KALENDARIUM 2024

 

STYCZEŃ

 

01.01.2024- Siły Obronne Izraela ogłosiły, że zabito kolejnego wysokiego dowódcę Hamasu,  Adila Mismaha, w nalocie na miasto Dajr al-Balah. Informacje o jego śmierci przekazano za  pośrednictwem mediów społecznościowych Sił Obronnych Izraela. Nalot izraelskiego  lotnictwa, wspieranego przez oddziały lądowe, miał miejsce w nocy. Adil Mismah dowodził  jednostką Nukhba, uznawaną za siły specjalne Hamasu.

 

02.01.2024- W związku z zmasowanym atakiem Rosji na Ukrainę, polskie Dowództwo  Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych podjęło środki mające na celu zapewnienie  bezpieczeństwa polskiej przestrzeni powietrznej. Aktywowano dwie pary myśliwców F-16  oraz sojuszniczy tankowiec powietrzny. Podjęto decyzję o podniesieniu alarmu i  wystartowaniu czterech maszyn – dwóch amerykańskich myśliwców z bazy w Łasku o  godzinie 5:45 oraz pary polskich myśliwców z bazy w Krzesinach pół godziny później.

Rzecznik prasowy Dowództwa, ppłk Jacek Goryszewski, podkreślił, że taka procedura jest  standardowa w przypadku tego typu sytuacji. Decyzja o otwartym informowaniu  społeczeństwa o podjętych działaniach została podjęta, a jednocześnie ostrzeżono o  możliwości wystąpienia podwyższonego poziomu hałasu związanego z działalnością  polskiego i sojuszniczego lotnictwa, zwłaszcza w wschodnim obszarze kraju. Po godzinie 10  Dowództwo poinformowało o zmniejszeniu poziomu zagrożenia, a myśliwce powróciły do  swoich baz. Wojsko Polskie nadal monitoruje sytuację na terytorium Ukrainy i utrzymuje stałą  gotowość do zapewnienia bezpieczeństwa polskiej przestrzeni powietrznej.

 

03.01.2024- Szef rządu- Donald Tusk- zadeklarował, że dąży do wyznaczenia daty wyborów  samorządowych, która przyniesie najwyższą możliwą frekwencję wyborczą. Wskazał, że  najbardziej prawdopodobnym terminem jest 7 kwietnia2024 roku, co oznaczałoby, że druga  tura głosowania na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast odbyłaby się dwa tygodnie  później, tj. 21 kwietnia.

 

04.01.2024- W nocy z 3 na 4 stycznia doszło do pożaru rosyjskiego bombowca Su-34 na  lotnisku w Czelabińsku na Uralu, informację tę podał ukraiński wywiad wojskowy,  udostępniając nagranie z incydentu. Jak donosi armia Ukrainy, zniszczony rosyjski bombowiec prawdopodobnie był częścią rosyjskiej 21. dywizji lotniczej.

 

05.01.2024- Prokuratura Krajowa podjęła działania w odpowiedzi na pierwsze ruchy Adama  Bodnara-Prokuratora Generalnego, który odwołał z delegacji 144 prokuratorów. W oficjalnym  oświadczeniu zaznaczono, że równoczesne odwołanie tych prokuratorów spowoduje  niekorzystne i trudne do odwrócenia skutki prawne dla toczących się postępowań. Wyrażono  obawy, że niedobory kadrowe mogą skutkować paraliżem działalności niektórych wydziałów  prokuratury.

 

06.01.2024- Na tle trwającego od trzech miesięcy konfliktu między Izraelem a Hamasem na  Bliskim Wschodzie, sytuacja staje się coraz bardziej napięta, a istnieje ryzyko  rozprzestrzenienia się konfliktu na inne państwa. W celu przeciwdziałania temu zagrożeniu  sekretarz stanu USA, Antony Blinken, zdecydował się na pilną wizytę w regionie. Jego trasa

obejmuje Stambuł, Kretę, Jordanię, Izrael i Egipt. W Stambule, jako pierwszym punkcie  wizyty, sekretarz stanu USA spotkał się z prezydentem Erdoganem i ministrem spraw  zagranicznych Hakanem Fidanem. Głównym tematem rozmów było omówienie roli Turcji w  kontekście panującej sytuacji na Bliskim Wschodzie. Ankara, będąc członkiem NATO, jest  sojusznikiem Stanów Zjednoczonych, ale jednocześnie wyraża krytyczne stanowisko wobec  działań Izraela od początku konfliktu. Waszyngton dąży do tego, aby Turcja skorzystała ze  swojej wyjątkowej pozycji w regionie, by wpłynąć na Iran oraz jego sojuszników, w  szczególności libański Hezbollah i jemeńskich Huti. W kontekście ostatnich wydarzeń, takich  jak atak rakietowy Hezbollah na Izrael po zabójstwie dowódcy Hamasu w Bejrucie, USA liczą  na aktywną rolę Turcji w moderowaniu sytuacji i wywieraniu wpływu na zaangażowane  strony.

 

07.01.2024- Siły izraelskie zakończyły proces tzw. demontażu wojskowych struktur Hamasu  w północnej części Strefy Gazy - ogłosił w sobotę rzecznik armii izraelskiej, Daniel Hagari.  Podkreślił, że na tym obszarze zlikwidowano osiem tysięcy palestyńskich terrorystów. W  czasie konferencji prasