ostrzegł swojego rozmówcę przed wspieraniem materialnym Rosji w wojnie na Ukrainie oraz, że Waszyngton nie dąży do nowej zimnej wojny.

 

19 luty 2023 r.

Australia zapowiada pilnowanie byłych wojskowych z powodu Chin

Władze Australii zapowiadają systemowe ukrócenie możliwości wykorzystywania wiedzy byłych wojskowych przez inne państwa. Sytuacja ta jest odpowiedzią na działania Chińskiej Republiki Ludowej, która poszukiwała byłych wojskowych Australijskich i z Wielkiej Brytanii, aby zatrudniać ich jako konsultantów dla chińskich sił zbrojnych i chińskiego przemysłu zbrojeniowego. Władze Australii pracują nad wprowadzeniem obostrzeń prawnych, które wykluczą możliwość zatrudniania byłych wojskowych posiadających zastrzeżoną wiedzę wojskową w roli konsultantów dla innych państw. Szef resortu obrony Australii Richard Marles apeluje o zwiększenie zabezpieczeń tajemnic odnoszących się do obronności państwa.

 

Brazylie dotknęły ulewne deszcze – nie żyje co najmniej 36 osób

W niedzielę (19.02) Brazylię nawiedziły ulewne deszcze, w wyniku których śmierć poniosło 36 osób. Służby ratunkowe nadal prowadzą działania ratownicze. Członkowie miejscowego rządu ogłosili mobilizację kilku ministerstw w celu pomocy ofiarom, odbudowy lokalnych budynków oraz infrastruktury, ponadto ogłoszono 180 dniowy stan klęski żywiołowej dla 6 miast w stanie Sao Paulo. Na miejsce tragedii udał się prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva. Prognoza pogody na najbliższe dni przewiduje kolejne deszcze, które mogą spowodować dalsze osunięcia ziemi.

 

20 luty 2023 r.

Prezydent Joe Biden z wizytą w Kijowie

Dnia 20 lutego odbyła się niezapowiedziana oficjalna wizyta prezydenta USA Joe Bidena w Kijowie. Wizyta miała miejsce dzień przed planowaną wizytą Joe Bidena w Polsce. W Kijowie wprowadzono stan podwyższonego bezpieczeństwa, a sama wizyta była trzymana w tajemnicy do samego końca. Wydarzenie to miało ogromne znaczenie symboliczne oznaczające wsparcie dla Ukrainy ze strony USA, a dodatkowej symboliki nadaje fakt, iż miała ona miejsce parę dni przed rocznicą rozpoczęcia wojny Rosyjsko-Ukraińskiej. Biden w Kijowie ogłosił nowy pakiet wsparcia dla Ukrainy.

 

Kolejne trzęsienie ziemi dotknęło Turcji

Poniedziałkowe (20.02) trzęsienie ziemi spowodowało kolejne starty w ludziach – zginęły trzy osoby a 213 osób zostało rannych. Trzęsienie o maginitudzie 6,4 miało miejsce na pograniczu Turcji i Syrii, gdzie dwa tygodnie temu odbyło się katastrofalne trzęsienie ziemi. Zawaleniu uległy budynki, które ocalały po przednim uderzeniu natury. Trzęsienie ziemi odczuwalne było, także w Egipcie, Libanie, Izraelu i Jordanii.

 

21 luty 2023 r.

Białoruś zatwierdza projekt ustawy, która zezwala na stosowanie kary śmierci

Izba reprezentantów Białorusi zatwierdziła projekt ustawy, który zezwala na stosowanie kary śmierci. Ustawa zwiększa także karę grzywny za popełnianie przestępstw przeciwko pokojowi i bezpieczeństwo. Kwota wzrosłą z wysokości 5 tysięcy jednostek do 50 tysięcy. Dodatkowo zwiększa okres zatrzymania osób podejrzanych o zdradę państwa, spisek lub szpiegostwo do 10 dni. Przed wejściem w życie ustawa musi zostać podpisana przez Radę Republiki Zgromadzenia Narodowego Białorusi, a następnie musi uzyskać ratyfikację prezydenta Aleksandra Łukaszenki.

 

Rosja wycofuje się z traktatu Nowy START

Organizacja Narodów Zjednoczonych wyraziła zaniepokojenie decyzją prezydenta Rosji Władimira Putina o wycofaniu się z traktatu Rosyjsko-Amerykańskiego Nowy START. Traktat z 2010 roku miał na celu redukcję arsenałów nuklearnych państw. Rzecznik ONZ Stephane Dujarric skomentował sytuację: ,,Świat bez kontroli broni jądrowej jest o wiele bardziej niebezpieczny, niestabilny z potencjalnie katastrofalnymi konsekwencjami”. Szef Ukraińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, także odniósł się do sprawy komentując iż, ,,Zawieszenie przez Putina ostatniego traktatu nuklearnego ze Stanami Zjednoczonymi jest atakiem na międzynarodową kontrolę zbrojeń”.

 

Tajny dokument Kremla z szczegółowymi planami wchłonięcia Białorusi

Międzynarodowa grupa dziennikarzy śledczych, miała dotrzeć do tajnego dokumentu, który miał powstać na Kremlu. 17 stronicowy dokument ,,Strategiczne cele Federacji Rosyjskiej na kierunku białoruskim” powstał w 2021 roku i zawiera strategię pochłaniania Białorusi do 2030 roku. Dokument miałby wskazywać plany dotyczące: dostosowywania się białoruskiego ustawodawstwa do rosyjskiego, przejęcia kontroli na polityką zagraniczną Białorusi, rozmieszczania dodatkowych wojsk na terytorium Białorusi oraz także polityki obronnej, pieniężnej, a nawet nauki i handlu. Białoruski politolog Waler Karbalewicz skomentował sytuację mówiąc, że w administracjach zarówno Rosji jak i Białorusi powstaje wiele dokumentów planistycznych, które niekoniecznie są realizowane, wojna wyznaczyła nową dynamikę dla całego regionu i od jej wyników zależą dalsze losy Ukrainy, Rosji i Białorusi.

 

22 luty 2023 r.

Zawaliła się kopalnia węgla w Chinach

Państwowa chińska telewizja CCTV w środę (22.02) przekazała informację o zawaleniu się odkrywkowej kopalni węgla w regionie Mongolii Wewnętrznej. W wyniku tego zdarzenia śmierć poniosło 2 górników a los około 50 nadal pozostaje nie znany. Do akcji ratowniczej skierowano 300 ratowników, którym udało się wydobyć 6 rannych górników. Warto wspomnieć, że chińskie kopalnie należą do najniebezpieczniejszych na świecie, jednakże w ostatnich latach spada liczba wypadków i ofiar śmiertelnych.

 

Nadzwyczajny szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki

W warszawie przed godziną 15:00 rozpoczęło się nadzwyczajny szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki, na którego obradach byli obecni prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden oraz sekretarz Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Jensem Stoltenberg. Szczyt miał szczególne znaczenie symboliczne, gdyż odbył się kilka dni przed rocznicą napaści Rosji na Ukrainę. Warto zaznaczyć, że dzień po rozpoczęciu inwazji rosyjskiej, Bukaresztańska Dziewiątka spotkała się w celu przedyskutowania najważniejszych wyzwań stojących przed nią. Podczas szczytu w Warszawie prezydent Joe Biden podkreślił, że artykuł 5 jest nienaruszalną świętością, który oznacza zobowiązanie wobec każdego narodu i państwa NATO.

 

Australia i Filipiny rozważają wspólne patrolowanie wód Morza południowochińskiego

Władze Australii i Filipin rozpatrują możliwość wspólnego patrolowania wód na spornym obszarze Morza Południowochińskiego. Sytuacja stanowi odpowiedź na agresywne działania chińskiej straży przybrzeżnej wobec filipińskiego statku – wycelowanie laserem wojskowym w filipiński statek zaopatrzeniowy dla żołnierzy na atolu na Morzu Południowochińskim. Rozmowy na ten temat stanowią kontynuację dyskusji władz Filipin i USA na temat wspólnego patrolowania wspomnianych wód przez Australię i Filipiny. Rzecznik filipińskiej straży przybrzeżnej, powiedział w poniedziałek, że rozmowy z USA są na zaawansowanym etapie i prawdopodobieństwo wspólnego patrolowania jest wielce prawdopodobne.

 

23 luty 2023 r.

Holenderskie F-35 stacjonujące w Polsce ponownie musiały interweniować

W czwartek (24.02) Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o przechwyceniu dwóch rosyjskich maszyn Ił-20 przez holenderskie F-35 stacjonujące w Polsce w przestrzeni powietrznej and Morzem Bałtyckim. Jest to kolejne takie zdarzenie w lutym, gdyż w połowie tego miesiąca holenderskie F-35 musiały, także interweniować, ponieważ rosyjski samolot Ił-20 w asyście dwóch myśliwców Su-27 naruszył przestrzeń powietrzną obrony NATO.

 

Pożar fabryki broni ,,Łucznik”

W czwartek (24.02) strażacy ugasili pożar, który wybuchł na terenie fabryki broni ,,Łucznik” w Radomiu. Strażacy otrzymali zgłoszenie o godzinie 2:27 a akcja gaśnicza zakończyła się o 6:00 rano. W walce z żywiołem brało udział 8 zastępów straży pożarnej. Żaden pracownik fabryki nie ucierpiał. Strażacy oszacowali starty poniesione przez fabrykę ,,Łucznik” na wysokość 3 milionów złotych.

 

24 luty 2023 r.

Chiński rząd wzywa Rosją i Ukrainę do prowadzenia pokojowych rozmów

Chiny opublikowały 12-punktowy plan pokojowy dla Ukrainy w czasie rocznicy inwazji Rosji na Ukrainę. Chińska Republika Ludowa w dokumencie zatytułowanym ,,Stanowisko Chin w sprawie politycznego uregulowania kryzysu ukraińskiego”, zawarła takie tezy jak: porzucenie mentalności po zimno wojennej, poszanowanie suwerenności wszystkich krajów, zaprzestanie prowadzenia działań wojennych, wznowienie rozmów pokojowych, rozwiązanie kryzysu humanitarnego, ochrona cywilów, zaniechanie użycia broni atomowej, ułatwianie eksportu zboża, wspieranie odbudowy po zakończeniu wojny. Chiny wezwały wszystkie państwa do wspierania Ukrainy i Rosji do rozpoczęcia jak najszybciej wspólnego dialogu. Sytuację skomentował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyrażając chęć spotkania się z władzami Chin, gdyż leży to w interesie Ukrainy.

 

Zgromadzenie ogólne ONZ przyjęło rezolucję wzywającą Rosję do wycofania się z Ukrainy

W piątek (24.02) media poinformowały świat o przyjęciu rezolucji w sprawie wezwania Federacji Rosyjskiej do wycofania sił zbrojnych z Ukrainy przez Członków Zgromadzenia Ogólnego ONZ w dzień przed rocznicą inwazji Rosji na Ukrainę. Rezolucja została przyjęta na 11 nadzwyczajnej sesji specjalnej, której celem było omówienie sytuacji panującej na Ukrainie. Przeciwko rezolucji opowiedziały się Białoruś, Rosja, Syria, Korea Północna, Erytrea, Nikaragua oraz Mali. Od głosu wstrzymały się Chiny.

 

25 luty 2023 r.

Stany Zjednoczone walczą z powrotem zimy

W Los Angeles wydano po raz pierwszy od 34 lat ostrzeżenie przed opadami śniegu. Jest to skutek trudnych warunków pogodowych utrzymujących się od tygodnia w USA a szczególnie na południu kraju. Obwite opady śniegu i mocny wiatr doprowadził do pozostawienia bez prądu około 100 tyś. domostw i firm. Jak podaje Krajowa Służba Pogodowa, w paśmie górskim południowej Kalifornii oraz w górach Sierra Nevada, opady śniegu mogą sięgać nawet do 1,5 metra.

 

Największy zakład penitencjarny obu Ameryk

W Salwatorze 74 kilometry od stolicy kraju zostało otworzone największe więzienie na półkuli zachodniej. Od piątku (24.02) rozpoczęło się przetransportowywanie więźniów do nowej placówki. Na miejsce w piątek dotarło około 2 tysięcy osadzonych a docelowo obiekt ma pomieścić 40 tysięcy więźniów. Zakład penitencjarny został utworzony w ramach tzw. wojny z gangami, która została ogłoszona w marcu ubiegłego roku z inicjatywy prezydenta Nayiba Bukele. W ramach walki z przestępczością państwo wprowadzało wiele środków nadzwyczajnych np. bez nakazowe zatrzymywanie podejrzanych, co stanowi kontrowersje, gdyż organizacje humanitarne uważają, że wiele niewinnych ludzi zostało przez to osadzonych. Głowa państwa zapowiedziała, że walka z przestępczością nie zakończy się do póki nie zostaną zatrzymani wszyscy przestępcy.

 

26 luty 2023 r.

Łódź z uchodźcami zatonęła u wybrzeży Włoch

W niedzielę (26.02) dziennikarze przekazali informację, że u wybrzeży Włoch zatonęła łódź na pokładzie, której znajdowali się uchodźcy. Według Włoskiej Straży Przybrzeżnej na pokładzie łodzi znajdowało się około 150 uchodźców, pochodzących z Afganistanu, Somali i Pakistanu. Sytuacja jest bardzo zła, jak podaje Czerwony Krzyż, gdyż zginęło co najmniej 58 osób a los 22 nadal jest nieznany. Straż przybrzeżna uratowała jak do tej pory 81 osób.

 

Belgijski problem z Rosyjskimi statkami szpiegowskimi

W tym tygodniu gabinet belgijskiego ministra sprawiedliwości Vincenta Van Quickenborne'a przekazał informacje, że Rosyjski statek szpiegowski został zauważony u wybrzeży Belgii w połowie listopada ubiegłego roku. Jak twierdzi gabinet ministra, sytuacja ta jest tylko ,,wierzchołkiem góry lodowej”, a doniesienia o podejrzanych statkach i obiektach na terenie wód belgijskich pojawiają się każdego miesiąca. Belgowie podejrzewają, że statek miał za zadanie mapować wrażliwą infrastrukturę elektryczną znajdującą się na Belgijskim Morzu Północnym. Podobne doniesienia można zauważyć w Holandii. Według holenderskich służb wywiadowczych AIVD i MIVD, rosyjskie statki, także mapowały holenderską infrastrukturę elektryczną powiązaną z wiatrakami. W ocenie holendrów, działania te mogą posłużyć do przygotowania sabotażu infrastruktury elektrycznej.

 

27 luty 2023 r.

Palestyński atak na obywateli Izraela – nie żyją dwie osoby

W mieście Huwara na Zachodnim Brzegu doszło do palestyńskiego ataku na samochód cywilny, który stał w korku. W wyniku ataku zginęło dwóch Izraelczyków. Siły Obronne Izraela (IDF) zastały samochód na miejscu z dziurami po kulach; zabezpieczyły 19 łusek kalibru 9 mm. Co wskazywałoby na użycie broni ręcznej lub prowizorycznego karabinu maszynowego. Minister do spraw misji krajowych Orit Strock wezwała rząd do wycofania delegacji się z Akabie w Jordanii gdzie odbywają się negocjacje z Palestyńczykami dot. Bezpieczeństwa. Władze Izraela zatwierdziły projekt ustawy, która wprowadzałaby karę śmierci dla terrorystów. Powyższa sytuacja może stanowić skutek zeszłotygodniowego nalotu na miasto Nablus, w wyniku, którego zginęło 11 Palestyńczyków.

 

Choroszcz – zginęły 4 osoby w wyniku pożaru w tym dzieci

W miejscowości Choroszcz doszło do pożaru w wyniku którego zginął ojciec wraz z 3 dzieci. Z doszczętnie spalonego domu wyciągnięto ciała 3,8 i 10 letniego dziecka oraz ich ojca. Śledczy nie wykluczają samobójstwa rozszerzonego. Wskazuje na to niedoszłą interwencja policjantów, którzy zostali wezwani do awantury, po dotarciu na miejsce zdarzenia zastali pożar w zaawansowanym stadium, który uniemożliwił działania ratunkowe. Przed wybuchem pożaru z domu uciekła kobieta, która przeżyła. Według prokuratorów, kluczowym do wytłumaczenia sytuacji będzie sekcja zwłok ciał, która wskaże przyczynę zgonów.

 

28 luty 2023 r.

Węgierskie linie lotnicze Wizz Air zawieszają loty do Mołdawii

Tanie węgierskie linie lotnicze Wizz Air zawieszają loty do i z Kiszyniowa. Wizz Air komentuje, że firma dokładnie obserwuje środowisko bezpieczeństwa i chce zapewnić swoim klientom największy poziom bezpieczeństwa. Zdarzenie to stanowi skutek obaw środowiska międzynarodowego na temat bezpieczeństwa Mołdawii – kraj ten bezpośrednio przylega do ogarniętej wojną Ukrainy a dodatkowo na jej terytorium znajduje się separastyczne Naddniestrze, gdzie stacjonują rosyjskie wojska. Dużo informacji dociera z świata o rzekomych planach Putina odnośnie destabilizacji Mołdawii.

 

Iran na drodze do produkcji broni atomowej

W najnowszym raporcie Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) odnotować można tendencje wzrostową gromadzenia wzbogaconego uranu przez Iran. Kraj ten posiada 18 razy więcej wzbogaconego uranu niż wynosi jego limit w umowie atomowej z 2015 r. Raport przedstawia, także, że Iran jest w posiadaniu wzbogaconych cząsteczek uranu do 83,7 %, a do produkcji broni atomowej potrzeba uranu wzbogaconego do 90%. Dyrektor generalny MAEA Grossi poinformował miesiąc temu podczas wypowiedzi do unijnych parlamentarzystów, że ilość wzbogaconego uranu posiadanego przez Iran może wystarczyć do produkcji nie tylko jednej bomby atomowej, ale kilku ładunków.

 

 

 

Defilada militarna w Korei Północnej – pokaz siły dla wrogów

Podczas niedawnej defilady militarnej, Korea Północna pokazała światu rekordową liczbę rakiet dalekiego zasięgu. Jak ocenia dr inż. Markus Schiller – niekoniecznie wszystkie muszą być sprawne, a pokazanie ich światu ma na celu zasianie strachu w zachodnich mediach. Według amerykańskiego dziennika ,,Wall Street Journal” na defiladzie zaobserwować było można co najmniej 11 międzykontynentalnych pocisków balistycznych typu Hwasong-17, które stanowią największe rakiety dalekiego zasięgu na wyposażeniu Korei Północnej. Taka defilada stanowi demonstrację siły i straszak dla wrogów Korei, czyli według jej Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych. Kraj ten znowelizował swoją doktrynę nuklearną o możliwość wykonania wyprzedzającego ataku na przeciwniku. W ubiegłym roku przeprowadziła rekordową liczbę prób rakietowych, co dodatkowo napawa świat zachodni niepokojem.

Kalendarium

Marzec 2023

 

1 marca 2023

Spotkanie Łukaszenki z Xi Jinpingiem. Przedstawiciele Chin i Białorusi i wyrazy wzajemnego wsparcia

W środę doszło do spotkania prezydenta Białorusi i prezydenta Chin. Łukaszenko jak i Xi Jinping zapewnili się o wzajemnej pomocy. Jak powiedział sam prezydent Chin: ,,Chiny i Białoruś powinny wspierać się w ochronie własnych interesów, przeciwstawiać się ingerencji sił zewnętrznych w sprawy wewnętrzne oraz chronić suwerenność i bezpieczeństwo polityczne obu krajów”. Xi Jinping zadeklarował, że Chiny podejmą działania na rzecz stabilnych stosunków między państwami. Istotne znaczenie miało również zapewnienie o wzajemnym wsparciu w ochronie własnych interesów oraz suwerenności i bezpieczeństwa politycznego obu państw, a także przeciwstawiania się ingerencji sił zewnętrznych w sprawy wewnętrzne.

 

,,Flota Cienia’’ transportuje rosyjską ropę wbrew sankcjom.

Określenie ,,flota cienia” dotyczy ok 600 jednostek tankowców, które transportują ropę z Rosji. Wg informacji podanych przez CNN, eksperci nie są w stanie ustalić, kim są właściciele i operatorzy tankowców. W ostatnim roku na rynek tankowców wkroczyli nowi gracze, w niektórych przypadkach były to firmy fasadowe z Dubaju i Hongkongu. Niektórzy kupowali łodzie od Europejczyków, a inni pozyskiwali stare statki przeznaczone na złom. Istotne znaczenie dla rozwoju ,,floty cienia” miały sankcje nałożone na Rosję. Jak wynika z informacji podanych przez CNN, wyróżnia się flotę, która nie prowadzi żadnych rosyjskich interesów, a także flotę, która prowadzi wyłącznie rosyjskie interesy. Jednakże tylko kilka statków współpracuje z obiema stronami.

2 marca 2023

W Iranie doszło do zatrucia uczennic nieznaną substancją

Wg informacji podanych przez BBC, prawie 700 młodych dziewczyn zostało zatrutych toksycznym gazem w Iranie. Jak ustalono do zatruć dochodzi od listopada a ich celem jest zamknięcie szkół dla dziewcząt. BBC podaje, że jak dotąd żadna dziewczyna nie zmarła, miały jedynie problemy z oddychaniem, zawroty głowy oraz nudności i zawroty głowy. W konsekwencji masowych zatruć prokurator generalny zapowiedział wszczęcie postępowania. Stwierdził, że dostępne informacje świadczą jedynie o popełnieniu przestępstwa z premedytacją.

 

Blackout w Argentynie

Ponad 20 milionów ludzi m.in. w Buenos Aires oraz w mniejszych miejscowościach zostało pozbawionych prądu. Blackout był konsekwencją pożaru, który wybuchł najprawdopodobniej na otwartej przestrzeni. Jego przyczyną były potężne upały, gdyż obecnie temperatury w Argentynie sięgają 35 stopni Celsjusza. W wyniku pożaru zostały uszkodzone linie energetyczne oraz wyłączono elektrownię atomową. W wyniku zaistniałej sytuacji doszło również do problemów z dostępem do wody. Wiele firm zostało zamkniętych tymczasowo, a zajęcia w szkole odwołano.

 

3 marca 2023

Rosja zaczyna straszyć i wystrzeliła pocisk na Morzu Japoński

Z informacji podanych przez Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej wynika, iż załoga okrętu podwodnego ,,Pietropawłowsk-Kamczacki” uczestniczyła w szkoleniu bojowym. Jednostka ta wystrzeliła pocisk manewrujący na Morzu Japońskim, a jej cel był oddalony o 1000 kilometrów. W ćwiczeniach został wykorzystany pocisk kalibr. Rakieta ta może służyć do ataku celów lądowych, morskich, nadwodnych jak i podwodnych. Jest ona przenoszona najczęściej przez okręty, w tym również przez jednostki podwodne. Wystrzelenie rakiety można przeprowadzić pod wodą, tak jak to było w tym przypadku.

 

Protest rolników w Brukseli

W piątek brukselskie ulice zostały sparaliżowane przez ponad 3000 traktorów. Protest był skierowany przeciwko planom rządu, który chce wprowadzić nowe ograniczenia związane z wytwarzaniem azotu do atmosfery przez gospodarstwa i hodowców zwierząt. Zgodnie z założeniami ma zostać wprowadzony maksymalny limit 0,025% produkowanego azotu. W przypadku, gdy wartość ta zostanie przekroczona, właściciel gospodarstwa lub hodowli zostanie poddany kontroli i karą, które będą mogły prowadzić do bankructwa.

 

4 marca 2023

Francja, Niemcy, Włochy, Polska i Wielka Brytania wydały wspólne oświadczenie w sprawie Palestyny

W obliczu nieustającej i wciąż narastającej przemocy na okupowanych terytoriach Palestyny państwa tj. Francja, Niemcy, Włochy, Polska i Wielka Brytania wyraziły zaniepokojenie. We wspólnym oświadczeniu MSZ sześciu państw europejskich napisano, że niedawne ataki terrorystyczne, w których zginęli izraelscy obywatele są stanowczo potępiane. Państwa te potępiają również masową przemoc ze strony izraelskich osadników wobec cywilnej ludności Palestyny.

 

5 marca 2023

Napięcia w regionie Górskiego Karabachu

W niedzielę doszło do strzelaniny w Górskim Karabachu, w wyniku której zginęło dwóch azerskich żołnierzy oraz trzech policjantów Górskiego Karabachu. Co istotne, obie strony konfliktu podają różne wersje wydarzeń. Napięcia wokół tego regionu narastają od grudnia 2022 roku, gdy zablokowano korytarz łączący enklawę z Armenią. Wg informacji podanych przez MSZ Azerbejdżanu, do strzelaniny doszło podczas kontroli samochodów podejrzanych o transport broni drogą prowadzącą z Armenii do stolicy Górskiego Karabachu. Z kolei MSZ Armenii podało informację, iż była to zasadzka, w wyniku której zginęło trzech policjantów z wydziału paszportowego.

 

6 marca 2023

Zaciekłe walki o Bachmut

Jak wynika z informacji przekazanych przez prezydenta Ukrainy, dowództwo jednomyślnie opowiedziało się za wzomcnieniem obrony Bachmutu. Ukraińskie media donoszą, iż sytuacja w mieście jest trudna, lecz obrońcy miasta nie mają w planach wycofania się.

7 marca 2023

Wzrost rosyjskiej aktywności na Morzu Śródziemnym

W pobliżu greckiego i włoskiego wybrzeża na Morzu Jońskim oraz Cieśninie Sycylijskiej dostrzeżono dwa rosyjskie okręty Akademik Paszin i Admirał Kasatonow. Włoska marynarka wojenna oraz NATO stale obserwują ruchy rosyjskiej floty, która coraz bardziej zwiększa swoją aktywność w tym regionie. Jak wynika z przypuszczeń ekspertów, tankowce wracają do Rosji i zostaną zastąpione przez tankowiec Kama i fregatę Admirał Gorszkow, które wpłyną na Morze Śródziemne.

 

8 marca 2023

Izrael zaatakował Palestynę i Syrię

Izraelskie oddziały zaatakowały we wtorek obóz dla uchodźców w Dżeninie oraz lotnisko w Aleppo. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia w Palestynie wynika, iż w wyniku ataku zginęło 6 palestyńczyków w tym Abdel Fatah Hussein Khrousha. Był on uznany przez armię izraelską jako ,,terrorystyczny agent” z ruchu Hamas. Z kolei syryjskie Ministerstwo Obrony podało, że Izrael dokonał ataku powietrznego znad Morza Śródziemnego, w konsekwencji został uszkodzony pas startowy.

Były prezydent Federacji Rosyjskiej brał udział w incydencie, podczas którego odpadło śmigło z helikoptera

Miedwiediew wybrał się na wizytę gospodarczą do Białojarskiej Elektrowni Jądrowej. Podczas lotu doszło do niespodziewanego zdarzenia. Mianowicie pilot helikoptera zahaczył maszyną o znak drogowy, w wyniku czego odpadało tylne śmigło. Usterka okazała się na tyle poważna, że Były prezydent Rosji musiał opuścić elektrownię drogą lądową.

9 marca 2023

Ukraina oskarżona przez Naddniestrze o próbę ataku

Według informacji przekazanych przez międzynarodowe agencje informacyjne wynika, iż władze Samozwańczej Republiki Naddniestrza oskarżyły Ukrainę o próbę ataku w centrum Tyraspola na swojego przywódcę oraz najważniejszych urzędników państwowych. Prokurator generalny Naddniestrza oznajmił, iż Ukraińcy planowali wiele ofiar, gdyż do ataku miało dojść w centrum Tyraspola. Według niego sprawcy chcieli pozbyć się najwyższych urzędników państwowych.

10 marca 2023

Gruzja wobec gróźb rosyjskich propagandzistów

Na telegramie pojawił się post Margarity Simonian, w którym napisała, iż "W przypadku powtórki z sierpnia 2008 nikt nie będzie cackał się z Gruzją i nie wyśle tam wojsk, tylko od razu uderzy w Tbilisi". Wpis ten dotyczy protestów, które trwają w Gruzji przeciwko ustawie o agentach zagranicznych. Jej wejście w życie znacząco mogłoby opóźnić bądź zamrozić europejską integrację z Gruzją. Wyżej wspomniana rosyjska propagandzistka na telegramie napisała również, iż całe to zamieszanie było im potrzebne do utworzenia drugiego frontu.

11 marca 2023

W Indiach tłum zabił muzułmanina podejrzanego o przewóz wołowiny

Co najmniej 20 osób dopuściło się linczu na 56-letnim mężczyźnie, którego podejrzewano o przewóz wołowiny. W niektórych częściach Indii spożycie i sprzedaż wołowiny jest ograniczone przez lokalne władze. Mimo interwencji policji, Naseem Qureshi zmarł w drodze do szpitala. W związku z tym wydarzeniem aresztowano trzech mężczyzn we wschodnim stanie Bihar.

12 marca 2023

Protesty w Izraelu

Przyczyną największych protestów w historii Izraela jest reforma sądownictwa, której domaga się Benjamin Netanjahu. Na ulicę wyszły setki osób, które są przeciwne tym zmianom. Premier Izraela zapewnił, iż reformy te mają przynieść równowagę w państwie. Jednakże protestujący dowodzą, że takie działania zmierzają ku ograniczeniu demokracji.

Prigożyn pragnie przekształcić Grupę Wagnera w ,,armię z ideologią”

Jewgienij Prigożyn ujawnił swoje plany co do Grupy Wagnera. Według niego ma ona stać się armią z ideologią, która będzie walczyć o sprawiedliwość w Rosji. Przemiany mają rozpocząć się po zdobyciu Bachmutu.

13 marca 2023

Xi Jinping planuje wizytę w Rosji

Jak donoszą media przywódca Chin Xi Jinping planuje w przyszłym tygodniu spotkać się w Moskwie z Putinem. Nie można wykluczyć, iż przywódcy będą omawiać istotną kwestię jaką jest ,,chiński plan pokojowy”.

14 marca 2023

Atomowy projekt przeciwko Pekinowi. Rywalizacja na Indo-Pacyfiku.

Jak podaje BBC - Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Australia ujawniły szczegóły swojego planu, który ma polegać na stworzeniu nowej floty atomowych okrętów podwodnych. Ich zadaniem jest przeciwdziałanie wpływom Chin w regionie Indo-Pacyfiku.

W niedalekiej przyszłości Australia tak jak według umowy ma zakupić od USA trzy okręty o napędzie atomowym klasy Virginia. Kolejny etap to produkcja nowych okrętów, które są oparte na projekcie brytyjskim z zastosowaniem technologii całej trójki sojuszników, w tym wyprodukowanych w Wielkiej Brytanii reaktorów Rolls-Royce.

15 marca 2023

Szef CIA w Polsce. Spotkał się z Andrzejem Dudą.

Jak wynika z informacji Kancelarii Prezydenta, szef CIA -William J. Burns odwiedził Polskę, aby spotkać się z prezydentem Andrzejem Dudą w celu rozmowy dotyczącej obecnej sytuacji bezpieczeństwa. W tym spotkaniu udział brali szef BBN-Jacek Siewiera oraz dyrektor Biura Polityki Międzynarodowej w Pałacu Prezydenckim-Marcin Przydacz. Również ze strony Amerykańskiej obecny był ambasador Mark Brzezinski. To była kolejna wizyta szefa CIA w Polsce. gdzie wcześniejsza również dotyczyła ,,ogólnej sytuacji bezpieczeństwa”.

 

16 marzec 2023

Akcja ABW – zatrzymanie 9 osób na terenie Polski podejrzanych o szpiegostwo na rzecz Rosji

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wydało dzisiaj (16.03) oświadczenie o udanej akcji zatrzymania 9 szpiegów, którzy mogli działać na rzecz Rosji. Mieli prowadzić działania wywiadowcze przeciwko Polsce oraz unieruchomić dostawy sprzętu broni dla Ukrainy. Ponadto mieli przekazywać informacje na temat transportu z uzbrojeniem dostarczanym na Ukrainę oraz prowadzić działania propagandowe mające pogorszyć stosunki na linii Polska-Ukraina. Nie ma informacji na temat obywatelstwa zatrzymanych osób. MSWIA przekazało wiadomość, iż są to cudzoziemcy zza wschodniej granicy. Sześciu zatrzymanych trafiło do aresztu na wniosek sądu, a prokuratura postawiła im zarzuty. Wobec reszty zatrzymanych zastosowano czynności prokuratorskie.

USA tworzy garnizon wojskowy w Polsce

Amerykanie poinformowali, że zostanie utworzony U.S. Army Garrison Poland. Do zadań garnizonu ma należeć przede wszystkim: ulepszanie zdolności dowodzenia, kierowania i zarządzania placówkami amerykańskich żołnierzy w Polsce. Ma również wspierać infrastrukturę, oraz dostarczać usługi tym placówkom. Nowo utworzony garnizon będzie stanowił 8 taką placówkę wojsk lądowych w Europie amerykanów. Podobne jednostki funkcjonują na terenie Belgii, Włoch i Niemiec.

17 marzec 2023

Nakaz aresztu Władimira Putina oraz Marii Lwowej-Bełowej

Trybunał karny w Hadze wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji – Władimira Putina oraz rosyjskiej rzecznik praw dziecka, w czwartek (17.03). Oboje są oskarżeni o popełnienie zbrodni wojennych w tym również na dzieciach, które miały być deportowane z okupowanych terytoriów Ukrainy do Rosji. Warto zaznaczyć, że przesłanki do aresztowania prezydenta Rosji wynikają ze Statutu Rzymskiego przyjętego przez 120 krajów w tym Rosji, która w 2016 roku wycofała się z podpisanego Statutu.

 

Finlandia o krok od przyłączenia do NATO

W piątek (17.03) władze Turcji i Węgier wyraziły zgodę na przyłączenie Finlandii do Paktu Północnoatlantyckiego. Prezydent Turcji – Recep Erdrogan wyraża zgodę na dołączenie Finlandii do NATO ze względu na wypełnienie przez nią złożonych obietnic w Helsinkach, jednocześnie nie wyraża zgody na dołączenie Szwecji ze względu na wyrażaną niechęć wobec polityki Turcji wobec organizacji kurdyjskich. Węgry podobnie do Turcji wyraziły zgodę na akcesje Finlandii, natomiast w sprawie Szwecji przełożyły swoją ostateczną decyzję na późniejszy czas.

18 marzec 2023

Trzęsienie Ziemi w Ekwadorze – Nie żyje co najmniej 12 osób

W sobotę (18.03) południowy Ekwador nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,8. Trzęsienie ziemi dotknęło, także północne Peru, w wyniku czego zmarła 4 letnia dziewczynka. Jak informują władze Ekwadoru na skutek trzęsienia zginęło co najmniej 12 osób. W kilku miejscowościach zawaliły się domy, a przebywająca tam ludność wpadła w panikę. Instytut Oceanografii i Antarktyki Marynarki Wojennej Ekwadoru przekazał wiadomość, iż wstrząs nie spełnił warunków, które mogłyby wywołać tsunami na Pacyfiku.

Dwóch polskich wolontariuszy zostało rannych na Ukrainie

Dwóch polskich wolontariuszy z poznania działających z ramienia polskiej Inicjatywy Nehemiasz zostało rannych w obwodzie donieckim w wyniku rosyjskiego ostrzału rakietowego. W 22 wyjeździe humanitarnym brało udział dwóch doświadczonych wolontariuszy, z czego jeden był tam od 2014 roku – przekazał przedstawiciel inicjatywy. Polacy od razu zostali ewakuowani z strefy ostrzału. Stanu obu Polaków jest stabilny, jeden jest w stanie poważnym.

19 marzec 2023

Białoruskie KGB informuje o ,,likwidacji” zagranicznego terrorysty na terenie Białorusi

Białoruskie media przekazały w niedzielę (19.03) informację o ,,zlikwidowaniu zagranicznego terrorysty” przez Komitet Bezpieczeństwa Państwa. Zdarzenie miało miejsce na ul. Kurczatowa. Według dostępnych informacji, zlikwidowana osoba miała stawiać opór i użyła automatycznej broni palnej oraz granatów bojowych. Sytuacja ta była skutkiem prowadzonych działań specjalnych przez KGB mających na celu ,,zapobieżenie działalności osób, które wjechały na terytorium Republiki Białoruś, aby dokonać aktu terrorystycznego”.

Penalizacja pigułek aborcyjnych w stanie Wyoming w USA

W piątek (17.03) gubernator stanu Wymoing, Mark Gordon podpisał ustawę zakazującą przepisywanie, sprzedaż i używanie pigułek aborcyjnych. Ustawa ma wejść w życie z dniem
1 lipca 2023 roku. Zakaz nie obejmuje pigułek dzień po, ani środków mających chronić życie kobiety, dotyczy środków, które mogą służyć do przeprowadzenia aborcji. Za złamanie tego prawa, grzywna wynosić może do 9 tysięcy dolarów oraz pozbawienie wolności do 6 miesięcy. Po podpisaniu ustawy przez Marka Gordona, sędzia federalny z Teksasu wyraził chęć zakazu sprzedaży pigułek aborcyjnych w całym kraju.

20 marzec 2023

Wizyta Prezydenta Chin Xi Jinpinga w Moskwie

Prezydent Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping przybył w poniedziałek (20.03) do Moskwy, gdzie spotka się z Prezydentem Federacji Rosyjskiej Władimirem Putinem. Głównym tematem rozmów ma być wojna trwająca na Ukrainie oraz sytuacja na międzynarodowej arenie politycznej – przekazał rosyjski minister spraw zagranicznych. Niedawny czas temu chiny opublikowały plan pokojowy dla Ukrainy, co może świadczyć o tym, że rozmowy będą się toczyć o osiągnięciu pokoju na Ukrainie.

Japonia tworzy nową bazę jednostek sił rakietowych

Na Ishigaki w południowym łańcuchu wysp japońskich w pobliżu spornych wysp Senkaku i Tajwanu, Japonia stworzyła nową bazę Japońskich Sił Samoobrony z jednostkami rakietowymi. Jak podaje Japan Times, jest to odpowiedź na agresywną politykę Chin. Okręty Chińskiej straży przybrzeżnej wielokrotnie naruszały wody japońskie wokół wysp Nansei, które są pod kontrolą Tokio, ale roszczą sobie do nich prawa Chiny. Budowę bazy na Ishigaki rozpoczęto w 2019 roku, a oficjalne otwarcie ma się odbyć 2 kwietnia tego roku. W grudniu ubiegłego roku Japonia zatwierdziła rekordowy budżet obronny w postaci 51,4 mld dolarów na 2023 rok. Doprowadziły do tego ciągle powtarzające się incydenty z udziałem Chin w obrębie granic wodnych Japonii.

 

 

21 marzec 2023

Kraje członkowskie NATO nadal wydają za mało na obronność

Podczas konferencji prasowej 21 marca, sekretarz NATO Jens Stoltenberg przedstawił raport przedstawiający działania i wydatki obronne państw członkowskich NATO. Według niego za rok 2022 Stany Zjednoczone były odpowiedzialne za 70% wydatków obronnych całego sojuszu. Jak mówił sekretarz NATO, 24 kraje sojuszu i tak wydały realnie więcej na obronności, niż w roku 2021. Nie zmienia to jednak faktu, iż tylko 7 krajów członkowskich spośród 30 w 2022 roku osiągnęło 2% wydatków PKB na obronność. W siódemce państw realizujących postulaty NATO znalazła się Polska (2,42%), Grecja (3,54%), USA (3,46%), Litwa (2,47%), Wielka Brytania (2,16%), Estonia (2,12%) i Łotwa (2,07%).

Premier Japonii z niezapowiedzianą wizytą w Ukrainie

We wtorek (21.03) Premier Japonii Fumio Kishida przybył z niezapowiedzianą wizytą do Kijowa. Podczas wizyty Fumio Kishida zaprosił prezydenta Wołodymyra Zełenskiego na majowy szczyt G7, który odbędzie się w Hiroszimie – Prezydent Ukrainy potwierdził swą obecność na szczycie po przez łącze online. Kishida podczas pobytu na Ukrainie oddał cześć ofiarom w Buczy, a podczas rozmów z Zełenskim podkreślił solidarność i wsparcie dla Ukrainy wobec rosyjskiej agresji. Warto zwrócić uwagę, że w tym samym czasie w Moskwie swoją wizytę odbywał przywódca Chin Xi Jinping, co może świadczyć o zainteresowaniu wojną na Ukrainie w krajach azjatyckich.

22 marca 2023

Książę William z niespodziewaną wizytą w Polsce

Do niespodziewanej wizyty doszło w środę (22.03), kiedy to następca tronu Zjednoczonego Królestwa, książę Wilhelm, przyjechał do Polski. Książe podczas wizyty odwiedził brytyjskich żołnierzy stacjonujących w Rzeszowie. Reprezentantowi Wielkiej Brytanii towarzyszył Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. Książe podziękował brytyjskim i polskim żołnierzom, którzy wspólnie współpracują w ramach sojuszu NATO. Następnie Książe Wiliam udał się do Warszawy, gdzie następnego dnia ma spotkać się z Prezydentem Andrzejem Dudą.

Madagaskar zmaga się z głodem i brakiem dostępu do wody pitnej

Turystyczna wyspa Madagaskar zmaga się z ogromnym problemem żywnościowym i brakiem dostępu do wody pitnej. Od 2022 roku swoją działalność w tym państwie prowadzi Polska Agencja Humanitarna (PAH), która buduje lokalne studnie, rozdaje sadzonki, aby zapobiec deforestacji oraz prowadzi akcję dożywienia dzieci w szkołach. Jak podaje przedstawicielka PAH Magdalena Foremska na Madagaskarze, na siedem ostatnich lat, w sześciu panowała kompletna susza, a skutki tego są dramatyczne. Według Światowego Programu Żywnościowego (WFP), Madagaskar to 5 najbiedniejszy kraj na świecie, a ONZ informuje, że 2,5 mln ludzi wymaga natychmiastowej pomocy humanitarnej, a ponad pół miliona dzieci jest skrajnie nie dożywione. Jedynym sposobem dla większości mieszkańców wyspy, żeby coś zjeść jest ścinanie drzew co przyczynia się do deforestacji Madagaskaru.

23 marca 2023

Na Bali w Indonezji powstała ,,Mała Moskwa”

Na wskutek rosyjskiej inwazji na Ukrainę, dziesiątki tysięcy Rosjan przybyło na Indonezyjską wyspę Bali, co nie podoba się lokalnej społeczności. Według The Wall Street Journal, rosyjscy przybysze łamią przepisy wizowe i nielegalnie pracują. Taka duża ilość Rosjan przybyła do Bali z powodu ucieczki przed szeroką mobilizacją rosyjską. Gubernator Bali Wayan Koster oświadczył, że poprosił rząd w Dżakarcie o pozbawienie Rosjan i Ukraińców, możliwości wyrabiania wiz dopiero po przyjeździe do kraju, niż nie na wcześniejszy wniosek. W styczniu na Bali można było odnotować 22 tysiące Rosjan, związku z tym The Wall Street Journal podkreśla, że lokalni mieszkańcy nie kierują swej złości do Ukraińców, gdyż ich liczebność była siedem razy mniejsza niż Rosjan.

Bruksela – rozpoczęcie szczytu szefów państw i rządów Unii Europejskiej

W czwartek (23.03) rozpoczął się dwudniowy szczyt szefów państw i rządów Unii Europejskiej. Głównymi tematami rozmów pierwszego dnia szczytu mają być: zwiększenie produkcji amunicji dla Ukrainy, zapewnienie dobrych cen energii dla odbiorców oraz zapewnienie konkurencyjności UE w długim okresie. Pierwszym tematem rozmów ma być wątek produkcji i dostarczania amunicji dla Ukrainy, podczas tego etapu szczytu z Parlamentem Europejskim ma się połączyć po przez wideo rozmowę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Drugiego dnia szczytu rozmowy mają dotyczyć strefy euro oraz ostatnich kryzysów bankowych.

 

 

 

24 marca 2023

Amerykański kontrahent zginął w Syrii w wyniku ataku bezzałogowego drona

Amerykańskie wojsko przekazało, że dnia 24.03.2023 przeprowadzono serię precyzyjnych nalotów na obiekty należące do grup powiązanych ze Strażnikami Rewolucji Islamskiej, które były ulokowane w Syrii. Jest to odpowiedź na zabójstwo amerykańskiego kontrahenta, który zginął w czwartek w Hasace w Syrii w wyniku bezzałogowego drona. W ataku zostało, także rannych 5 członków amerykańskich służb wojskowych. Z nieoficjalnych źródeł, na skutek amerykańskich nalotów zginęło 11 osób.

Kraje Nordyckie tworzą wspólne siły powietrzne

W piątek (24.03) dowódcy wojsk Szwecji, Danii, Norwegii i Finlandii poinformowali o podpisaniu deklaracji, w ramach której zostaną utworzone wspólne siły powietrzne krajów Nordyckich. Umowa została podpisana w amerykańskiej bazie Ramstein w Niemczech w obecności dowództwa NATO. Pierwsze wspólne działania nowej formacji zostaną zaprezentowane na natowskich manewrach Cold Response w Skandynawii w 2024 roku. Jak podają media, kraje zrzeszone będą posiadać 250 nowoczesnych myśliwców, a integracja będzie obejmowała wspólne planowanie operacyjne, nadzór przestrzeni powietrznej, logistykę oraz szkolenia.

25 marca 2023

Niemiecki rząd zapowiada rozliczenie się z kolonialnego epizodu w Tanzanii

Sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Niemiec Katja Keul w rozmowie z Table Media oznajmił, że najwyższe czas, aby zająć się problemem reparacji dla Tanzanii.
W latach 1885-1918 obecna Tanzania nosiła nazwę Niemieckiej Afryki Wschodniej, gdzie zginęło ok. 300 tys. rdzennych mieszkańców, którzy zjednoczyli się przeciwko niemieckim kolonistom. Już w 2020 roku Tanzański rząd zwrócił się do Berlina w sprawie negocjacji reparacyjnych. W niemieckich muzeach po dzisiejszy dzień znajdują się czaszki, które niemieccy naukowcy przywieźli z Tanzanii. Z tego powodu szczątki mają zostać zwrócone a skradzione dobra kulturowe z powrotem oddane. Warto nadmienić, że w ramach rozliczenia się z przeszłością kolonialną, rząd Niemiec negocjuje w sprawie odszkodowań, także z rządem Namibii.

 

Władimir Putin ogłosił rozmieszczenie taktycznej broni jądrowej na Białorusi

W sobotę (25.03) prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin ogłosił na antenie państwowej telewizji, że na terenie Białorusi zostanie rozmieszczona taktyczna broń jądrowa. W swojej wypowiedzi Putin powiedział, że zrobi to co robi USA od lat, czyli rozlokowuje broń jądrową na terytorium sojuszników. Głowa Rosji dodała, że w przypadku dostania amunicji przez Ukrainę z zubożonym uranem od zachodu, Rosja także rozmieści taką na Białorusi. Stanowi to odpowiedź na wcześniejszą wiadomość nadciagającą z Wielkiej Brytanii, która oznajmiła, że przekaże pociski tego typu Ukrainie.

26 marca 2023

Wicepremier, Szef MON Mariusz Błaszczak spotka się z komisarzem UE i pracownikami Zakładów Metalowych ,,Dezamet”

Resort obrony poinformował w niedzielę (27.03) o poniedziałkowym spotkaniu Wicepremiera, Szefa Ministerstwa Obrony Narodowej z komisarzem Unii Europejskiej ds. przemysłu i rynku wewnętrznego Thierrym Bretonem oraz pracownikami Zakładów Metalowych ,,Dezamet” w Nowej Dębie. Wizyta Komisarza w Polsce jest kontynuacją cyklu odwiedzin krajów Unii w celu zapoznania się z możliwościami zwiększenia produkcji ich przemysłów obronnych. Planowane jest 11 wizyt w różnych krajach. Do tej pory Komisarz Breton był min. w Czechach Francji i Bułgarii. Miejsce spotkania jest nieprzypadkowe, gdyż zakład ,,Dezamet” jest firmą wchodzącą w skład Grupy Kapitałowej Polskiej Grupy Zbrojeniowej, która jest świeżo po rozbudowie, która umożliwiła produkcję amunicji średniego oraz dużego kalibru.

Potężna burza i tornado nawiedziły stan Missisipi i Alabama w USA

Według najnowszych danych w wyniku potężnej burzy i tornada, które dotknęły stanu Missisipi i Alabama w USA w piątek (24.03), śmierć poniosło 25 osób. Tornado wywołane przez burze zrównało z ziemią setki domów o pasie zniszczeń 274 km. Żywioł dotknął najbardziej miasteczka Rolling Fork oraz wieś Silver City. Gubernator stanu Missisipi Tate Reeves ogłosił stan wyjątkowy na terenie zniszczonych obszarów. Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden oświadczył, że osobom, które dotknął niszczycielski żywioł oraz dla ratowników i osób z personelu ratunkowego będzie niesiona pomoc tak długo jak będzie to konieczne. Narodowa Służba Pogodowa USA ostrzega przed możliwością wystąpienia kolejnych burz w niedzielę na terytoriach poszkodowanych stanów.

 

27 marca 2023

Izraelczycy protestują przeciwko zmianą w prawie sądowniczym

Od kilku dni Izraelczycy protestują przeciwko zmianom, które mają zostać wprowadzone w systemie sądowniczym. Ustawa zakłada, że rząd miałby kontrolę nad mianowaniem sędziów, a parlament zyskałby prawo do uchylania decyzji Sądu Najwyższego. W niedzielę (26.03) doszło do gwałtownej eskalacji protestów. Powodem jest zdymisjonowanie lokalnego ministra obrony, który sprzeciwił się kontrowersyjnym reformom tamtejszego sądownictwa. Protestujący skoncentrowani na głównej autostradzie Tel Awiwu rozpalili ogniska powodując lokalne zadymienie i zablokowanie drogi. Jak podają media, służby bezpieczeństwa Izraela użyły armatek wodnych w stosunku do protestujących. Prezydent Izraela Jicchak Herzog’ zwrócił się do premier Izraela Binjamin Netanjahu’a po przez media o wstrzymanie wprowadzania reformy, napomniał także, że oczy całego świata są zwrócone na środowisko polityczne Izraela.

Służba Kontrwywiadu Wojskowego zatrzymała rosyjskiego szpiega na pomorzu

W poniedziałek (27.03) rzecznik prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku prok. Grażyna Wawryniuk przekazała informacje, iż w miniony wtorek Służba Kontrwywiadu Wojskowego zatrzymało cudzoziemca przebywającego w Polsce, z powodu podejrzenia prowadzenia działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji. Cudzoziemiec przebywał w Polsce od stycznia, po zatrzymaniu zgodnie z decyzją sądu został aresztowany na 3 miesiące. Według ustaleń mężczyzna miał gromadzić informacje, o infrastrukturze krytycznej na obszarze województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego oraz o działaniach służb i organów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, a następnie przekazywać je rosyjskiemu wywiadowi. Jak podaje SKW cudzoziemiec się przyznał do prowadzonych działań szpiegowskich, a według zgromadzonych informacji został zwerbowany na terytorium polski i podał szczegóły jego działalności. Oskarżonemu grozi do 10 lat pozbawienia wolności. Warto podkreślić, że od 24 lutego 2022, kiedy to Rosja rozpoczęła pełnoskalowe działania zbrojne na Ukrainie, w Polsce złapano już 20 szpiegów działających na rzecz Rosji i Białorusi.

28 marca 2023

ONZ odrzuciło wniosek Rosji o śledztwo w sprawie eksplozji gazociągów Nord Stream

Miesiąc temu reprezentant Rosji przy Organizacji Narodów Zjednoczonych Wasilij Nebenzja złożył wniosek do Rady Bezpieczeństwa ONZ o przeprowadzenie międzynarodowego śledztwa w sprawie eksplozji na gazociągach Nord Stream 1 i 2 na Morzu Bałtyckim. Rada Bezpieczeństwa przyjmuje rezolucję, tylko wtedy gdy popiera ją co najmniej dziewięć państw, a stali członkowie czyli USA, Rosja, Chiny, Wielka Brytania i Francja nie zgłaszają weta.
W tej sprawie Rosja zyskała przychylność tylko Brazylii i Chin. Większość Rady Bezpieczeństwa uargumentowała decyzją mówiąc, iż należy poczekać do zakończenia krajowych dochodzeń w Szwecji, Danii i Niemczech.

Ćwiczenia Amerykańskich, Brytyjskich i Rumuńskich sił specjalnych w Mołdawii

Mołdawskie ministerstwo obrony poinformowało o odbyciu się manewrów wojskowych sił specjalnych USA, Wielkiej Brytanii, Rumuni oraz Mołdawskich wojsk operacji specjalnych na terenie Mołdawii w poniedziałek (27.03). Resort obrony Mołdawii przekazał, że ćwiczenia odbyły się w ośrodkach szkoleniowych i miały na celu wspólne szkolenie i wymianę doświadczeń między żołnierzami mołdawskich, rumuńskich, amerykańskich i brytyjskich sił specjalnych, a także zwiększenie poziomu interoperacyjności między uczestniczącymi kontyngentami. Minister obrony Mołdawii Anatolie Nosatii zapewnił, że kraj używa wszystkich narzędzi dyplomatycznych, aby wzmocnić bezpieczeństwo, w tym współpracuje z Unią Europejską, dodał także, że sytuacja na mołdawskiej granicy z powodu trwającej rosyjskiej inwazji na Ukrainę, jest napięta, ale nie przewiduje się na chwilę obecną ataku ze strony Rosji.

29 marca 2023

Prezydent Tajwanu odwiedzi USA – Chiny zagroziły odwetem

W środę (29.03) Prezydent Tajwanu Caj Ing-wen wyruszyła w podróż do USA. Przed wylotem przekazała mediom, że zewnętrzna presja nie powstrzyma Tajwanu przed kontaktami ze światem. Oficjalnie Caj Ing-wen ma odbyć podróż do krajów Ameryki Środkowej Gwatemali i Belize, jednak z nieoficjalnych źródeł wynika, że prezydent Tajwanu może się spotkać ze spikerem Izby Reprezentantów Kevinem McCarthym w Kalifornii. Rzeczniczka państwowego chińskiego biura ds. Tajwanu Zhu Fenglian oznajmiła, że takie spotkanie będzie stanowić kolejne prowokacyjne naruszenie zasad jednych Chin, szkodzą suwerenności i integralności Chin, z tego powodu Pekin podejmie stanowcze środki, aby odpowiedzieć. Według komentatorów obecne stosunki dyplomatyczne Stany Zjednoczone-Chiny są najbardziej napięte od normalizacji stosunków w 1979 roku. Warto dodać, że w ubiegłym roku chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza przeprowadziła manewry wokół Tajwanu na ogromną skalę, niedługo po wizycie ówczesnej spikerki Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi w Tajpej.

Brazylia – w wyniku ulewnych deszczów 70 tysięczne miasto znalazło się nad przepaścią

W Brazylii na wskutek serii ulewnych opadów miasto Burticupu zamieszkałe przez 70 tysięcy mieszkańców znalazło się na skraju przepaści. W wyniku deszczu na granicy miasta pojawił się krater o objętości 600 metrów sześciennych i głębokości ponad 70 metrów. Jak podaje komendant lokalnej straży pożarnej Celio Roberto, w związku z niespodziewanym pojawieniem się dziur została przeprowadzona ewakuacja 27 rodzin z miejsc, które grożą zawaleniem. Na terenie miasta odczuwalne są lekkie wstrząsy, co potęguje niepokój mieszkańców – podaje CNN. W związku z opadami na terenie Brazylii osuwiska ziemi odnotowane były w pięciu wsiach w stanie Maranhao, co za skutkowało ewakuacją kilkudziesięciu osób z tamtejszych terenów.

30 marca 2023

Papież Franciszek trafił do szpitala

Przedstawiciele Watykanu przekazali, że w środę (29.03) po audiencji generalnej Papież Franciszek został przewieziony do szpitala, ponieważ miał problemy z oddychaniem. Lekarze z Rzymskiej kliniki Gemelli poinformowali, że u głowy kościoła została stwierdzone zapalenie oskrzeli i wyklucza się Covid-19. Jak podaje biuro prasowe Stolicy Apostolskiej podany dożylnie antybiotyk przynosi efekty a hospitalizacja wymaga kilku dni i nie wiadomo czy papież będzie dyspozycyjny, aby odprawić mszę w Niedzielę Palmową. Ojciec święty w dniach 28-30 kwietnia ma złożyć wizytę na Węgrzech. Ochrona oraz najbliższy personel towarzyszy Franciszkowi podczas pobytu w szpitalu.

Finlandia dołączy do NATO

W czwartek (30.03) Wielkie Zgromadzenie Narodowe Turcji ratyfikowało wniosek Finlandii o przystąpienie do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Turcja była ostatnim krajem, która zgodziła się na członkostwo Finlandii do sojuszu, co oznacza, że parlamenty wszystkich krajów zgodziły się na dołączenie do sojuszu. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan stwierdził, iż Finlandia w przeciwieństwie do Szwecji wypełniła wszystkie wymogi zapisane w memorandum podpisanego w zeszłym roku przez oba kraje aplikujące. Na mocy tego dokumentu Finlandia i Szwecja zobowiązały się do zajęcia się kwestiami bezpieczeństwa Turcji. Kraj ten zarzuca Szwecji zbyt dużą wyrozumiałość do Kurdów, którzy tworzą bojowe grupy kurdyjskie oraz podjęli próbę zamachu stanu w Turcji w 2016 roku. Szwecja dokonała zmian w konstytucji zaoszczając prawo antyterrostyczne w kraju, w czym upatruje nadzieję na przystąpienie do sojuszu. Krajem, który jeszcze nie rozważał członkostwa Szwecji w NATO są Węgry, które powiedziały za pośrednictwem szefa kancelarii premiera Viktora Orbana, że takie rozważania mogłyby się odbyć jeszcze wiosną.

31 marca 2023

Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie w sprawie głównych kierunków rozwoju Sił Zbrojnych RP

W piątek (31.03) Prezydent Andrzej Duda wspólnie z wicepremierem, szefem MON Mariuszem Błaszczakiem odwiedził poligon pod Orzyszem, gdzie byli świadkami ćwiczeń strzeleckich czołgów K2 i armatohaubic K9 z Korei Południowej. Najważniejszym punktem wizyty przedstawicieli rządu było podpisanie przez Dudę postanowienie w sprawie określenia „Głównych kierunków rozwoju Sił Zbrojnych RP oraz ich przygotowań do obrony państwa na lata 2025-2039". Główne kierunki rozwoju Sił Zbrojnych RP oraz ich przygotowań do obrony państwa określa prezydent jako zwierzchnik sił zbrojnych, na wniosek ministra obrony narodowej. Dokument ma charakter niejawny, a jego wytyczne są kompatybilne z Strategią Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej. Prezydent skomentował wydarzenie mówiąc, że to czas, który ma charakter przełomowy dla polskiego państwa; kierunki rozwoju będą oparte jak dotychczas na siłach lądowych, powietrznych i morskich, ale zostaną wzbogacone o nowe elementy tj. wojska cyberprzestrzeni i wojska kosmiczne.

Wizyta premierów Słowenii, Chorwacji i Słowacji oraz prezydent Mołdawii w Kijowie i Buczy

W piątek (31.03) odbyły się obchody rocznicy wyzwolenia Buczy i odkrycia rosyjskich zbrodni w tym miejscu. Na Ukrainę przybyli premierzy Słowenii Robert Golob, Chorwacji Andrej Plenković i Słowacji Eduard Heger oraz prezydent Mołdawii Maia Sandu, którzy brali udział w uroczystościach. Elementem spotkania były także rozmowy powyższych przedstawicieli państw z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i innymi przedstawicielami władz Ukrainy. Jak podają media, głównymi tematami rozmów była pomoc w powojennej odbudowie Ukrainy czy dostaw broni, zwłaszcza amunicji. Prezydent Mołdawii podczas rozmów głównie poruszała kwestie bezpieczeństwa dotyczące Mołdawii i Ukrainy. Ukraińskie media szczególnie ciepło odebrały przemówienie premiera Słowenii, który wygłosił wypowiedź w języku ukraińskim, nawiązując do hymnu Ukraińskiego ,,Wasz sztandar - to teraz i nasz sztandar. Razem z wami i my - kozackiego rodu”. Równolegle z Mołdawii napłynęła wiadomość, że Mołdawska straż graniczna nie wpuściła na terytorium kraju Rosjanina, który brał udział w inwazji na Ukrainę i zmierzał do Naddniestrza.

Kalendarium

Kwiecień 2023

1 kwietnia 2023

Donald Trump zostanie formalnie aresztowany w związku z ,,hush money”.

W akcie oskarżenia nowojorskiej ławy przysięgłych znajduje się wiele zarzutów dotyczących fałszowania dokumentów biznesowych a także przestępstwa kryminalnego. Co jest warte uwagi, takie oskarżenia nie spotkały żadnego poprzedniego prezydenta USA. Według oficjalnych informacji Donald Trump ma zostać we wtorek aresztowany i postawiony w stan oskarżenia w sprawie hush money, czyli pieniędzy wypłacanych komuś, aby uniemożliwić ujawnienie kompromitujących informacji.

Rosja oficjalnie przejęła przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

Decyzja w tej sprawie budzi dość spore kontrowersje i emocje wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę. Karine Jean-Pierre zaznacza, iż Rosja jest stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa i nie istnieje żadna ścieżka prawna, która umożliwiłaby usunięcie Rosji. Prezydencja w Radzie Bezpieczeństwa zmienia się co miesiąc, a kolejność jest oparta o porządek alfabetyczny, na podstawie nazw krajów w języku angielskim. Przed Rosją funkcję pełnił Mozambik, a w maju po Rosji przewodnictwo obejmie Szwajcaria.

2 kwietnia 2023

Partia Sanny Marin przegrywa wybory parlamentarne w Finlandii

W wyborach parlamentarnych w Finlandii wygrała partia Liberalno-konserwatywna Koalicja Narodowa (KOK), a w związku z tym Sanna Marin musi pożegnać się ze stanowiskiem premiera w tym kraju. Po przeliczeniu głosów liberalno-konserwatywna Koalicja Narodowa (KOK) zdobyła 20,8 proc. głosów, co przekłada się na 48 miejsc w fińskim parlamencie. Drugie miejsce, z wynikiem 20,1 proc. i 46 mandatami zajmuje narodowo-konserwatywna partia Finowie (PS). Trzecie jest socjaldemokratyczne ugrupowanie obecnej premier Sanny Marin. SDP zebrało 19,9 proc. głosów i może liczyć na 43 miejsca w parlamencie.

3 kwietnia 2023

Były prezydent Kosowa postawiony przed Trybunałem w Hadze

W poniedziałek rozpoczął się proces przed Trybunałem do spraw zbrodni wojennych byłego prezydenta Kosowa Hashima Thacia. Został on oskarżony o popełnienie zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości podczas wojny domowej w latach 1998- 1999. Hashim Thaci twierdzi, że jest niewinny i nie przyznaje się do winy. Jemu i innym przywódcom Armii Wyzwolenia Kosowa zostało postawionych 10 zarzutów popełnienia zbrodni wojennych i przeciwko ludzkości, w tym ponad 100 zabójstw, do których doszło podczas wojny domowej w Byłej Jugosławii.

4 kwietnia 2023

Finlandia oficjalnie wstąpiła w szeregi NATO

We wtorek Finlandia przekazała sekretarzowi Stanu USA Anthony'emu Blinkenowi dokument akcesyjny i tym samym stała się oficjalnie 31 członkiem NATO. Również Jens Stoltenberg powitał Finlandię w szeregach NATO. Finlandia jest uważana za istotne ogniwo w strukturach NATO.

5 kwietnia 2023

Wizyta Wołodymyra Zełenskiego w Polsce

Wizyta prezydenta Ukrainy w Polsce ma znaczący wydźwięk symboliczny oraz jest istotna w umacnianiu relacji polsko-ukraińskich. Przywódcy obu krajów nakreślili przyszłość wielkiego sojuszu Polski i Ukrainy. Jednakże nie zostały poruszone najbardziej problematyczne kwestie między tymi państwami.

6 kwietnia 2023

Prezydent Francji spotkał się z Xi Jinpingiem.

Macron spotkał się z przywódcą Chin. Prezydent Francji podkreślił, że liczy na pomoc Chin, aby przemówić do rozsądku Rosji w kwestii agresji na Ukrainę. Xi Jinpingiem wezwał do uniknięcia eskalacji kryzysu ukraińskiego. Podczas spotkania została omówiona kwestia wojny na Ukrainie i obie strony zgodziły się, iż broń jądrowa powinna być z niej wykluczona. Podczas wizyty Macron podkreślił istotę wznowienia dyskusji, aby zbudować trwały pokój w Ukrainie.

7 kwietnia 2023

Nowy minister rolnictwa i rozwoju wsi pojechał na granicę z Ukrainą w sprawie kryzysu zbożowego

W piątek Robert Telus złożył wizytę na przejściu granicznym w Dorohusku. Spotkał się tam z rolnikami oraz z pogranicznikami, a także z ukraińskim przedstawicielem zajmującym się kwestiami rolnictwa. Głównym powodem spotkania była kwestia importu ukraińskiego zboża. Strona ukraińska zaznaczyła, iż rozumie problemy polskiego rolnika i zaproponowała ograniczenie eksportu do Polski zboża. Jednakże jego tranzyt będzie się nadal odbywał przez terytorium Polski.

 

 

 

8 kwietnia 2023

Przechwycono dwa rosyjskie myśliwce nad Morzem Bałtyckim

W piątek rumuńskie f-16 przechwyciły dwa rosyjskie myśliwce lecące w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad Morzem Bałtyckim w pobliżu terytorium NATO. Akcja była zorganizowana w ramach natowskiej misji Baltic Air Policing, która polega na monitorowaniu przestrzeni powietrznej państw NATO.

9 kwietnia 2023

Izrael zaatakował cele wojskowe w Syrii

W niedzielę doszło do izraelskiego ataku z powietrza na cele wojskowe w Syrii. Jest to odpowiedź na syryjskie ataki rakietowe, które zostały dokonane w nocy z sobotę na niedzielę. Syryjskie media informowały oficjalnie o eksplozjach w pobliżu Damaszku. Izrael skolei oświadczył, iż jest to odpowiedź na wystrzelenie 6 rakiet z terytorium Syrii w kierunku anektowanych przez Izrael Wzgórz Golan.

10 kwietnia 2023

Chiny zaprezentowały symulację precyzyjnego ataku na Tajwan

Propagandowa symulacja pojawiła się w chińskiej publicznej telewizji. Chiny w symulacji zaprezentowały z jaką skutecznością będą w stanie zająć wyspę. Na nagraniu jest przedstawiony dowódca, który z samego rana wzywa swoich żołnierzy do szybkiej zbiórki. Wojskowi przemieszczają się na swoje pozycje, z lotnisk startują samoloty, na morza wypływają krążowniki, z kolei w bazach czekają rakiety gotowe do wystrzału.

11 kwietnia 2023

Ukraińskie zboże sprzedawane jako polskie

Ukraińskie zboże techniczne służące między innymi do produkcji pelletu zostało sprzedane jako spożywcze dla największych firm produkujących mąkę. Prokuratura Okręgowa w Zamościu wszczęła śledztwo w sprawie dużego oszustwa. Ukraińskie zboże było sprzedawane jako polskie, przez co największe firmy produkujące mąkę zostały oszukane.

12 kwietnia 2023

Macron ,,przyjacielem” Trumpa

Donald Trump wyraził swoje zdanie na temat wizyty prezydenta Francji w Chinach. W swojej wypowiedzi uznał Emmanuela Macrona za ,,swojego przyjaciela”, a następnie Trump stwierdził, iż "całował w d***" Xi Jinpinga, który rządzi w ChRL. Słowa te wzbudziły irytację wśród dyplomatów. W tej sprawie również głos zabrał sam Macron, który który oznajmił, iż ,,bycie sojusznikiem USA nie oznacza bycia amerykańskim wasalem”. Ostre słowa Donalda Trumpa o francuskim prezydencie padły podczas wywiadu z Tuckerem Carlsonem. Według jego opinii Emmanuel Macron ulegał Xi Jinpingowi podczas spotkania w Chinach. Dodatkowo uważa, iż polityka prowadzona przez obecnego prezydenta USA Joe Bidena ośmiela przywódców państw autorytarnych do agresywnych posunięć na arenie międzynarodowej.

13 kwietnia 2023

Dalajlama przyłapany na czynie pedofilskim

W internecie pojawiło się nagranie, na którym jest przedstawiony Dalajlama oraz chłopiec. Dziecko zapytało Dalajlamę czy może go przytulić. Jednakże mężczyzna wskazał najpierw na swój policzek i powiedział ,,najpierw tutaj”. Gdy chłopiec spełnił warunek Dalajlamy, mężczyzna wskazał swoje usta i powiedział "w takim razie myślę, że w końcu tutaj też” jednocześnie trzymał dziecko za brodę i próbował go pocałować. Po chwili można usłyszeć jak Dalajlama powiedział: ,,teraz z ssij mój język”. W przestrzeni publicznej pojawiają się różne opinie dotyczące zachowania Dalajlamy. Niektórzy próbują odwoływać się do tybetańskiej tradycji inni z kolei uważają, iż takie zachowanie jest niedopuszczalne.

14 kwietnia 2023

Rosjanka podejrzana o szpiegostwo gospodarcze w szwedzkiej rafinerii

W czwartek wieczorem doszło do zatrzymania Rosjanki podejrzanej o szpiegostwo w szwedzkiej rafinerii koncernu Preem w Goeteborg. Policja oraz służby specjalne SAPO potwierdziły, iż takie zdarzenie miało miejsce, lecz odmówiły udzielenia szczegółowych informacji. Jak wynika z informacji podanych przez media, kobieta miała być zatrudniona przez jednego z dostawców lub podwykonawców rafinerii. W konsekwencji doszło do licznych przesłuchań oraz przeszukań.

15 kwietnia 2023

Zakaz importu ukraińskich produktów

Jak wynika z informacji podanych na Twitterze przez ministra rozwoju Waldemara Budę zostało podpisane rozporządzenie zakazujące importu produktów z Ukrainy. Z dokumentu wynika, iż do Polski nie będzie można wwozić takich produktów jak: zboże, cukier, nasiona, chmiel, len, konopie, a także suszu paszowego, warzyw i owoców, drobiu, wołowiny, cielęciny, koziny, wieprzowiny, baraniny oraz jajek i produktów pszczelich. Zakaz importu obejmuje także wino oraz alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego. Zgodnie z podpisanym przez ministra rozporządzeniem, zakaz będzie obowiązywał od 30 czerwca 2023 roku.

 

 

 

 

16 kwietnia 2023

Polska i Węgry wprowadziły zakaz importu zboża oraz innych produktów z Ukrainy

W sobotę (15.04) minister rozwoju i technologii Waldemar Buda podpisał rozporządzenie dotyczące zakazu importu zboża i wielu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Zakaz ma obowiązywać do końca czerwca. Węgierski rząd następnego dnia (16.04) podjął podobne kroki i także wprowadził tymczasowy zakaz importu zboża oraz innych produktów rolnych. Urzędnicy Komisji Europejskiej potępili ruch Polski i Węgier, twierdząc, że to nie poszczególne państwa decydują o polityce handlowej. Wielu rolników z Europy środkowej i rolnej popierają zakaz importu zboża ukraińskiego.

Ciąg dalszy wewnętrznych walk na terytorium Sudanu

W Sudanie dalej trwa próba przejęcia władzy przez Siły Szybkiego Wsparcia (RSF) dowodzone przez generała Mohameda Hamdan Dagalo. Konflikt rozpoczął się w sobotę (15.04). Walki pomiędzy siłami rządowymi a RSF osiane są startami w cywilach – 56 poniosło śmierć, około 600 zostało rannych. Nie wiadomo ile ofiar jest po obu stronach konfliktu, natomiast Centralny Komitet Lekarzy Sudańskich poinformował o dziesiątkach zabitych. Agencja Reuters przekazała, że siły RUF zajęły pałac prezydencki, rezydencję dowódcy armii i międzynarodowy port lotniczy w Chartumie. Agencja informuje, także o zamknięciu granicy Czadyjsko-Sudańskiej przez rząd w Ndżamenie. Czadyjskie władze apelują o pokojowe rozwiązanie konfliktu. Granica pomiędzy tymi państwami to aż 1400 km. Warto dodać, że w przeszłości doszło do sytuacji, gdzie wojna domowa w Sudanie przeniosła się do Czadu, który na skutego tego został zdestabilizowany.

17 kwietnia 2023

Wspólne morskie ćwiczenia Korei Południowej, Stanów Zjednoczonych i Japonii

W poniedziałek (17.04) odbyły się wspólne ćwiczenia morskiej obrony przeciwlotniczej Korei Południowej, Stanów Zjednoczonych i Japonii. Ćwiczenia miały na celu usprawnić współpracę w obliczu zagrożenia rakietowego ze strony Korei Północnej. Trzy kraje uzgodniły w niedawno okresie w Waszyngtonie, że będą regularnie prowadzić wspólne ćwiczenia obrony powietrznej i zwalczania okrętów podwodnych. Z tego powodu równolegle do ćwiczeń morskich odbyły się także, wspólne ćwiczenia sił lotniczych floty Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych, która mają trwać 12 dni. Przedstawiciel południowokoreańskiej marynarki wojennej Kim Ki Jong oświadczył, że ,,Ćwiczenia to okazja do wzmocnienia trójstronnej współpracy wojskowej przeciwko eskalującym groźbom nuklearnym i rakietowym Korei Północnej”. Warto podkreślić, że w ubiegłym roku Korea Północna dokonała rekordowej liczby prób rakietowych.

FBI zatrzymało chińskich obywateli podejrzanych o kierowanie tajną nielegalną placówką chińskiej policji w Nowym Jorku.

FBI zatrzymało dwóch mieszkańców (61 lat i 59) Nowego Jorku pochodzenia chińskiego. Według postawionych im zarzutów przez prokuraturę federalną Wschodniego Dystryktu Nowego Jorku wynika, że mężczyźni mieli prowadzić nielegalny i tajny posterunek Chińskiej Policji oraz szpiegować chińskich dysydentów mieszkających w USA. 61 latkowi grozi do 5 lat widzenia, zaś 59 do 20 lat pozbawienia wolności. Placówka na Dolnym Manhattanie byłą jedną z ponad setki nielegalnych posterunków chińskich, jakie Pekin miał rozlokować w miastach na całym świecie.

18 kwietnia 2023

Amerykański konwój dyplomatyczny został ostrzelany w Sudanie

Sekretarz stanu USA Antony Blinken przekazał we wtorek (18.04), że w poniedziałek doszło do ostrzelania amerykańskiego konwoju dyplomatycznego w Sudanie. Według Blinkena podczas ataku nikt nie ucierpiał, a podejrzanym o ten akt agresji są Siły Szybkiego Wsparcia (RSF). W reakcji na to zdarzenie sekretarz stanu przeprowadził rozmowy telefoniczne z szefem wojskowego rządu Sudanu i dowódcą sił zbrojnych tego państwa generałem Abdelem Fattahem al-Burhanem, a także jego zastępcą generałem Mohammadem Hamdanem Dagalo, stojącym na czele RSF. Rozmowy miały dotyczyć podkreślenia nietykalności dyplomatów i nienaruszalności ich bezpieczeństwa. Sytuacja ta jest walk wewnętrznych trwających w Sudanie, które wybuchły 15 kwietnia. Za przyczynę konfliktu uznaje się pomysł rządu w sprawie wcielenia RSF do regularnych sił zbrojnych, ale generałowie nie mogli zgodzić się co do terminu, w jakim ma to nastąpić, co następnie przerodziło się w konflikt zbrojny.

Prezydent Zełenski odwiedził żołnierzy walczących na froncie w Donbasie

W wtorek (18.04) Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził żołnierzy ukraińskich w Awdijiwce w Donbasie. Awdijiwka to drugie obok Bachmutu miasto na wschodnim froncie Ukrainy, gdzie toczą się najbardziej zażarte walki z rosyjskimi oprawcami. Zełenski wręczył obrońcom Awdijiwki państwowe odznaczenia. Żołnierze ofiarowali głowie państwa pamiątkową monetę, naszywkę i tablicę z emblematami 110. samodzielnej brygady zmechanizowanej. Zełenski spotkał się także z lekarzami pomagającym na froncie, którzy także otrzymali odznaczenia, włącznie z leczonymi żołnierzami. Warto dodać, że według danych Ukraińskich miasto przed inwazją Rosjan zamieszkiwało około 40 tysięcy obywateli, na tą chwilę w mieście pozostaje około 2 tysięcy cywilów.

19 kwietnia 2023

W 2023 roku populacja Indii przerośnie Chiny

Według raportu State of World Population Report-2023 Funduszu Ludnościowego ONZ (UNFPA) opublikowanego w środę (19.04) populacja Indii przewyższy w 2023 roku populację Chin o 2,9 mln ludzi. Na wskutek tego zjawiska Indie staną się najludniejszym krajem świata (1 428,6 mln osób). Według wskaźników demograficznych zawartych w raporcie, ciężko określić kiedy zajdzie to zjawisko. Problem stworzenia rzetelnych statystyk liczbowych utrudnia fakt, że od 2011 roku Indie nie prowadzą spisu ludności. Władze Indii przeprowadzają spisy ludności co dziesięć lat, natomiast w 2021 roku nie odbył się, ponieważ obostrzenia sanitarne spowodowane pandemią COVID-19 nie pozwoliły na to. Według Indyjskich władz nowy spis ma zostać przeprowadzony do końca 2024 roku.

Korea Północna rozmieści sieć satelitów szpiegowskich

Koreańska Centralna Agencja Prasowa (KCNA) przekazała w środę (19.04) informację, że w poprzednim dniu przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un odwiedził siedzibę północnokoreańskiej agencji badań kosmicznych. W trakcie wizyty oznajmił, że ,,Podjęcie działań w zakresie wywiadu wojskowego jest ważnym i priorytetowym zadaniem umożliwiającym zwiększenie naszego potencjału militarnego i przeciwstawienie się zagrożeniom ze strony USA i Korei Południowej”. Z tego powodu głowa Korei Północnej poleciła rozmieszczenie sieci satelitów szpiegowskich. Kim poinformował także podczas wizyty, że pierwszy satelita szpiegowski przeszedł pomyślnie ostanie badania a jego wystrzelenie planowane jest jeszcze w kwietniu.

20 kwietnia 2023

Wizyta sekretarza NATO w Kijowie

Media przekazały informacje, że w czwartek (20.04) z niezapowiedzianą wizytą w Kijowie zjawił się sekretarz Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg, który spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim. Tematem spotkania polityków była kwestia członkostwa Ukrainy w NATO. Podczas wizyty Stoltenberg powiedział ,,Prezydent Zełenski poruszył kwestię członkostwa i gwarancji bezpieczeństwa. Będzie to ważny element w agendzie tego spotkania, a NATO przygotowuje się do tego. Ukraina wybiera swoją przyszłość w rodzinie euroatlantyckiej. Przyszłość Ukrainy jest w NATO i członkowie Sojuszu się z tym zgadzają”. Podróż sekretarza NATO uprzedziła wcześniejsza wypowiedź polityka, który wspominał o tym, że Sojusz Północnoatlantycki nie zrezygnuje ze wspierania Ukrainy w wojnie z Federacją Rosyjską.

Wybuch paniki w Jemenie podczas rozdawania darów humanitarnych – 78 osób nie żyje

W czwartek (20.04) lokalni reporterzy przekazali informację o wybuchu masowej paniki, do którego doszło w stolicy kraju Sanie podczas rozdawania darów humanitarnych lokalnej ludności. Masową panikę spowodowały wystrzały z broni palnej należącej do Huti. Rebelianci próbowali w ten sposób opanować walczący o pomoc humanitarną tłum ludzi, który zebrał się w starej części Sany. Rzecznik Jemeńskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych gen. bryg. Abdula-Khaleqa Al-Ajri'ego przyznał, że dystrybucja pomocowa została przeprowadzona bez koordynacji z Ministerstwem. Z tego powodu Jemeński rząd przekazał, że zostanie przeprowadzone śledztwo. Związku z tym zatrzymanych zostało dwóch biznesmenów. Przewodniczący zarządu szpitala Sevre, który znajduje się w Sanie, przekazał w rozmowie z dziennikarzami, że śmierć poniosło co najmniej 78 osób, a kolejnych 150 zostało rannych.

21 kwietnia 2023

Albania: Rosjanie będą potrzebować wiz, aby mogli wjechać do kraju

Ambasada Albańska w Moskwie poinformowała, że Albania będzie wymagać wiz od obywateli Rosji. Jest skutek czwartkowej (21.04) decyzji Rady Ministrów, na mocy której został anulowany reżim bezwizowy, który obowiązywał każdego roku w okresie od 1 maja do 30 września. Ambasada przekazała także, że w celu odwiedzenia Albanii należy wyrobić wizę zgodną z celem podróży. Wcześniej w okresie od 1 maja do 30 września Rosjanie mogli wjechać na terytorium Albanii na podstawie paszportu i przebywać tam 90 dni. Sytuacja ta może być skutkiem inwazji na Ukrainę przez Rosję i wprowadzaniem ograniczeń wizowych przez państwa Unii Europejskiej.

Włoska mafia Cammora zaproponowała rodzinie odszkodowanie za omyłkowe zabicie mężczyzny

Włoskie media przekazały w piątek (21.04) o propozycji członków neapolitańskiej mafii Cammory, którzy mieli zaproponować wysokie odszkodowanie rodzinie mężczyzny, którego zabili przez pomyłkę ponad 20 lat temu. Roberto Perrone z klanu Polverino poszedł na współpracę ze służbami i ujawnił okoliczności śmierci 26-latka. Giulio Giaccio zginął 30 lipca 2000 roku w Neapolu. Salvatore Cammarota chciał zakończyć związek siostry i zlecił swoim ludziom zabójstwo jej partnera. Czterech gangsterów przebranych za funkcjonariuszy wciągnęło mężczyznę do samochodu. Uprowadzony cały czas mówił, że doszło do pomyłki i to nie jego szukają. Mafiosi jednak mu nie uwierzyli i strzałem w głowę zabili Giacco. Po 23 latach od zdarzenia Carlo Nappi i Cammarota zaproponowali rodzicom Giaccio odszkodowanie. Pierwszy oskarżony zaoferował 30 tys. euro w gotówce, a drugi dwie nieruchomości o wartości 120 tys. euro. Według prawa włoskiego wypłacenie zadośćuczynienia złagodzi karę, jednakże rodzina odmówiła gangsterom i chce aby odsiadywali swoje wyroki do końca życia.

22 kwietnia 2023

Kadencja sekretarza NATO Jensa Stoltenberga może się przedłużyć po raz kolejny

Norweskie media przekazały informację o tym, że Upływająca 30 września kadencja Norwega Jensa Stoltenberga na stanowisku sekretarza generalnego NATO może zostać po raz kolejny przedłużona. Jak podaje norweski NRK, problemem jest znalezienie odpowiedniej osoby, która miałaby zastąpić Norwega na tym stanowisku. Pomimo tego, że jeszcze w piątek (21.04) sekretarz NATO powiedział, że jego kadencja dobiega końca to o przedłużenie mandatu nalegają Niemcy i USA. Kadencja Stoltenberga trwa od 2014 roku i jest drugą najdłuższą w historii na tym stanowisku. Rekord należy do Holendra Josepha Lunsa, kierującego Sojuszem w latach 1971-84. Według norweskiej gazety VG na stanowisko szefa NATO nawiewana jest urzędująca premier Danii Mette Frederiksen. Jest to jedna z wielu przypuszczalnych kandydatur. W mediach pojawiają się także inne nazwiska, premier Finlandii Sanna Marin, obecna przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, premier Holandii Mark Rutte oraz minister obrony w jego rządzie Kajsa Ollongren i wielu innych. W polskich mediach internetowych można znaleźć propozycję Prezydenta Kwaśniewskiego.

Pomnik upamiętniający deportowanych Polaków i Litwinów do Rosji został zniszczony

Niezależna rosyjska organizacja Stowarzyszenie Memoriał przekazała w sobotę (22.04), że pomnik upamiętniający Polaków i Litwinów deportowanych do Galaszoru w Kraju Premskim w Rosji został zniszczony. Pomnik powstały w 2016 roku na cmentarzu byłej osady zesłańców Galaszor został zrównany z ziemią przez sprzęt budowalny, który specjalnie omijał główne drogi by nie alarmować okolicznej ludności. Pomnik upamiętniał 60 Litewskich i Polskich rodzin, które zostały deportowane z terytorium Litwy; mieszkali oni w barkach zbudowanych z wycinanego lasu, jednakże do 1970 roku osada opustoszała, a dużej części ludzi udało się wrócić do kraju.

23 kwietnia 2023

Izraelski system bezpieczeństwa przykładem dla Estonii

Dowódca estońskich sił zbrojnych generał Martin Herem w rozmowie z dziennikiem Postimees przekazał, że Estonia pod względem gotowości obronnej coraz bardziej zbliża się do standardów Izraela. Generał dodał, także że ,,Nikt nie jest w stanie przewidzieć tego, co wydarzy się jutro. Historia mówi nam jednak, że musimy być w stałej gotowości. Widząc to, co dzieje się dziś na Ukrainie, wiem, że i my będziemy w stanie zatrzymać agresora (…) Izrael przypominamy pod tym właśnie względem, że zawsze jesteśmy gotowi na to, co może się zdarzyć”. Warto dodać, że konstytucja Republiki Estońskiej przewiduje obowiązkową zasadniczą służbę wojskową dla wszystkich zdrowych fizycznie i psychicznie mężczyzn a żołnierze rezerwy są co kilka lat wzywani na szkolenia; w czasie wojny podlegają mobilizacji. Generał dodał, że na terytorium Estonii znajduje się 2 tysiące sojuszniczych żołnierzy, który nigdzie się nie wybierają, dlatego Estonia może liczyć na pomoc sojuszników. Estonia jest krajem przylegającym bezpośrednio do Rosji z dużą grupą mniejszości Rosyjskiej w kraju.
W świetle wydarzeń na Ukrainie obawia się agresji ze strony Rosji.

Władze Turcji przed wyborami kupują tysiące puszek gazu pieprzowego

Portal Duvar poinformował, że władze Turcji przed majowymi wyborami Parlamentarnymi i Prezydenckimi zwiększa liczbę przetargów na zakup gazu pieprzowego. Według publicznych wykazów przetargów, siły bezpieczeństwa wewnętrznego Turcji zorganizowały przetargi na zakup blisko 50 tysięcy puszek gazu pieprzowego, 20 tysięcy bomb gazowych i 5 tysięcy granatów dymnych. Dowództwo Tureckiej żandarmerii polecił wszystkim funkcjonariuszom zachowania gotowości w dniu wyborów; sytuacja tak nie miała miejsca, nawet w czasie stanu wyjątkowego. Według wyników sondażu przeprowadzonego w połowie kwietnia przez ośrodek badania opinii publicznej Yoneylem wynika, że kandydat opozycji Kemal Kilicdaroglu ma poparcie 48,6 %, natomiast obecny prezydent Turcji Recep Erdogan ma 43% poparcia. Pozostałe punkty sondażowe przypadają na Muharrema Ince (5,6%) oraz Sinana Organa (2,8%).

 

24 kwietnia 2023

Polscy obywatele zostali ewakuowani z Sudanu

W poniedziałek (24.04) rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasz Jasin przekazał informację, że 11 Polaków zostało ewakuowanych w konwojach hiszpańskich i francuskich.
W grupie tej znaleźli się min. polscy dyplomaci. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski oficjalnie podziękowało za nieocenioną pomoc Francji, Hiszpanii i Niemczech. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera również podziękował ambasadorowi Hiszpanii Ramiro Fernandezowi Bachillerowi za pomoc w ewakuacji polskich obywateli z ogarniętego wojną domową Sudanu. Podczas spotkania tych dwóch osobistości, toczono rozmowy na temat wsparcia Ukrainy i nadchodzącego szczytu NATO w Wilnie, który odbędzie się w lipcu.
W operacji ewakuacji cywilów byli obywatele 10 państw: Hiszpanii, Polski, Portugalii, Irlandii, Włoch, Meksyku, Wenezueli, Kolumbii, Argentyny i Sudanu. Operację przeprowadziło około 200 żołnierzy. Ewakuowane osoby musiały przebyć lokalnymi drogami odcinek 35 kilometrów dzielący hiszpańską ambasadę w Chartumie od bazy lotniczej Wadi Seidna, gdzie czekały samoloty. Wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych Josep Borrell zapewnił, że UE nadal będzie działać na rzecz politycznego rozwiązania konfliktu w Sudanie, pomimo niedawnej ewakuacji personelu dyplomatycznego i obywateli UE z tego kraju. Borell przekazał, że z Sudanu ewakuowano ponad 1000 obywateli Unii.

Premier Ukrainy Denys Szmyhala uda się na audiencję do Papieża Franciszka

Papież Franciszek przyjmie w czwartek na audiencji Premiera Ukrainy Denysa Szmyhala. Spotkanie to stanowić będzie przełom w stosunkach Watykan-Ukraina, gdyż od początku pełnoekranowego konfliktu na Ukrainie nie dochodziło do spotkań na tak wysokim szczeblu. Wizyta premiera odbędzie się dzień przed wyjazdem papieża do Węgier. Głównym tematem rozmów podczas wizyty papieża w Węgrzech będzie wojna na Ukrainie i jej konsekwencje. To będzie pierwsza wizyta Franciszka w kraju położonym bezpośrednio obok zaatakowanej Ukrainy. 26 kwietnia w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Włoch w Rzymie odbędzie się dwustronna konferencja w sprawie tematu odbudowy Ukrainy.

 

25 kwietnia 2023

Republika Południowej Afryki wycofuje się z Międzynarodowego Trybunału Karnego

We wtorek (25.04) odbyła się wspólna konferencja prezydenta Republiki Południowej Afryki oraz z wizytującym w kraju przywódcą Finlandii Saulimem Väinämem Niinisto. Podczas spotkania prezydent RPA Cyril Ramaphosa poinformował, że ,,Afrykański Kongres Narodowy podjął decyzję, że rozsądne jest wycofanie się RPA z ICC”, czyli Międzynarodowego Trybunału Karnego. Za uzasadnienie podał, że MTK nie rodzi sobie z problemami. Dodatkowo, media donoszą, że główną przyczyną opuszczenia struktur Międzynarodowego Trybunału Karnego przez RPA ma być stronniczość organizacji i faworyzowanie niektórych krajów, zwłaszcza w Afryce. Decyzja ta jest kontrowersyjna dla społeczeństwa transatlantyckiego, z racji tego, że jeżeli Władimir Putin pojawiłby się na terytorium RPA to nie zostałby aresztowany.

ONZ: Napięcia między mocarstwami są na historycznie wysokim poziomie

W poniedziałek (24.04) odbyła się sesja Rady Bezpieczeństwa, której przewodniczył szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. Podczas sesji, Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział, że napięcia między mocarstwami są obecnie na historycznie wysokim poziomie, dodał także, że Rosyjska agresja na Ukrainę powoduje kolosalne cierpnie, dewastuje kraj i naród. Ważnym elementem przemówienia było podkreślenie napiętych stosunków między mocarstwami, które w przypadkowy sposób może zaowocować konfliktem. ONZ była mediatorem w negocjacjach dotyczących utworzenia na Morzu Czarnym bezpiecznego korytarza, przez który może być eksportowane ukraińskie zboże. Z tego powodu Antonio Guterres apelował o przedłużenie porozumienia, która pozwala na eksport ukraińskiego zboża przez zbiornik Morza Czarnego, ponieważ umowa ta ma wygasnąć 18 maja. Całą wypowiedź zwieńczył Siergiej Ławrow dodając, że świat osiągnął bardziej niebezpieczny poziom napięć niż w latach zimnej wojny.

 

26 kwietnia 2023

Szyicki duchowny ajatollah Abbas Ali Sulejmani został zamordowany

W środę (26.04) ajatollah Abbas Ali Sulejmani został zastrzelony w Narodowym Banku Babolsar – przekazali dziennikarze z irańskiej agencji informacyjnej IRNA. Bank znajduje się w miejscowości Babolsar nad Morzem Kaspijskim. Jak podają dziennikarze, zabójca wyrwał broń jednemu z ochroniarzy i oddał strzały w kierunku Sulejmaniego. W wyniku strzelaniny duchowny zmarł a ranne zostały trzy osoby postronne. Nieoficjalnie sprawca został zatrzymany przez policję. Warto dodać, że Ajatollah Abbas Ali Sulejmani był jedną z najważniejszych osób w Iranie. Mężczyzna pełnił funkcję duchownego, a ponadto zasiadał w Zgromadzeniu Ekspertów, która odpowiada za wybieranie najwyższych przywódców religijnych na irańskim terytorium.

Chiny i Singapur przeprowadzą wspólne ćwiczenia morskie

Agencja Reuters przekazała, że Chiny i Singapur przeprowadzą pierwsze od 2021 r. wspólne ćwiczenia wojskowe, które mają na celu pogłębienie więzi obronnych. Ćwiczenia morskie mają trwać od 28 kwietnia do 1 maja. Decyzja o zorganizowaniu tego wydarzenia zapadła w ubiegłym roku na spotkaniu ministrów obrony obu państw. Warto podkreślić, że Singapur regularnie przeprowadzał ćwiczenia z krajami z całego świata, a personel tego kraju brał udział w ogromnych manewrach Cobra Gold z amerykańskimi żołnierzami w Tajlandii w marcu tego roku. Singapur uczestniczył również w ćwiczeniach Super Garuda Shield w sierpniu 2022 r. wspólnie z USA, Indonezją, Japonią i Australią. Wspólne ćwiczenia Chin i Singapuru świadczą o chęci Pekinu do integracji z Singapurem, a sama stolica chin podkreśla, że relacje pomiędzy krajami są dobre. Obecnie odbywają się ćwiczenia Stanów Zjednoczonych na Filipinach, które trwają od kwietnia – zaangażowały, aż 17 tysięcy żołnierzy. Ćwiczenia są prowadzone w tle napięć na osi USA-Chiny, których kością niezgody jest kwestia niepodległości Tajwanu.

27 kwietnia 2023

Unia Europejska oraz Stany Zjednoczone zacieśniają współpracę obronną

Europejska Agencja Obrony (EDA) w czwartek (27.04) przekazała w komunikacie, że podpisała z Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych porozumienie o współpracy. Powołując się na komunikat EDA, współpraca transatlantycka ma się wzmocnić w dziedzinie obronności w określonych obszarach, w tym w zakresie wymiany informacji. Zawarta umowa jest skutkiem szczytu UE-USA z czerwca 2021 roku. Jak podkreślają władze UE, porozumienie stanowi ,,kolejny filar wzmacniający współpracę transatlantycką i powiązania między UE a USA i odgrywa wyjątkową rolę w podnoszeniu poziomu naszej współpracy w dziedzinie obrony i przyczynia się do tego, że UE silniejszym podmiotem i partnerem w dziedzinie obronności". Obszary, o których byłą wcześniej mowa to min. konsultacje, rozporządzenia UE w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń w zakresie chemikaliów; mobilności wojskowej; kwestii związanych z łańcuchem dostaw; oraz wpływ zmiany klimatu na obronność.

Chiny mają wysłać specjalnego wysłannika do Ukrainy, który ma pomóc doprowadzić do końca konfliktu

W środę (26.04) Chiny przekazały, że planują wysłać do Ukrainy specjalnego wysłannika, który ma rozmawiać o sposobach rozwiązania konfliktu. Stanowi to skutek rozmowy pomiędzy Xi Jinpingiem a Wołodymyrem Zełenskim. Następnego dnia (27.04) rząd Chin przekazał, że specjalnym wysłannikiem Chin ds. Ukrainy ma być były ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Moskwie Li Hui. Według mediów Li Hui sprawował stanowisko ambasadora w Rosji przez 10 lat (Od 2009 do 2019) oraz został odznaczony Orderem Przyjaźni przez samego Władimira Putina, za wkład w rozwój dwustronnych stosunków. Ukraińscy analitycy uspokajają i odpowiadają na zarzuty, w stronę wysłannika i jego prorosyjskości, mówiąc ,,że jest on raczej prochiński”. Warto dodać, że Chiny nie potępiły rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie, a w chińskich mediach o wojnie na Ukrainie mówi się o ,,kryzysie” lub ,,kwestii Ukraińskiej”.

28 kwietnia 2023

Stany Zjednoczone – wznowienie produkcji głowic jądrowych po 32 latach przerwy

Ukraiński szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Anton Heraszczenko, powołując się na amerykański resort energii, przekazał, że Stany Zjednoczone po 32 latach wznowiły produkcję głowic jądrowych, a w samym 2023 roku ma powstać 80 ładunków zawierających pluton, stanowiących kluczowy element konstrukcji strategicznych i taktycznych pocisków nuklearnych. Produkcja głowic nuklearnych w USA została zamrożona po rozpadzie ZSRR, czyli 32 lata temu. Wytwarzanie plutonowych ładunków wstrzymano już w 1989 roku, czyli przed podpisaniem w 1991 roku (amerykańsko-radzieckiego) traktatu o redukcji strategicznych zbrojeń ofensywnych START I, który wygasł 5 grudnia 2009 roku. Wznowienie amerykańskiego programu nuklearnego zostało zatwierdzone przez prezydenta Joe Bidena i będzie kosztowało Waszyngton 634 mld dolarów w okresie do 2031 roku. Sytuacja ta stanowi pokłosie działalności Kremla, która wycofała Rosję niedawno z umowy Nowy Start czyli ostatniego obowiązującego amerykańsko-rosyjskiego porozumienia o ograniczaniu strategicznych zbrojeń jądrowych. Powołując się na dane Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań Pokojowych (SIPRI) z 2022 roku, Rosja posiada około 5977 głowic jądrowych, natomiast Stany Zjednoczone 5428.

Odnaleziono militarny obiekt pod Bydgoszczą

W lesie nieopodal miejscowości Zamość, około 15 km od Bydgoszczy, natrafiono na szczątki obiektu latającego pochodzenia militarnego. Na miejscu udały się od razu funkcjonariusze policji, żandarmerii wojskowej oraz saperów, którzy podjęli się zbadania miejsca zdarzenia. Postępowanie w sprawie wszczął Wydział Wojskowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, pod nadzorem Prokuratury Krajowej. Według doniesień mediów obiekt w lesie miał znajdować się od tygodni a miał nim być szczątki wbitego w ziemię pocisku powietrze-ziemia, długiego na kilka metrów z rosyjskimi napisami na obudowie. Służby nie skomentowały oficjalnie zdarzenia, z tego powodu w sieci pojawiło się wiele spekulacji. Jedna z nich mówi o tym, że w marcu w obwodzie kaliningradzkim odbyły się manewry rosyjskich samolotów wielozadaniowych Su-30, w tym ich najnowszej wersji SM2. Teoria mówi, o tym że rosyjskie samoloty mogły zgubić rakietę podczas prób. Druga teoria mówi, że w Bydgoszczy znajdują się m.in. zakłady produkujące amunicję i zakłady lotnicze, które prowadzą prace m.in. nad bombowcami Su-22. Być może tajemnicze szczątki to stary korpus od pocisku powietrze-ziemia lub jego makieta gabarytowo-masowa. Jedna z teorii mówi, także o tym, że rosyjskie bombowce strategiczne mogły wystrzelić pociski powietrze-ziemia dużego zasięgu w Ukrainę i dolecieć na terytorium polski. Do pocisków zdolnych do takiego manewru należą Ch-55 czy Ch-101, które mogą przelecieć 2-3 km. Sprawie dodaje pikanterii fakt, iż przelot rakiety nie został odnotowany przez polskie siły, ani przez okolicznych obywateli.

29 kwietnia 2023

Niemcy przyspieszają zakupy uzbrojenia

Zgodnie z komunikatem niemieckiego ministerstwa obrony, niemiecki minister obrony Boris Pistorius zakończył pierwszy etap reorganizacji niemieckich zamówień obronnych, tym samym ma zostać położony nacisk na szybkość zamówienie, ale także ma być zmniejszona biurokracja, która miała znacząco opóźniać niemieckie zakupy zbrojeniowe. Nowy minister obrony Niemiec Boris Pistorius w porównaniu do swojej poprzedniczki Christine Lambrecht, chce dokonać rewolucyjnych zmian w Bundeswehrze i pozyskiwaniu sprzętu. W komunikacie niemieckiego ministra obrony narodowej podkreślana jest ważność czynnika czasu, oraz nakładany jest nacisk na szybkość. Jak sam Boris Pistorius mówi, ,,wszystko musi być podporządkowane czynnikowi czasu. Wymaga to również pewnej gotowości do podejmowania ryzyka w procesie zamówień publicznych: Trzeba wspierać większą odpowiedzialność, żyć kulturą błędu”. Jak podaje sam Pistorius ,,Dekretem Ministerstwa Obrony i instrukcją Generalnego Inspektora system zamówień publicznych Bundeswehry zostanie gruntownie zoptymalizowany ze skutkiem natychmiastowym”. Według nowego ministra obrony narodowej Niemiec Bundeswehra obecnie nie posiada jeszcze gotowości bojowej. Z tego powodu tak ważny jest czas dla Niemiec, ponieważ agresja Rosji na Ukrainę stawia Rosję jako potencjalnego agresora.

Papież Franciszek podczas wizyty na Węgrzech spotkał się z przedstawicielem Patriarchatu Moskiewskiego

W sobotę (29.04) podczas wizyty papieża Franciszka na Węgrzech doszło do 20-minutowego spotkania papieża z metropolitą eparchii budapeszteńskiej i węgierskiej Patriarchatu Moskiewskiego Hilarionem. Watykańscy komentatorzy określili rozmowę jako serdeczną.
Do zeszłego roku Hilarion był przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Stosunków Cerkiewnych Patriarchatu Moskiewskiego chętnie odwiedzał Watykan. W 2022 roku Święty Synod Rosyjskiego Cerkwi Prawosławnej odwołał go ze stanowiska przewodniczącego Wydziału i mianował na ordynariusza eparchii budapeszteńskiej i węgierskiej. Dzisiaj (30.04) Papież odprawia Mszę św. w centrum Budapesztu przed budynkiem parlamentu. Jak podają media, jest na niej też metropolita Hilarion.

30 kwietnia 2023

Prezydent Czech Petr Pavel z wizytą na Ukrainie

W piątek (28.04) rozpoczęła się dwu dniowa wizyta Prezydenta Czech Petr Pavla i Prezydent Słowacji Zuzany Čaputovej. W Kijowie oboje prezydenci spotkali się z Zełenskim i innymi ukraińskimi politykami. W programie wizyty była także podróż do Buczy. Pavel jest pierwszym przywódcą, który odbył podróż do miejscowości na wschodzie Ukrainy nie opodal linii frontu – Dniepru. W niedzielę po wizycie padły kluczowe komentarze Prezydenta Czech dotyczące sytuacji na Ukrainie. Po pierwsze zwrócił uwagę na brak iw amunicji -,,Krytyczny brak amunicji nie tylko ogranicza zdolność Ukrainy do skutecznej obrony, ale w pewnym stopniu ogranicza jej zdolność do przeprowadzenia skutecznej kontrofensywy”. Petr Pavel skomentował, także najbliższy szczyt w Wilnie w kontekście sytuacji na Ukrainie. Jego zdaniem Ukraińskie władze nie są naiwni i zdają sobie sprawę z tego, że na szczycie NATO w Wilnie ich kraj nie zostanie zaproszony do Sojuszu i nie padną żadne terminy z tym związane. Jego zdaniem Kijów oczekuje od przywódców NATO jednoznacznego poparcia oraz gwarancji bezpieczeństwa. Warto dodać, że nad projektem tych gwarancji Ukraina pracuje intensywnie z byłym sekretarze generalnym NATO, duńskim politykiem Andersem Foghiem Rasmussenem. Według mediów Ukraina oczekuje takich samych gwarantów bezpieczeństwa jak Finlandia po złożeniu wniosku o przystąpieniu do NATO. Zdaniem Pavla możliwości jest więcej i trzeba poczekać, aż projekt zostanie przedyskutowany w gronie państw członkowskich NATO. Po powrocie do Pragi Pavel podziękował wszystkim osobom z Czech, Polski i Ukrainy, które pomogły w zorganizowaniu jego wizyty.

Tysiące żołnierzy odbywa ćwiczenia na ulicach Sztokholmu w ramach kompleksu ćwiczeń Aurora 23

W niedzielę (30.04) w stolicy Szwecji tysiące żołnierzy przemieszcza się po ulicach miasta w ramach największych od zakończenia zimnej wojny ćwiczeń Aurora 23. Wojsko po raz pierwszy testuje w Sztokholmie system obrony powietrznej Patriot. Generał Stefan Andersson, który jest dowódcą ćwiczeń komentuje, że ,,Szwedzi są świadomi, że wojna toczy się niedaleko nas, nie wiemy, jaką strategię ma Rosja. Rosjanom bardzo zależało, aby podzielić Zachód, ale naszą odpowiedzią jest przygotowanie oraz międzynarodowa współpraca”. Warto dodać, że ćwiczenia Aurora 23 trwają od połowy kwietnia do 11 maja na całym terytorium Szwecji. W ćwiczeniach bierze udział około 26 tysięcy szwedzkich żołnierzy, ale także przedstawiciele sił zbrojnych 13 innych państw, w tym Brytyjczycy, Amerykanie, Finowie oraz Polacy. Generał jako szczególnie potrzebną uznał współpracę krajów regionu Morza Bałtyckiego, w tym z Polską, która organizuje równolegle polskie ćwiczenia Anakonda, natomiast na archipelagu sztokholmskim szwedzkie wojsko ćwiczy wraz z armią fińską.

 

KALENDARIUM – od 16 maja 2023

 

16 maja 2023

Zwiększone partnerstwo militarne pomiędzy Rosją a Iranem

Z obserwacji USA wynika, iż Iran i Rosja pogłębiają współpracę w aspekcie partnerstwa militarnego, która może znacznie przedłużyć agresję wobec Ukrainy ale również stanowić zagrożenie wobec państw sąsiadujących z Iranem. Warto tutaj wskazać, iż Iran jest eksporterem dronów, których Rosja wykorzystuje podczas ataków na Ukrainę w zamian za bliską współpracę wojskową związaną z nabyciem pocisków rakietowych, elektroniki oraz obrony powietrznej. Dodatkowo Iran ma na celu zakup drogiego rosyjskiego uzbrojenia. Iran nadal twierdzi, iż sprzedaż dronów dla Rosji odbywał się wyłącznie przed atakiem na Ukrainę, jednak to stwierdzenie zostało obalone przez Amerykański Instytut Studiów nad Wojną, który potwierdził, iż wszelkie ataki na cywilną oraz krytyczną infrastrukturę Ukrainy odbywa się wyłącznie za pomocą dronów Irańskich, natomiast Rosja dąży do wzmocnienia współpracy
z Iranem.

Budowa koalicji F-16

Podczas szczytu Rady Europy mającego miejsce w Rejkiaviku, premierzy Holandii oraz Wielkiej Brytanii, uzgodnili plany dotyczące stworzenia międzynarodowej koalicji mającej na celu zakup samolotów bojowych F-16 dla Ukrainy. Koalicja ta ma opierać się przede wszystkim na zapewnieniu bojowej zdolności powietrznej dla Ukrainy obejmując zarówno szkolenia pilotów oraz sam zakup maszyn powietrznych F-16. Premier Wielkiej Brytanii poinformował Premiera Holandii o wizycie prezydenta Ukrainy – Wołodymyra Zełenskiego i rozmowach na temat charakteru pomocy dla Ukrainy. Premier Wielkiej Brytanii ponownie stwierdził,
iż Ukraina powinna znaleźć się w ramach organizacji NATO.

Ukraina nowym członkiem Centrum Doskonalenia Cyberobrony NATO

W dniu 16 maja odbyło się oficjalne powitanie nowych członków Centrum Doskonalenia Cyberobrony NATO. Do organizacji oprócz Ukrainy dołączyła również Irlandia, Islandia oraz Japonia. Sama zaś organizacja powstała w 2008 r. i ma na celu przede wszystkim wymieniać się wiedzą oraz doświadczeniami, prowadzi programy szkoleniowe, edukacyjne oraz badawcze zakresu cybernetyki. Dołączenie Ukrainy budzi szczególne zadowolenie oraz zainteresowanie, gdyż uczestnictwo Ukrainy w tej koalicji pozwoli jej we właściwy sposób przygotować się oraz odeprzeć ataki cybernetyczne ze strony Rosji, a to znacznie poprawi zdolności obronne Ukrainy oraz cyberbezpieczeństwo wszystkich członków organizacji. Warto podkreślić, iż Ukraina od dłuższego czasu starała się o członkostwo do tej organizacji.

17 maja 2023

Zagrożenie bombowe w Serbskich szkołach.

Ponad 100 serbskich szkół zostało ewakuowanych po tym jak Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Serbii otrzymało niepokojący e-mail z informacją o podłożonej bombie
w jednej z Serbskich szkół. Nadawca wiadomości jednak nie określił, w której placówce znajduje się podłożona bomba, z tego względu rozpoczęto ewakuację szkół - 78 szkół podstawowych oraz 39 szkół średnich. Każda placówka została dogłębnie sprawdzona przez serbskich funkcjonariuszy bezpieczeństwa, którzy potwierdzili, iż alarm jednak okazał się być fałszywy. Warto podkreślić, iż nie jest to pierwsza taka wiadomość, a od samego początku roku zgłoszono tysiące podobnych gróźb.

Brak wsparcia Niemiec w brytyjsko-holenderskiej inicjatywie F-16

Podczas konferencji prasowej w Berlinie, Minister Obrony Niemiec – Boris Pistorius, po spotkaniu z Ministrem Obrony Wielkiej Brytanii – Benem Wallacem, wyraził brak wsparcia dla koalicji F -16, twierdząc, iż Niemcy nie posiadają odpowiednich zdolności za pomocą, których można byłoby przeprowadzić szkolenia pilotów Ukraińskich, a także nie posiada wystarczającej ilości samolotów, które można byłoby przekazać atakowanemu państwu. Nie tylko Niemcy, ale i również USA wyraziło brak poparcia wobec tworzeniu koalicji przez Wielką Brytanię oraz Holandię w przekazaniu własnych myśliwców. Wielka Brytania w ramach koalicji ma przede wszystkim wspierać państwa, które zgłoszą się o pomoc w sprowadzeniu swojego sprzętu wojskowego na Ukrainę.

18 maja 2023

Irańska tajna podziemna baza dronów

Tajna podziemna baza dronów została odkryta przez Izraelskie pozarządowe centrum badawcze Alma, według której ma się znajdować w górach Zagros niedaleko miasta Sziraz na południowym zachodzie Iranu, około 10 kilometrów od tamtejszego lotniska wojskowego. Alma twierdzi, iż baza ma długość około 3 km, a umiejscowienie bazy nie jest przypadkowe
i wynika z charakteru miasta w pobliżu którego baza jest położona. Sziraz jest miastem
w którym odbywa się produkcja dronów kamikadze ,,Shahed”, dokładnie takich samych których Rosja obecnie używa podczas swoich działań wojennych. Według ekspertów, baza może stanowić miejsce startu rojów dronów, które stanowią grupę maszyn zdolną do przeprowadzenia skoordynowanego ataku. Jej umiejscowienie w pobliżu cieśniny Omruz
w Zatoce Perskiej może oznaczać bezpośrednie zagrożenie dla całego Bliskiego Wschodu,
a same drony są w stanie pokonać około 2000 km. Według Irańskich mediów niedawne wspólne ćwiczenia wojskowe Izraela i USA mogły mieć charakter przygotowań do możliwego ataku m.in. właśnie na podziemną bazę dronów.

Hiszpańskie drony na wyposażeniu Ukrainy

Hiszpańska spółka Arquimea zadeklarowała się, iż przekaże Ukrainie swoje drony ,,Kamikadze Q-SLAM-40”. Warto zauważyć, iż drony te są na tyle mobilne, że można przenosić je nawet
w plecakach żołnierzy, a ich montaż jest na tyle szybki i łatwy, że da się je rozstawić do lotu
w zaledwie 5 minut. Specjalnie zbudowana wyrzutnia dronów ze względu na swoją odporność termiczną oraz akustyczną pozwala na wielokrotne wystrzeliwanie maszyn. Dodatkowo są one trudne w wykryciu nawet z bliskich odległości. Kolejną zaletą hiszpańskich dronów jest możliwość przesyłu obrazu w czasie rzeczywistym i możliwość kontroli lotu do samego końca, tzn. istnieje możliwość zachowania lotu, aby móc odstąpić do ataku nawet w ostatniej chwili, pilot drona może uniknąć zatem uderzenia w cel lub w odpowiedniej chwili zdetonować głowicę bojową.

19 maja 2023

Kolejny pakiet sankcji od krajów G7 wobec Rosji

Spotkanie przedstawicieli państw należących do G7 odbyło się w Japońskim mieście Hiroszima. Wówczas zaapelowano o zaprzestania eskalacji nuklearnej oraz proliferacji broni masowego rażenia. Apel miał dotyczyć państw: Rosji, Chin, Iranu oraz Korei Północnej. Oświadczenie miało stanowić odpowiedzieć na wiadomość o zamiarze rozprzestrzeniania broni nuklearnej na terenie Białorusi. Wystosowano wówczas pakiet sankcji wobec Federacji Rosyjskiej, który miał obejmować: pozbawienie Rosji dostępu do takiej technologii, usług oraz pojazdów przemysłowych, które mogłyby zostać użyte jako narzędzie wojenne, a także ograniczenie eksportu tego typu towarów. Sankcje te miały również na celu uderzyć
w podmioty wspierające Federację Rosyjską. Zobowiązano się również do ograniczenia handlu oraz wykorzystania kamieni szlachetnych wydobywanych oraz obrabianych w Rosji.

USA przyłącza się do współpracy z Holandią, Belgią, Danią i Wielką Brytanią na rzecz Ukrainy

Współpraca miałaby odbywać się w celu zapewnienia Ukrainie niezbędnych dla niej zdolności sił powietrznych. Premier Wielkiej Brytanii potwierdza, iż w pomoc w szkoleniu ukraińskich pilotów przyłączy się również USA, na tą wiadomość również pozytywnie odpowiedziały kraje Danii oraz Belgii i Holandii. Prezydent USA Joe Biden podczas szczytu G7 pozytywnie opowiedział się za inicjatywą szkoleń ukraińskich pilotów w obsłudze amerykańskich maszyn F-16. Oznajmił on również, iż decyzje oraz szczegóły na temat możliwego przekazania F-16 Ukrainie zapadną w ciągu najbliższych miesięcy.

20 maja 2023

Plany wspólnych patroli USA i Filipin na Morzu Południowochińskim

Ambasador Filipin potwierdził, iż w lutym tego roku planowane są wspólne patrole USA oraz Filipin na Morzu Południowochińskim. Ma to stanowić odpowiedź na Chińskie prowokacje. W kwietniu tego roku doszło do konfrontacji okrętów pomiędzy strażą Filipin a Chińskimi jednostkami, które w basenie Morza Południowochińskiego wewnątrz Filipińskiej wyłącznej strefy ekonomicznej wykonywały niepokojące manewry. Po tym wydarzeniu, Filipiny umieściły 5 boi na terenie spornym i planuje o umieszczeniu 6 kolejnych na morzu do końca roku. Obecnie plany są na etapie ustalania działania patroli, warto wskazać, iż przystąpieniem do akcji zainteresowana jest również Australia. Patrole mają za zadanie zachować możliwość swobodnej żeglugi na szlaku wodnym, wykorzystywanym w handlu.

Bachmut – głównym celem działań wojennych Rosjan

Według analizy przeprowadzonej przez Wywiad Wojskowy Wielkiej Brytanii, to właśnie Bachmut jest głównym celem Rosjan na obecnym etapie działań wojennych. Na potwierdzenie swojej analizy, wywiad przedstawił następujące argumenty: Rosja przemieściła wiele batalionów w okolice miasta Bachmut, aby móc wzmocnić znajdujące się w tym regionie wojska, których stacjonowanie na tamtym obszarze wynika z faktu, iż do połowy maja, rosyjskiej stronie udało się zdobyć taktyczne miejsca, znajdujące się na flankach miasta Bachmut. Analitycy również zauważyli, iż Rosja postanowiła przeprowadzić przemieszenie wojsk mimo, że ,,być może utrzymuje stosunkowo niewiele niewykorzystanych jednostek bojowych” na obecnym etapie konfliktu, przemieszczenie zaś stanowi godne uwagi zaangażowanie rosyjskiego dowództwa.

21 maja 2022

Obawy Francji przed powrotem islamskiego terroryzmu do Europy

Francuski Minister Spraw Wewnętrznych - Gerald Darmanin, podczas wizyty w Waszyngtonie oraz Nowym Jorku, wyraził swoje obawy możliwością powrotu ataków terrorystycznych ze strony Państwa Islamskiego, które według niego stanowi jedno z największych zagrożeń dla Europy. Obawy te wynikają ze zbliżających się igrzysk olimpijskich w 2024r., Mistrzostw świata w rugby oraz wizyty papieża Franciszka jeszcze tego roku. Minister uważa ten czas za okres o podwyższonym ryzyku możliwości wystąpienia ataków o podłożu terrorystycznym. Sytuację ma potęgować wycofanie się USA z Afganistanu oraz zmniejszenie obecności Francji w Afryce, co może wpłynąć na ponowne odrodzenie się Państwa Islamskiego. Z tego względu w ostatnim dniu wizyty, Darmanin wyraził swoje nadzieje oraz prośbę o antyterrorystyczną współpracę z USA. Sama wizyta zaś miała na celu zwiększenie współpracy policyjnej oraz sądowej USA i Francji w walce z terroryzmem oraz przestępczością zorganizowaną.

Irańskie okręty wojenne na Antarktydzie

Iran w niedalekiej przyszłości planuje wysłać swoje okręty wojenne na Antarktydę twierdząc, iż Iran jest w stanie zbudować potęgę morską z daleka od swojego kraju i pomimo posiadania niewielkiej marynarki wojennej. Warto zauważyć, iż niedawno do kraju powróciły irańskie okręty, które w zeszłym roku wyruszyły w rejs dookoła świata. Celem wyprawy miało być przetestowanie zachowania się irańskich okrętów na zimnych wodach południowego Atlantyku oraz we właściwy sposób przygotować okręty do misji polarnej. Antarktyda stanowi mimo wszystko niezwykle strategiczny region świata, gdyż znajduje się tam około 70 ośrodków badawczych należących do około 30 krajów, ponadto kontynent bogaty jest w wiele cennych surowców. Według izraelskich mediów Iran, posiada niewielką marynarkę wojenną zatem charakter misji ma mieć jedynie charakter symboliczny, natomiast większym zagrożenie stanowi flota Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC), która to jest odpowiedzialna za nękanie zagranicznych okrętów przepływających przez Zatokę Perską, próbując również podważyć obecność USA na tym obszarze.

22 maja 2023

Rosjanie po stornie Ukraińskiej zaatakowali obwód BiełogorodzkiW obwodzie biełgorodzkim w Rosji, niedaleko granicy z Ukrainą, dochodzi do walk pomiędzy połączonymi siłami Legionu Wolność Rosji i Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego
a regularnymi wojskami Federacji Rosyjskiej. W odpowiedzi na te wydarzenia, Rosjanie, którzy oskarżyli ukraińskich dywersantów o atak, wprowadzili reżim prawny akcji antyterrorystycznej na obszarze obwodu. Do starć przyznali się przedstawiciele dwóch powyższych ugrupowań, komentując, że 
ich ostatecznym celem jest zakończenie dyktatury Kremla. Pikanterii sytuacji dodał doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, pisząc na twitterze, że czołgi są sprzedawane w każdym rosyjskim sklepie wojskowym, nawiązując tym do słów Władimira Putina, który, niedługo po aneksji Półwyspu Krymskiego w 2014 roku, zapewniał, że nie posiada informacji o powiązaniach Rosjan z tzw. zielonymi ludzikami, a mundur rosyjskiego żołnierza można kupić w każdym sklepie.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres zasugerował, że Radę bezpieczeństwa ONZ czeka zmiana

W niedzielę (21.05.), na ostatnim dniu szczytu państw G7 w Hiroszimie swoje wystąpienie miał Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, który w swojej wypowiedzi zasugerował, że nadszedł czas, aby zreformować zarówno Radę Bezpieczeństwa ONZ, jak i monetarno-finansowy system Bretton Woods, aby dostosować je do realiów dzisiejszego świata. Gutterres w swoich wypowiedziach uderzył, także w Grupę G7, mówiąc, że obie instytucje odzwierciedlają stosunki władzy z 1945 roku i wymagają zmiany. Sekretarz ONZ po uczestnictwie w szczycie skomentował, atmosferę spotkania przekazując, że wśród krajów rozwijających się wzrosła świadomość, że nie zrobiono wystarczająco dużo, aby zreformować przestarzałe instytucje. Warto dodać, że moc grupy G7 na przestrzeni ostatnich 30 lat spada. Obecnie grupa odpowiada za 29,9 % światowego PKB w 2023 roku, w porównaniu z 50,7 % w 1980 roku.

23 maja 2023

Iran buduje w pobliżu miasta Natanz podziemne zakłady nuklearne

Powołując się na agencje Associated Press, Iran ma budować w pobliżu miasta Natanz podziemne zakłady nuklearne, które prawdopodobnie będą niedostępne dla amerykańskich bomb penetrujących przeznaczonych do niszczenia bunkrów i umocnionych instalacji podziemnych. Zdjęcia i filmy satelitarne dowodzą, że w pobliżu irańskiego ośrodka jądrowego w Natanz powstaje tunel, którego głębokość wyniesie co najmniej 80 metrów, co potwierdzałoby postawioną wcześniej tezę. Wcześniej zakłady Natanz były wielokrotnie niszczone przez drony, a z nieoficjalnych źródeł fabryka została zainfekowana wirusem komputerowym Stuxnet przez USA i Izrael. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) podała w raporcie pod koniec lutego, że w ostatnich miesiącach Iran nadal zwiększał swoje zapasy wzbogaconego uranu i posiada go 18 razy więcej niż wynosi limit, zapisany w umowie atomowej z 2015 roku, oraz że Iran jest na dobrej drodze, aby wyprodukować swoją własną broń atomową.

Brytyjski Minister Obrony uznał Polskę za najważniejszego sojusznika Wielkiej Brytanii i powiedział, że ,,Brytyjczycy staną ramię w ramię z Polakami, jeżeli cokolwiek się wydarzy”.

22.05.2023 odbyło się spotkanie ministrów obrony państw Grupy Północy w Legionowie pod przewodnictwem wicepremiera, szefa MON Mariusz Błaszczaka. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele państw bałtyckich, nordyckich, a także Wielkiej Brytanii, Holandii i Niemiec. Po spotkaniu wywiadu telewizyjnego udzielił Brytyjski minister obrony Ben Wallace, który określił Polskę, jako najważniejszego sojusznika i zapewnił, że Brytyjczycy staną ramię w ramię z Polakami, jeżeli cokolwiek się wydarzy. Dodał, także, że decyzja polskich władz o przeprowadzeniu reformy armii jest trafna, ponieważ Polska na agresywnego sąsiada i należy go odstraszyć, a reforma stworzy, także dodatkowe miejsca pracy. Wallace, skomentował sytuację na Ukrainie dodając, że siłą zbrojnym Ukrainy może zejść jeszcze rok na odzyskiwaniu wszystkich ziem zdobytych przez Rosję, dlatego trzeba ją przez ten okres nieustannie wspierać.

24 maja 2023

USA zbuduje szpiegowski super okręt podwodny za 5,1 mln dolarów

Na zlecenie amerykańskiej Marynarki Wojennej stocznia General Dynamics Electric Boat podjęła wstępne prace nad super okrętem podwodnym zdolnym wytrzymać ciśnienie na bardzo dużych głębokościach. Inwestycja ma pochłonąć 5,1 mld dolarów. Okręt ma mieć możliwość patrolowania najgłębszych obszarów oceanów i wysyłania dronów oraz mini łodzi. Admirał James Stavridis, były naczelny dowódca sił NATO w Europie, komentuje wydarzenie mówiąc ,,To nie satelity na niebie, ale rury na dnie oceanu są kośćcem światowej gospodarki”. Media porównują sytuację do wyścigu kosmicznego z okresu zimnej wojny. Chiny jak i Rosja intensywnie rozwijają potencjał umożliwiający prowadzenie militarnych i szpiegowskich operacji na dużych głębokościach. Rosja w ostatnim czasie pochwaliła się nowo wyprodukowanym K-329 Biełgorod, który może wystrzelić torpedy z głowicami nuklearnymi zdolnymi zniszczyć cały amerykański port albo grupę bojową lotniskowca. Amerykański dziennik USA Today, komentuje, pisząc, że Rosja buduje inne okręty zdolne do podjęcia operacji na dnie morskim, które mogą niszczyć podwodną infrastrukturę, taką jak kable telekomunikacyjne oraz sukcesywnie mapować dno morskie.

Rośnie zagrożenie klonowania głosu – deepfake głosowy

Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa donoszą o narastającym zagrożeniu, jakim jest klonowanie głosu oraz jego wykorzystywanie przez oszustów jako usługi, które są sprzedawane lub dostępne za niewielką opłatą. Celem takiej praktyki jest wprowadzenie w błąd ofiary i potencjalnie żądanie okupu. Eksperci z Recorded Future udostępnili ostatnio raport, w którym ostrzegają przed coraz większą popularnością przestępstwa opartego na klonowaniu głosu. Zjawiskowi temu towarzyszy rozwój sztucznej inteligencji, która potrafi uczyć się i adaptować do nowego otoczenia. Podkreślają, także że do tej pory szerokim zjawiskiem była dezinformacja, której ludzie ciągle padają ofiarą, a w niedługim czasie mogą to być deepfaki, które mogą być jeszcze bardziej niebezpieczne niż sama dezinformacja. Specjaliści zwracają uwagę, że w darkwebie można znaleźć oferty, które proponują skorzystanie z gotowych platform klonowania głosu, co znacznie obniża trudność w przeprowadzeniu tego typu ataków. Pocieszającym faktem jest, to że na razie deepfake głosowy potrafi stworzyć jednorazowe próbki głosów, które nie nadają się do rozwiniętych rozmów, jednakże technologia ciągle się rozwija i najprawdopodobniej to kwestia czasu, kiedy ta technologia zostanie opracowana.

25 maja 2023

Agencja Uzbrojeń podpisała umowę w sprawie polskiej konstelacji satelitów obserwacyjnych

24 maja 2023 Agencja Uzbrojeń przekazała na twitterze, że podpisała umowę z Creotech Instruments i Airbus Space o wartości 6,5 mln PLN brutto na projekt "Przemysłowe studium wykonalności projektu konstelacji mikrosatelitów optoelektronicznych Ziemi". System Satelitarnej Obserwacji Ziemi MikroGlob ma składać się z dwóch podstawowych komponentów: kosmicznego i naziemnego (Centrum Zarządzania Misją, Ładunkiem i system komunikacji). Kosmiczny komponent złożony ma być z czterech satelitów optoelektronicznych, a w planach jest także rozszerzenie tej części o naukowo/środowiskowe satelity. Projekt Krajowego Programu Kosmicznego zakłada budżet programu na ok. miliard złotych. Celem wdrożenia Systemu Satelitarnej Obserwacji Ziemi - MikroGlob jest zapewnienie samodzielnego dostarczania wysokorozdzielczych obrazów satelitarnych użytkownikom z sektora bezpieczeństwa i obronności państwa, takim jak Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA). System ten ma umożliwić uzyskanie aktualnych i precyzyjnych danych obrazowych, które będą służyć do monitorowania i analizowania różnych aspektów związanych z bezpieczeństwem kraju.

Rosja i Białoruś podpisali umowę na mocy, której rosyjska taktyczna broń jądrowa zostanie rozmieszczona na Białorusi

Rosjanie oraz Białorusini podpisali w czwartek (25.05) umowę, na mocy, której na terytorium Białorusi zostanie rozmieszczona taktyczna broń jądrowa. Umowa została podpisana w Mińsku pomiędzy Siergiej’em Szojgu oraz minister obrony Białorusi Wiktar’em Chreni’nem. Sygnatariusze rozmowy podkreślili, że sytuacja ta jest odpowiedzią na agresywną politykę Zachodu, która prowokuje Moskwę do wojny. Siergiej Szojgu wspomniał, że podpisane dokumenty odnoszą się m.in. do utworzenia specjalnych magazynów dla taktycznej broni jądrowej i innego arsenału. Atomowa broń, która zostanie przekazana Białorusi stanowi element politycznej gry Władimira Putina, który chce w ten sposób zastraszyć państwo zachodnie, które wspierają Ukrainę w jej heroicznej obronie przed Rosyjską inwazją.

26 maja 2023

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała dywersanta

W dniu 26 maja 2023 media przekazały, że Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała 56 letniego dywersanta, który publicznie głosił hasła prorosyjskie. Zatrzymany publicznie wyrażał się na temat aneksji Krymu, który według niego zawsze należał do Rosji, podkreślał, także że Putin nie zaczął wojny. Jeszcze w kwietniu tego roku sprawca na antenie telewizji nazwał tymczasowo okupowany Krym „rosyjskim”, a granice Ukrainy określił jako „nieudokumentowane”. Dodał, także że liczba ofiar po stronie cywilów poległych w trakcie rosyjskich nalotów to „normalność". Według ustaleń funkcjonariuszy SBU, 56-latek już na początku inwazji wspierał rosyjskich okupantów i zaprzeczał popełnianiu przez nich zbrodni wojennych. Obecnie trwa dyskusja nad doborem środka zapobiegawczego w stosunku do zatrzymanego.

Polski rząd odpowiada na potrzymanie wyroku Andrzeja Poczobuta

8 lutego 2023 roku w Grodzińskim Sądzie Obwodowym zapadł wyrok skazujący Andrzeja Poczobuta na 8 lat kolonii karnej. W piątek odbyła się rozprawa apelacyjna na mocy, której sędziowie Białoruskiego Sądu Najwyższego podtrzymali wyrok skazującego go na osiem lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Mariusz Kamiński Minister spraw wewnętrznych i administracji Rzeczypospolitej Polskiej poinformował, że w poniedziałek (29.05) przekaże listę sankcyjną kilkuset przedstawicieli reżimu Łukaszenki odpowiedzialnych za represje polityczne, w tym za represje wobec Polaków mieszkających na Białorusi. Co więcej, w Rządowym Centrum Legislacji ukazał się również, przygotowany przez wspomnianego ministra, projekt rozporządzenia, którego treść wskazuje, iż planuje się zawiesić, do odwołania, ruch towarowy na granicy z Białorusią dla ciężarówek, ciągników samochodowych, przyczep, w tym naczep, oraz zespołów pojazdów zarejestrowanych na terytorium Białorusi i Rosji.
50-letni Andrzej Poczobut był działaczem polskiej mniejszości, członkiem władz Związku Polaków na Białorusi i znanym dziennikarzem z Grodna. Należy podkreślić, że Poczobut był jednym z wielu dziennikarzy polskiego pochodzenia, którzy są represjonowani przez Białoruski reżim.

27 maja 2023

FBI odtajniło dokumenty dotyczące planów zamachu na Elżbietę II

W dniu 27.05.2023 Federalne Biuro Śledcze odtajniło dokumenty, które wskazują na to, że w 1983 roku podczas wizyty królowej Elżbiety II i księcia Filipa w Kalifornii istniało ryzyko zamachu na parę królewską. Według dokumentów FBI funkcjonariusz, który bywał w pewnym irlandzkim pubie, ostrzegł agentów federalnych o telefonie od mężczyzny, którego spotkał. mężczyzna powiedział mu, iż szuka zemsty za swoją córkę, która zginęła w Irlandii Północnej od gumowej kuli. Jak jest dalej w aktach, mężczyzna miał zamiar krzywdzić królową Elżbietę zrzucając jakiś przedmiot z mostu Golden Gate na przepływający pod nim Royal Yacht Britannia, albo próbowałby zabić królową Elżbietę podczas jej wizyty w Parku Narodowym Yosemit. W odpowiedzi na to zagrożenie Secret Service planowało zamknąć chodniki na moście Golden Gate. W dokumentach nie zostały podane szczegóły co do tego jakie były aresztowania w tym czasie.

Ukraina poprosiła Niemcy o manewrujący pocisk typu Taurus

W piątek (23.05) rzecznik ministerstwa obrony Niemiec poinformowała, że Ukraina zwróciła się do Niemiec z prośbą o dostarczenie jej pocisków manewrujących typu Taurus. Po dostarczeniu brytyjskich pocisków manewrujących Ukrainie przez Brytyjczyków, polityk chadeckiej partii CDU, zajmujący się obronnością, Roderich Kiesewetter, wezwał niemiecki rząd do przekazania Kijowowi niemieckich pocisków manewrujących typu Taurus. W wywiadzie dla portalu RND powiedział, że ,,Partnerzy Ukrainy muszą teraz pójść na całość”. Według polityka Niemcy zakupiły 10 lat temu 600 tego typu pocisków, z których około 150 może być sprawnych. Zasięg pocisków KEPD 350K o obniżonej skutecznej powierzchni odbicia radiolokacyjnego jest szacowany na ponad 500 km, a wartość jednej takiej rakiety to około 1 mln Euro. Na propozycję polityka opozycyjnej CDU zareagował minister obrony Niemiec Boris Pistorius, który w powściągliwy sposób skomentował, że ,,Ukrainę należy wspierać wszystkimi systemami, na które zezwala prawo międzynarodowe, tak aby kraj ten wygrał wojnę”.

28 maja 2023

Ponowne zwycięstwo Recepa Tayyipa Erdogana w wyborach prezydenckich w Turcji

W środę (28.05) Najwyższa Komisja Wyborcza w Turcji ogłosiła wyniki wyborów prezydenckich. Po przeliczeniu wszystkich głosów wybory wygrał dotychczasowa głowa państwa Recep Tayyip Erdogan osiągając 52,14% głosów. Jego kontrkandydat Kemal Kilicdaroglu osiągnął wynik 47,86% głosów poparcia. Erdogan w Stambule zwrócił się do swoich zwolenników, mówiąc: ,,Turcja jest jedynym wygranym w wyborach”. Po odniesieniu zwycięstwa gratulacje tureckiej głowie państwa złożył min. prezydent Rosji Władimir Putin oraz prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Erdogan wygrał w drugiej turze wyborów. Głosowanie trwało do 8:00 do 17:00. Frekwencja wyborcza wyniosła 85%. Do głosowania uprawnionych obywateli Turcji było 64 mln.

Wymiana ognia na pograniczu afgańsko-irańskim

Pojawiają się liczne doniesienia o wymianie ognia na granicy między Afganistanem i Iranem. Według różnych informacji obydwie strony poniosły starty, najczęściej mowa jest o 2-3 zabitych i kilku rannych. Sytuacji pikanterii dodaje fakt, że zauważalne są ruchy sprzętu ciężkiego, należącego do Talibów, a przejętego po upadku Afgańskiej Armii Narodowej. Obecnie dochodzi do wzajemnych oskarżeń między Iranem a władzą talibską w Afganistanie w związku z kryzysem granicznym. Według Talibów, sytuacja na granicy była odpowiedzią na agresywne działania ze strony Iranu. Jednak Iran kontrargumentuje, twierdząc, że przedstawiona wersja wydarzeń jest zupełnie sprzeczna z tym, co napływa z Afganistanu. Strona irańska zapewnia, że cała sytuacja na pograniczu jest pod kontrolą. Lokalne władze mają podobnież dyskutować ze stroną afgańską o wyjściu z kryzysu. Irańczycy mają sugerować nawet, że wybuch walk był ich zdaniem ingerencją sił zewnętrznych, które miałby dążyć do destabilizacji regionu. Należy podkreślić, że obecnie w sieci panuje burza informacyjna i ciężko jest określić jaka wersja jest prawdziwa. Z tego powodu należy podchodzić do wszystkich informacji z odpowiednią dozą dystansu i refleksji.

29 maja 2023

Amerykanie odznaczyli medalami polskich lotników

W czwartek (29.05) Ambasador USA w Polsce Mark Brzeziński wręczył dwóm oficerom Dowództwa Operacyjnego RSZ amerykański Medal za Chwalebną Służbę. Wyróżnienie to jest nagrodą za wzorową koordynację przestrzeni powietrznej umożliwiającą niesienie pomocy dla Ukrainy. Uroczystość wręczenia medali odbyła się w Ambasadzie USA w Warszawie. Medal za Chwalebną Służbę otrzymał pułkownik Tomasz Wiak z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz płk Tomasz Lenart z Centrum Operacji Powietrznych-Dowództwo Komponentu Powietrznego. Wyróżnienia zostały nadane przez ambasadora w imieniu generała Jamesa B. Heckera, dowódcy Sił Powietrznych USA w Europie i Afryce oraz Sojuszniczego Dowództwa Sił Powietrznych AIRCOM. Mark Brzeziński podczas uroczystości zaznaczył, że dzięki nadzwyczajnemu wysiłkowi obu oficerów, udało się zwiększyć trwałą współpracę Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych z sojusznikami i partnerami w celu wsparcia Ukrainy w jej dążeniu do suwerenności i wolności. Ich wybitne osiągnięcia są wyrazem ogromnego wkładu w rozwój Sił Powietrznych RP oraz Polski.

Rząd Wenezuelski płaci za propagandę w Internecie

Wenezuela opłaca cyfrowych żołnierzy, którzy sporządzają korzystne dla państwa wpisy na Twitterze. Jak podaje BBC ,,kolektywna narracja” ma być bronią przeciwko zachodowi oraz wszystkim wrogom, którzy chcą oczernić Wenezuele na arenie międzynarodowej. Praca cyfrowych żołnierzy jest opłacana w wysokości około 10 dolarów (42 zł) miesięcznie. Powołując się na serwis BBC, w ramach akcji propagandowych wenezuelskiego rządu koordynowane są m.in. w grupach na Facebooku i Telegramie, które liczą od kilkuset do kilku tysięcy członków. Propaganda szerzona w Internecie ma za zadanie, także walkę z wolnością słowa. Natłok nieprawdziwych informacji ma zaciemnić krytyczne oponie skierowane w kierunku Caracas. Według informacji podanych przez BBC, grupy, które zajmują się propagandą na różnych serwisach liczą od 700 do nawet 3 tysięcy ludzi. Do częstych przypadków, należy sytuacja gdzie propagandyści nie są zwolennikami rządu, natomiast wynagrodzenie za wykonywaną pracę pozwala zapomnieć o tym fakcie.

30 maja 2023

W Kosowie doszło do demonstracji przeprowadzonej przez Serbów – żołnierze NATO ranni

W poniedziałek (26.05) doszło do zamieszek w północnej części Kosowa. W wyniku tego, doszło do starcia pomiędzy żołnierzami NATO misji KFOR i serbskimi demonstrantami. Zamieszki są skutkiem wcześniejszych wyborów samorządowych, które zbojkotowali Serbowie, w wyniku czego na większość stanowisk samorządowych zostali wybrani przedstawiciele Kosowa (Albańczycy). W miasteczku Zveczan kosowska policja, w której skład wchodzą głównie przedstawiciele ludności albańskiej, użyła gazu pieprzowego, próbując odeprzeć szturm demonstrantów na siedzibę lokalnych władz. Zaatakowani zostali, także przedstawiciele misji KFOR – użyty został gaz pieprzowy, kamienie oraz bomby hukowe. Na pojazdach sił NATO zostały namalowane litery "Z" przez demonstrujących, czyli symbol rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W wyniku incydentu rannych zostało ponad 50 cywilów, a także 30 żołnierzy misji (19 węgierskich i 11 włoskich). Dochodzą, także informacje o poszkodowanych w przedstawicielach mediów. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ogłosił, że do Kosowa zostanie wysłanych 700 dodatkowych żołnierzy. Warto dodać, że Serbowie, stanowią większość ludności w północnej części Kosowa oraz nie zgadzają się z deklaracją niepodległości tego kraju z 2008 roku i odłączenia się Kosowa od Serbii.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy przeprowadziła akcję kontrwywiadu na terenie wyzwolonego Izium

W Izium w obwodzie charkowskim funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa Ukrainy przeprowadziły akcję kontrwywiadu. Po odzyskaniu kontroli nad Izium, SBU wszczęło śledztwo wobec 43-letniego mieszkańca tego miasta. 43-latek Po zdobyciu miasta przez wcześniej przez Rosjan, wspierał rosyjskich okupantów i dobrowolnie z nimi współpracował. W zamian za współpracę Rosjanie zaproponowali mężczyźnie kierownicze stanowisko w lokalnym oddziale Rosposzty, utworzonym przez okupantów. Po objęciu stanowiska realizował on zadania przychodzące z kremla. Dystrybuował propagandowe materiały wśród mieszkańców regionów. Wśród nich znalazła się gazeta „Charków Z”. Po odzyskaniu kontroli w tym rejonie przez Ukraińców, mężczyzna zmienił miejsce zamieszkania i numer telefonu, ale ostatecznie kontrwywiad SBU zlokalizował 43-latka, który został zatrzymany. 43-letniemu mężczyźnie grozi do 12 lat więzienia.

 

31 maja 2023

Korea Północna wykonała nieudaną próbę wystrzelenia satelity szpiegowskiej

W środę (31.05) odbyła się nieudana próba wystrzelania satelity szpiegowskiej przez Korę Północną. Około godziny 6:30 czasu lokalne odbył się start satelity, jednak w niedługim czasie urządzenie spadło do morza Żółtego w okolicach zachodniego wybrzeża Półwyspu Koreańskiego. Korea Południowa i Japonia śledziły start rakiety i odnotowały jej zniknięcie z radarów niedługo po starcie. W efekcie uruchomił się japoński system ostrzegawczy J-Alert, który wezwał mieszkańców Okinawy do ,,natychmiastowego schronienia się w domach lub pod ziemią”. Alert został zniesiony po 30 minutach, kiedy to japońska straż przybrzeżna stwierdziła, że przekazała informację, że północnokoreańska rakieta spadła do morza. Około 8:05 rano wojska Korei Południowej zidentyfikowały obiekt. W związku z nieudanym wystrzeleniem satelity zapowiedziano jak najszybsze podjęcie drugiej próby. Władze Korei Północnej poinformowały, że zamierzają do 11 czerwca wystrzelić drugiego satelitę, który ,,będzie monitorować działania militarne Stanów Zjednoczonych”.

W Ugandzie podpisana został ustawa penalizująca związki homoseksualne

Media przekazały informacje, że prezydent Yoweri Museveni podpisał ustawę penalizującą związki homoseksualne. Ustawa jest bardzo kontrowersyjna, gdyż sądy będą dysponować możliwością nałożenia kary śmierci dla przedstawicieli społeczności LGBT. Poza tym, dla osób dopuszczające się czynów z zakresu homoseksualizmu przewidziana jest, także kara dożywotniego pozbawienia wolności. Organizacje pozarządowych podkreślają, że ustawa łamie obietnice rządzących, którzy podpisali szereg dokumentów międzynarodowych dotyczących praw człowieka. Dodatkowo, analitycy z całego świata zaznaczają, że Yoweri Museveni podpisując ustawę anty społeczności lgbt stawia Ugandę, jako państwo łamiące podstawowe prawa człowieka w znacznym stopniu.

 

Zachęcamy także do śledzenia osobnego kalendarium poświęconego wojnie na Ukrainie. 

 

Kalendarium listopad 2023r. - Polska i Świat

01.11.2023r. -Korea Południowa przekazała w środę, że Korea Północna wysłała ponad 10 transportów amunicji do Rosji, prawdopodobnie mających zastosowanie w konflikcie z Ukrainą. Według informacji, ilość ta odpowiada milionowi pocisków artyleryjskich. W zamian za to, Pjongjang otrzymał pomoc technologiczną związaną z satelitami, kontynuując jednocześnie przygotowania do kolejnej próby wyniesienia satelity szpiegowskiego - co byłoby pierwszym tego typu osiągnięciem w historii kraju.

 

02.11.2023r. -Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych (USAF) przeprowadziły test nieuzbrojonego międzykontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM) Minuteman III, jednak doszło do nieoczekiwanej anomalii, co zmusiło do zdetonowania pocisku. Test zakończył się niepowodzeniem z powodu wystąpienia nieprzewidzianych problemów podczas próby.

 

02.11.2023r.-Lockheed Martin planuje zbudować stałe oraz mobilne stanowiska symulatorów AGTS (zaawansowany system szkolenia strzelców) w dzielnicy Wesoła w Warszawie, gdzie mieści się siedziba 1. Warszawskiej Brygady Pancernej. Koncern ma czas do 22 lipca 2027 roku na realizację tego projektu.

 

03.11.2023r. -Izraelscy inżynierowie wojskowi rozpoczęli niszczenie tuneli należących do Hamasu w obszarach Strefy Gazy, które zostały przejęte przez armię w wyniku operacji lądowej - donosi portal Times of Israel w czwartek. Proces ten obejmuje wykorzystanie różnorodnych robotów oraz ładunków wybuchowych do skutecznego zniszczenia tuneli.

 

04.11.2023r. -Agencja Reuters poinformowała, że Republika Korei Południowej wyraziła chęć udzielenia pomocy finansowej w zakupie broni o wartości 22 miliardów dolarów dla polskiego wojska. Seul obecnie prowadzi rozmowy z lokalnymi bankami w celu uzyskania kredytu konsorcjalnego, który umożliwi sfinansowanie tej transakcji.

 

05.11.2023r. -Informacje o tragicznej katastrofie samolotu firmy AgAir zaangażowanego w akcję gaśniczą zostały potwierdzone przez australijskie służby. W wyniku wypadku w Queensland życie straciły trzy osoby. Incydent miał miejsce podczas wykonywania misji mapowania lotniczego związanej z fala pożarów, które nawiedzały region.

 

06.11.2023r. -Prezydent Andrzej Duda w wieczornym orędziu telewizyjnym ogłosił, że w pierwszym kroku konstytucyjnym powierzy misję tworzenia rządu Mateuszowi Morawieckiemu. Ponadto, na pierwszym posiedzeniu Sejmu, które odbędzie się 13 listopada rolę marszałka seniora ma objąć Marek Sawicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL), a rolę marszałka seniora Senatu – Michał Seweryński (PiS).

 

07.11.2023r. -Dowódca Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych (DO RSZ) gen. dyw. Maciej Klisz i jego szwedzki odpowiednik, Szef Operationsledningen gen. broni Carl-Johan Edström, przeprowadzili dzisiaj rozmowę telefoniczną na temat sytuacji bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego. Generałowie omówili także kwestię wykorzystania zakupionych przez Polskę szwedzkich samolotów wczesnego ostrzegania Saab 340 AEW w celu wzmocnienia ochrony przestrzeni powietrznej wschodniej flanki NATO.

 

08.11.2023r. -Dziś Komisja Europejska zarekomendowała rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Ukrainą, Mołdawią oraz Bośnią i Hercegowiną, co stanowi krok w kierunku ewentualnego przystąpienia tych krajów do Unii Europejskiej. Dodatkowo, ogłoszono, że Gruzja otrzyma status kandydata do UE, co oznacza, że rozpoczną się procesy mające na celu zbliżenie Gruzji do pełnoprawnego członkostwa w Unii Europejskiej.

 

08.11.2023r.-Polska firma KP Labs ogłosiła, że satelita Intuition-1 oraz komputer pokładowy Antelope, które pierwotnie miały zostać wyniesione na orbitę w najbliższy czwartek, będą miały start najwcześniej w sobotę, 11 listopada br. Warto zauważyć, że to nie jedyne urządzenia z Polski, ponieważ w ramach tej samej misji na pokładzie rakiety Falcon 9 znajdzie się także satelita od wrocławskiej firmy SatRev.

 

09.11.2023r. -Izrael przeprowadził atak powietrzny na obiekty wojskowe w południowej Syrii, powodując pewne straty materialne, podały w środę syryjskie media państwowe, powołując się na źródło wojskowe.

 

10.11.2023r. - Opozycja, reprezentowana przez Koalicję Obywatelską, Trzecią Drogę oraz Lewicę, oficjalnie zaprezentowała dziś umowę potencjalnej koalicji rządowej w przyszłym Sejmie. Bezpieczeństwo Polski ma opierać się na trzech filarach: odbudowie wspólnoty narodowej, umocnieniu pozycji w Unii Europejskiej i NATO oraz wzmocnieniu armii. Dodatkowo, planowane jest odbudowanie obrony cywilnej, co ma przyczynić się do zwiększenia ogólnego bezpieczeństwa kraju.

 

10.11.2023r.-Polska fregata ORP Gen. K. Pułaski (272) powróciła z ćwiczeń Joint Warrior 23-2, które odbyły się u wybrzeży Wielkiej Brytanii. W tych manewrach uczestniczyło łącznie 19 jednostek pływających oraz 20 samolotów i śmigłowców. Polskę reprezentowała wspomniana fregata, wyposażona w śmigłowiec pokładowy Kaman SH-2G Super Seasprite. W ramach Joint Warrior uczestniczyły również okręty stałego zespołu NATO SNMG-1 (Standing NATO Maritime Group One).

 

11.11.2023r.-W sobotę rano, przed głównymi obchodami święta przed Grobem Nieznanego Żołnierza, prezydent wręczył w Belwederze odznaczenia państwowe kilkunastu osobom zasłużonym dla kultury. Rzeźbiarz Jerzy Kalina, autor m.in. pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej na Pl. Piłsudskiego w Warszawie i instalacji „Zatrute źródło” przedstawiającej papieża Jana Pawła II, otrzymał najwyższe polskie odznaczenie – Order Orła Białego.

 

12.11.2023r.-Według informacji przekazanej przez szefa Ministerstwa Obrony Narodowej, Mariusza Błaszczaka, w niedzielę w Wojewodzinie (województwo podlaskie), Wojsko Polskie jest już obecne w powiecie grajewskim. Szef MON zaznaczył, że ta obecność stanowi pierwszy etap budowy jednostki wojskowej w tym regionie.

 

12.11.2023r.-Informacje przekazane przez szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego (BBN), Jacka Siewierę, za pośrednictwem mediów społecznościowych informują, że pierwsi obywatele Rzeczypospolitej Polskiej, którzy przebywali w Strefie Gazy, przekroczyli przejście graniczne w Rafah i znajdują się już po egipskiej stronie. Proces repatriacji rozpoczął się, a Siły Powietrzne są gotowe do realizacji transportu, zgodnie z postanowieniem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

 

13.11.2023r. -Odbyło się pierwsze posiedzenie sejmu X i senatu XI kadencji. Nowym Marszałkiem Sejmu został Szymon Hołownia. Sejm X kadencji będzie miał sześciu wicemarszałków. Posłowie zdecydowali w poniedziałek, że te stanowiska objęli: Monika Wielichowska (KO), Dorota Niedziela (KO), Piotr Zgorzelski (PSL), Krzysztof Bosak (Konfederacja) i Włodzimierz Czarzasty (Lewica). Natomiast Marszałkiem senatu została Małgorzata Kidawa-Błońska, Wicemarszałkami zostali: Rafał Grupiński z (KO), Michał Kamiński z ( Trzeciej Drogi), Magdalena Biejat z (Lewicy) oraz Maciej Żywno z (Trzeciej Drogi). Przedstawiciele największego klub parlamentarnego - PiS pretendujący do funkcji wicemarszałków nie uzyskali poparcia zarówno w Sejmie jak i Senacie.

 

14.11.2023r.-Władze USA nałożyły we wtorek 14 listopada, w koordynacji z Wielką Brytanią, sankcje na przedstawicieli organizacji terrorystycznych Hamas i Palestyński Islamski Dżihad, w tym podmioty i osoby odpowiedzialne za finansowanie tych grup z Iranu oraz lidera zbrojnego skrzydła tej drugiej formacji. To trzecia runda sankcji przeciwko terrorystom od czasu ataku Hamasu na Izrael, przeprowadzonego 7 października.

15.11.2023r.-Xi Jinping przybył do San Francisco. To pierwsza wizyta chińskiego przywódcy w Stanach Zjednoczonych od sześciu lat. Xi ma spotkać się z prezydentem USA Joe Bidenem i odbyć rozmowę, która ma poprawić napięte stosunki między supermocarstwami.

16.11.2023r.-Prokuratura Krajowa podjęła decyzję dotyczącą dalszego losu Włodzimierza Karpińskiego, polityka z Platformy Obywatelskiej, który od lutego 2023 roku przebywał w areszcie w związku z zarzutami korupcyjnymi. Zgodnie z decyzją prokuratury, Karpiński opuści areszt. Zatrzymanie polityka miało miejsce 27 lutego, a według informacji służb dotyczyło ono jego "udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, skupiającej podmioty gospodarcze oraz urzędników szczebla ministerialnego z okresu rządów w latach 2011-2015".

17.11.2023r.-Prezydent Andrzej Duda przedstawił Marszałkowi projekt strategicznej ustawy dotyczącej działań organów władzy państwowej w sytuacji zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa. O planowanej reformie systemu dowodzenia polskiej armii poinformowała Grażyna Iganczak-Bandych, szefowa Kancelarii Prezydenta.

18.11.2023r. -Niemiecki dziennikarz specjalizujący się w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa, Björn Müller, doniósł, że umowa między Niemcami a Ukrainą dotycząca produkcji i dostawy 100 armatohaubic samobieżnych PzH 2000 (Panzerhaubitze 2000) kalibru 155 mm na rzecz Zbrojnych Sił Ukrainy, zapowiadana od kilku miesięcy, do tej pory nie została podpisana.

19.11.2023r. - Sprzymierzona z Iranem jemeńska milicja Huti porwała  statek handlowy brytyjskiej firmy na Morzu Czerwonym.

19.11.2023r. - Niespodziewany zwrot Joe Bidena. Kazał przygotować sankcje wobec izraelskich "ekstremistów". "Muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności— Atakują Palestyńczyków w miejscach, w których ci mają prawo przebywać i to musi się skończyć — powiedział Joe Biden, odnosząc się do licznych incydentów przemocy, jakiej dopuszczają się izraelscy osadnicy wobec Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu.

20.11.2023r. - Libański Hezbollah wystrzelił  ponad 25 pocisków rakietowych w kierunku Izraela, zaatakował też dronami izraelskie pozycje, trzy trafiły posterunek armii, nikt nie został ranny

21.11.2023r. -Według najnowszej analizy amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW), władze Finlandii rozważają zamknięcie całej granicy z Rosją w nocy z 21 na 22 listopada. Decyzję podjęto 18 listopada, kiedy to rząd Finlandii zdecydował o zamknięciu czterech głównych przejść na granicy wschodniej w Karelii. To nastąpiło w odpowiedzi na przybycie około 300 osób ubiegających się o azyl, głównie z Iraku, Jemenu, Somalii i Syrii. Fińska straż graniczna odnotowała również wzrost nielegalnych przekroczeń granicy przez migrantów, z 89 przypadkami od 7 do 14 listopada, co stanowiło znaczny wzrost w porównaniu z 91 przypadkami od połowy lipca do 12 listopada.

 

22.11.2023r.-Rosja i Białoruś zawetowały kandydaturę Estonii w sprawie przewodnictwa w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) w 2024 roku.

 

23.11.2023r.-Turcja powiadomiła NATO, że nie ratyfikuje przyjęcia Szwecji przed przyszłotygodniowym spotkaniem ministrów spraw zagranicznych państw Sojuszu  Północnoatlantyckiego

 

23.11.2023r. - Rosja i Mali podpisały umowę na wybudowanie największego w Afryce zakładu oczyszczania złota

 

24.11.2023r. -Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej, znana jako Frontex, planuje wysłać 50 pracowników do Finlandii w przyszłym tygodniu, aby wzmocnić działania fińskich pograniczników w zakresie kontroli na granicy z Rosją. Pierwsza grupa, wysłana w ramach rozszerzenia wspólnej operacji Terra 2023, ma rozpocząć misję w środę, 29 listopada. Skład grupy będzie obejmować strażników granicznych, urzędników oraz ekspertów ds. dokumentów i tłumaczy, łącznie 50 osób. Fińska straż graniczna oczekuje wsparcia przez co najmniej dwa miesiące. Frontex obecnie zatrudnia 10 funkcjonariuszy na fińskich granicach. Zgodnie z planami, delegacja od Frontex będzie rozmieszczona w najbardziej kluczowych punktach kontroli granicznej, zarówno na południu Finlandii, jak i na północnej granicy oraz w regionie Laponii.

 

25.11.2023r. -Joe Biden, prezydent USA, wyraża pragnienie przekazania Strefy Gazy pod zarząd Autonomii Palestyńskiej. Premier Izraela, Benjamin Netanjahu, jednak ma odmienne plany i nie wyklucza dłuższego pozostawienia izraelskiego wojska w Gazie. Trwająca ponad miesiąc izraelska operacja lądowa ma na celu uwolnienie zakładników uprowadzonych przez Hamas 7 października oraz obalenie rządów Hamasu nad Strefą Gazy, zgodnie z deklaracjami Netanjahu.

 

26.11.2023r. - Hamas uwolnił 13 Izraelczyków - ogłosiły w siły zbrojne Izraela. Wśród tych 13 uwolnionych osób jest sześć kobiet i siedmioro dzieci

 

28.11.2023r. - Poinformowano, że morski komponent Joint Expeditionary Force (JEF), czyli Połączonych Sił Ekspedycyjnych, rozpocznie patrole Morza Bałtyckiego  i Północnego w celu zwiększenia ochrony istotnej infrastruktury morskiej.

29.11.2023r. -Stany Zjednoczone finalizują porozumienie w sprawie zakupu 75 tys. pocisków artyleryjskich z zapasów greckich sił zbrojnych dla Ukrainy, zmagającej się z rosyjską inwazją.

 

30.11.2023r. -Firmy z Polskiej Grupy Zbrojeniowej, składające się w Konsorcjum PGZ-Pilica, dostarczyły kolejne partię Przeciwlotniczych Systemów Rakietowo-Artyleryjskich Pilica (czwarta, piąta i szósta dostawa, obejmująca prototyp po dostosowaniu do produkcji seryjnej). W efekcie wszystkie zamówione w listopadzie 2016 roku systemy obrony przeciwlotniczej bardzo krótkiego zasięgu (VSHORAD) zostały dostarczone do wojska.

 

30.11.2023r. -Szwecja może wkrótce, po półtora roku oczekiwania, stać się pełnoprawnym członkiem NATO, zgodnie z ostatnimi zapewnieniami Turcji. Opóźnienie nie wpływa na proces integracji wojskowej, ponieważ Sztokholm już jest uwzględniony w planach obronnych Sojuszu Północnoatlantyckiego i uczestniczy w tajnych ćwiczeniach wojskowych.

 

Kalendarium grudzień 2023r. - Polska i Świat

 

01.12.2023r. - Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak ogłosił zakup kolejnych systemów artyleryjskich rodziny K9 dla Wojska Polskiego. Zakupione zostaną wozy w wersji K9A1 oraz K9PL.

 

02.12.2023r.- Amerykański okręt wojenny i liczne statki handlowe zostały zaatakowane w niedzielę na Morzu Czerwonym - poinformował w oświadczeniu Pentagon. Do ataku na dwa statki izraelskie przyznali się jemeńscy Huti.

 

03.12.2023r.- Państwo Islamskie przyznało się do zamachu na katolickiej mszy w Marawi - podała agencja Reuters. W zamachu cztery osoby zginęły, a około 50 zostało rannych.

 

04.12.2023r.-Tanzania:Miejscowi urzędnicy donieśli, że 47 osób straciło życie, a dodatkowe 85 zostało rannych w wyniku lawiny. O tragicznych zdarzeniach poinformował Queeh Sendinga, komisarz regionalny w rejonie Manyara w północnej Tanzanii. Podkreślił, że lawina była rezultatem obfitych opadów deszczu, które dotknęły mieszkańców kraju w ostatnich dniach.

 

04.12.2023r. - Władze Wenezueli oznajmiły, że w trakcie referendum w niedzielę (03.12) obywatele wyrazili zgodę na aneksję istotnej części pobliskiej Gujany. Konflikt dotyczy terytorialnego obszaru Essequibo, bogatego w złoża ropy naftowej. Administracja Gujany uznaje to referendum za poważne zagrożenie dla egzystencji swojego państwa.

 

05.12.2023r. - Eurokorpus dowodzony przez generała broni Jarosława Gromadzińskiego przeszedł certyfikację i jest gotowy do działań w ramach NATO. Zdolności tego wielonarodowego związku zostały potwierdzone w trakcie skomplikowanego ćwiczenia, które zakładało prowadzenie operacji w warunkach zbliżonych do rzeczywistych.

 

06.12.2023r. - Partia Viktora Orbána przedstawiła w parlamencie projekt rezolucji przeciwny rozpoczęciu przez Unię Europejską negocjacji akcesyjnych z Ukrainą. Mate Kocsis, szef grupy parlamentarnej Fideszu, argumentuje, że Kijów nie powinien przeskakiwać krajów bałkańskich, które oczekują na rozpoczęcie procesu przystąpienia do UE.

 

07.12.2023r.-Prezydent Federacji Rosyjskiej przybył w środę do dwóch krajów Bliskiego Wschodu – Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Arabii Saudyjskiej. W trakcie rozmów omówiono kwestie związane z relacjami dwustronnymi, sektorem ropy naftowej, współpracą w ramach OPEC+, sytuacją w Gazie oraz sprawami związanymi z Ukrainą.

 

08.12.2023r.-Polska firma kosmiczna Creotech Instruments ogłosiła dostarczenie Agencji Uzbrojenia studium wykonalności projektu konstelacji mikrosatelitów optoelektronicznych Ziemi - MikroGlob. Inicjatywa ta wynika z umowy, którą strony podpisały kilka miesięcy temu, a jej całkowita wartość została ustalona na 6,5 miliona PLN.

 

09.12.2023r.- Rosja rozpoczęła nową, bardziej skoordynowaną kampanię uderzeń mających na celu degradację ukraińskiej infrastruktury energetycznej

Francuska fregata zestrzeliła na Morzu Czerwonym dwa drony zmierzające w jej kierunku od wybrzeży Jemenu – poinformował w niedzielę sztab generalny armii.

 

10.12.2023r.-Minister obrony Turcji, Yaşar Güler, przedstawił propozycję wydatków budżetowych swojego resortu na rok 2024 Komisji Planowania i Budżetu. Informacja ta została podana podczas posiedzenia Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Turcji i później została zaakceptowana większością głosów. Zaproponowany budżet obronny na rok 2024 wynosi 1 bilion 133,5 miliarda lir, co oznacza rekordowe zwiększenie w historii.

 

11.12.2023r.-Sejm przeprowadził głosowanie nad udzieleniem wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego, który został sformowany dwa tygodnie temu. Większość obecnych parlamentarzystów wyraziła sprzeciw wobec nowego składu Rady Ministrów. Wśród gości uczestniczących w obradach byli prezydent Andrzej Duda oraz były prezydent Lech Wałęsa.

 

11.12.2023r.-Przedstawiciele węgierskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych razem z personelem ambasady Węgier w Waszyngtonie będą istotnymi uczestnikami konferencji think-tanku Heritage Foundation. Według informacji "The Guardian", w kuluarach Węgrzy mają zachęcać przedstawicieli Republikanów do zakończenia dostaw sprzętu wojskowego oraz innej pomocy dla Kijowa.

 

12.12.2023r.-Sejm przeprowadził głosowanie nad udzieleniem wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska. Większość obecnych parlamentarzystów poparła nowy skład Rady Ministrów. W związku z brakiem uzyskania wczoraj wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego, parlament wyznaczył nowego premiera, czyli Donalda Tuska.

 

12.12.2023r.-W okolicach bazy Sił Kosmicznych Vandenberg w Kalifornii Amerykanie przeprowadzili test elementu obrony przeciwrakietowej. Test oznaczony jako FTG-12 zakończył się sukcesem, a podkreślono, że wyniki stanowią dowód na niezawodność systemu, który ma zapewnić bezpieczeństwo kraju.

 

13.12.2023r.-W środę prezydent Andrzej Duda mianował premiera i ogłosił skład nowego rządu. Wiceprezesem Rady Ministrów i ministrem obrony w gabinecie Donalda Tuska został Władysław Kosiniak-Kamysz, który złożył przysięgę. Nowymi wiceministrami obrony zostali Paweł Bejda (PSL-Trzecia Droga), Cezary Tomczyk (KO), Stanisław Wziątek (Lewica) i Paweł Zalewski (Polska 2050-Trzecia Droga).

 

13.12.2023r.-Liczba poszkodowanych po nocnym ataku rakietowym na Kijów wzrosła do 51, z uwzględnieniem rannych dzieci. O godzinie 2 w nocy przeciwlotnicze syreny zabrzmiały w ukraińskiej stolicy. Choć obrona przeciwlotnicza miała przechwycić rakiety, odłamki uszkodziły pewne budynki i doprowadziły do obrażeń wśród mieszkańców. Równocześnie trwają rozmowy w Waszyngtonie dotyczące dalszej pomocy dla Ukrainy.

 

13.12.2023r.-Zgodnie z deklaracjami Donalda Tuska, nowa władza podjęła jedną z pierwszych decyzji dotyczących służb specjalnych. Przewiduje się prawdziwą rewolucję kadrową w tym obszarze. W sejmowej komisji już wpłynęły wnioski o odwołanie szefów ABW, AW, CBA, SKW i SWW.

 

14.12.2023r.-System obrony przeciwrakietowej Aegis Ashore (AAMDS) w Redzikowie zostanie formalnie przyjęty przez Marynarkę Wojenną Stanów Zjednoczonych 15 grudnia. W tym czasie AAMDS wejdzie w planowaną fazę konserwacji, mając na celu modernizację sieci i systemów komputerowych. Po zakończeniu tej modernizacji, AAMDS Polska stanie się pełnoprawnym i przetestowanym elementem systemu obrony antybalistycznej USA, gotowym do operacji pod dowództwem i kontrolą NATO. Informację tę przekazało Dowództwo Sił Marynarki Wojennej USA w Europie i Afryce w Neapolu. Oficjalne przekazanie gotowej instalacji NATO planowane jest na wiosnę lub lato 2024 roku.

 

14.12.2023r.-Związkowcy, w dniu inauguracji nowego rządu 13 grudnia, przesłali pismo do premiera Donalda Tuska. W liście, Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych przypomniała szefowi polskiego rządu o obietnicy skierowanej do funkcjonariuszy przed wyborami parlamentarnymi. Zaznaczyli, że obietnica ta została potwierdzona w expose. Chodzi o  ,,20 proc. waloryzacji uposażenia w roku 2024, począwszy od 1 stycznia tego roku".

 

15.12.2023r. -Flota śmigłowców policyjnych została rozszerzona o cztery nowe maszyny typu Bell-407GXi. Te helikoptery są wyposażone w zaawansowany System Obserwacji Lotniczej z specjalną głowicą optoelektroniczną. Planuje się, że maszyny te ostatecznie trafią do miast takich jak Szczecin, Wrocław, Łódź i Kraków, gdzie zostaną używane między innymi do nadzorowania bezpieczeństwa na polskich drogach.

 

15.12.2023r.-Wojsko Polskie inicjuje procedurę zakupu obszernego zestawu pojazdów wsparcia dla dywizjonów artylerii lufowej, które są wyposażone w haubice Krab i K9. Wszystkie towarzyszące im pojazdy będą zamówione w firmie Huta Stalowa Wola. Realizacja tej umowy przyniesie znaczący wzrost zdolności polskiej artylerii, a także istotnie wzmocni krajowy przemysł.

 

16.12.2023r.-Ministerstwo Obrony Narodowej Niemiec złożyło zamówienie na dostawę 62 lekkich śmigłowców bojowych Airbus H145M, z opcją na dodatkowe 20. To największa transakcja dla Bundeswehry od dłuższego czasu, stanowiąca jednocześnie potwierdzenie, że zainwestowanie 100 mld euro w modernizację sił zbrojnych Republiki Federalnej Niemiec zaczyna przynosić rzeczywiste efekty.

 

17.12.2023r. -Firma z Gliwic ogłosiła, że w bieżącym roku dostarczono do wojska 14 czołgów Leopard 2PL, a kolejne 4 są obecnie w fazie przygotowań do odbioru, planowanego na grudzień. Dodatkowo, dzięki optymalizacji procesów związanych z modernizacją czołgów Leopard 2A4 na standard Leopard 2PL, udało się zwiększyć liczbę zmodernizowanych pojazdów.

 

18.12.2023r. -W poniedziałek w Wilnie szefowie Ministerstwa Obrony Narodowej Litwy i Niemiec, Arvydas Anuszauskas i Boris Pistorius, zatwierdzili porozumienie dotyczące stacjonowania na Litwie brygady Bundeswehry, liczącej około 5 tysięcy żołnierzy.

 

18.12.2023r. -Rozpoczęła się konstrukcja kadłuba jednego z dwóch patrolowców, które są przeznaczone dla Straży Granicznej Finlandii (Rajavartiolaitos), w Gdańsku 12 grudnia. Zgodnie z obecnymi planami, pierwszy z nich ma zostać ukończony w 2025 roku, natomiast drugi w 2026 roku.

 

19.12.2023r. -W budżecie na nadchodzący rok przewidziano zwiększenia dla sektora budżetowego, obejmujące również podwyżki dla żołnierzy i funkcjonariuszy - ogłosił premier Donald Tusk po posiedzeniu rządu. Obecnie nie jest jeszcze ustalone, od kiedy te środki zostaną przekazane na konta pracowników służb mundurowych. W poprzedniej polityce rządowej zakładano, że podwyżki wejdą w życie od marca 2024 roku.

 

19.12.2023r. -Norwegia, Finlandia i Republika Korei zawarły umowę dotyczącą wspólnego systemu dostarczania części zamiennych do haubic samobieżnych K9 Thunder, będących w posiadaniu sił zbrojnych Finlandii i Norwegii.

 

20.12.2023r. -Minister Koordynator Służb Specjalnych, Tomasz Siemoniak, wyraził przekonanie, że projekt związany z likwidacją Centralnego Biura Antykorupcyjnego będzie realizowany w ciągu najbliższych kilku tygodni. Podkreślił również, że zlikwidowanie CBA nie oznacza zakończenia działań przeciwko korupcji. Zaznaczył, że konieczne jest przyjęcie nowych narzędzi do walki z tym zjawiskiem.

 

20.12.2023r. -Prezydent Andrzej Duda, inaugurując pierwsze spotkanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego z udziałem przedstawicieli wybranych w październikowych wyborach, stwierdził, że system kierowania i dowodzenia armią powinien być jednolity zarówno w okresie pokoju, jak i wojny. Wyraził gotowość do współpracy z rządem do końca swojej kadencji w kontekście relacji z organizacjami międzynarodowymi oraz w sprawach konsultacji dotyczących obsady niektórych stanowisk.

 

21.12.2023r. -Procedura przyznawania podwyżek w służbach mundurowych na przyszły rok miała być zgodna z tym, co miało miejsce w bieżącym roku. Z tego powodu, funkcjonariusze o wyższych uposażeniach mieli oczekiwać na zwiększenie środków na swoich kontach najwcześniej w marcu. Jednak według projektu budżetu na 2024 rok, przedstawionego przez nowy rząd, wynika, że płace w służbach mundurowych powinny wzrosnąć o 20 proc. Pewne aspekty planu mogą jednak ulec modyfikacjom ze względu na prezydenckie weto ustawy budżetowej, o którym poinformował Andrzej Duda 23 grudnia.

 

21.12.2023r. -Projekt ustawy budżetowej, przedstawiony w czwartek w Sejmie, zakłada, że budżet obronny na przyszły rok wyniesie ponad 118 mld zł. Wartość ta nie obejmuje Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych, który umożliwia finansowanie wydatków wojskowych z innych źródeł niż budżet. Wydatki obronne ustalono na 118,14 mld zł – 3,1 proc. PKB planowanego na 2024 rok.

 

22.12.2023r. -Departament Stanu wyraził zgodę na ewentualną sprzedaż śmigłowców UH-60M Black Hawk do Grecji. Grecja, w obliczu pilnej potrzeby wymiany swoich starszych śmigłowców wielozadaniowych z rodziny UH-1, otrzymałaby nowoczesne maszyny, które zostaną również uzbrojone.

 

23.12.2023r. -Estonia wyraziła gotowość do udzielenia pomocy Ukrainie w procesie mobilizacji obywateli do służby wojskowej, jeśli taka prośba zostanie przedstawiona. Minister spraw wewnętrznych Estonii, Lauri Laanemets, zaznaczył, że są przygotowani do wspierania przemieszczenia osób z Estonii do Ukrainy, jeśli zajdzie taka potrzeba. Minister podkreślił, że w Estonii mieszka 7500 obywateli Ukrainy w wieku zdolnym do służby wojskowej, ale niektórzy z nich są zwolnieni z mobilizacji z różnych powodów.

 

24.12.2023r. -W ciągu ostatniej doby Rosjanie przeprowadzili ostrzał ponad dwudziestu miejscowości w obwodzie charkowskim - poinformował Ołeh Syniehubow, szef Obwodowej Administracji Wojskowej w Charkowie, za pośrednictwem platformy społecznościowej Facebook. W okolicach godziny 02:40 przeciwnik zaatakował wieś Pidserednie w rejonie obwodu. W wyniku tego incydentu dwóch mężczyzn w wieku 34 i 65 lat odniosło rany odłamkowe o umiarkowanym stopniu ciężkości i zostali przetransportowani do szpitala. Dodatkowo Siły Zbrojne Ukrainy skutecznie odeprzeły 17 ataków przeciwnika w okolicach Synkiwki w rejonie kupiańskim.

 

25.12.2023r. -W Kijowie istnieje ryzyko wybuchu epidemii odry, a władze miejskie apelują o jak najszybsze zaszczepienie dzieci, przy czym dostępność szczepionek jest obecnie wystarczająca - ogłoszono w poniedziałek na stronie internetowej kijowskich władz miejskich. Dyrekcja Departamentu Zdrowia Administracji Państwowej Miasta Kijowa podkreśliła, że konieczne jest podjęcie wszelkich możliwych środków, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się epidemii odry, szczególnie w kontekście rosnącej liczby zachorowań, na wzór tego, co miało miejsce w 2018 roku.

26.12.2023r-Wtorkowe posiedzenie Komisji Spraw Zagranicznych parlamentu Turcji poparło ratyfikację protokołu dotyczącego akcesji Szwecji do NATO. To zbliża Sztokholm do przystąpienia do struktur Sojuszu Północnoatlantyckiego, jednak pełne przyjęcie musi zostać zatwierdzone przez całą izbę parlamentu Turcji oraz uzyskać akceptację Węgier.

 

27.12.2023r. -W jednym z ostatnich niemieckich pakietów pomocy wojskowej dla Ukrainy, dostarczonych w tym roku, znalazły się trzy zestawy przeciwlotnicze artyleryjskie Gepard. Są to ostatnie pojazdy spośród tych, które Berlin zobowiązał się przywrócić do służby po długotrwałym przechowywaniu oraz zakupić od Kataru. W rezultacie Ukraina otrzymała wszystkie 52 systemy, które były obiecane przez Niemcy. Gepardy na ukraińskich stepach odnoszą sukcesy, skutecznie zwalczając rosyjskie bezzałogowe statki powietrzne, pociski manewrujące i inne zagrożenia. Dodatkowe 60 egzemplarzy w wersji holenderskiej Cheetah PRTL zostały zakupione przez Stany Zjednoczone od Jordanii i są planowane do przekazania nad Dniepr, gdzie są chwalone za swoją efektywność.

 

28.12.2023r. - Bułgarski premier Nikołaj Denkow w czwartek oficjalnie potwierdził osiągnięcie porozumienia z Austrią, która dotychczas blokowała wejście Bułgarii i Rumunii do strefy Schengen. Kraj wejdzie do strefy w 2024 r. Na początku kontrola zostanie zdjęta na granicach morskich i powietrznych, a później na lądowych.

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un nakazał armii, przemysłowi zbrojeniowemu i nuklearnemu przyspieszenie przygotowań do wojny w odpowiedzi na „konfrontacyjne ruchy” USA i ich sojuszników – podała w czwartek państwowa północnokoreańska agencja prasowa KCNA.

 

29.12.2023r. - Od strony granicy z Ukrainą, doszło do naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej przez obiekt, który po niecałych trzech minutach opuścił terytorium Polski. Identyfikujemy go jako rosyjską rakietę manewrującą - poinformował Sztab Generalny WP.

 

30.12.2023r. - Tureckie władze aresztowały prawie 200 osób podejrzanych o przynależność do Państwa Islamskiego (IS) w serii operacji w całym kraju przeprowadzonych przed obchodami Nowego Roku.

Siły amerykańskie strąciły w sobotę dwa pociski wystrzelone z obszarów Jemenu kontrolowanych przez bojowników proirańskiego ruchu Huti w kierunku statku handlowego na Morzu Czerwonym - ogłosiło Dowództwo Centralne Stanów Zjednoczonych.

 

31.12.2023r. W sylwestrową noc alarmy przeciwlotnicze ogłoszono w kilkunastu ukraińskich obwodach Rosjanie atakowali przy użyciu dronów kamikadze.

 

KONIEC KALENDARIUM MIĘDZYNARODOWEGO ZA ROK 2023. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Koło Naukowe Bezpieczeństwa Narodowego UJD

Napisz do nas

www.bezpieczenstwo@knbn-ujd.pl

KNBN © 2023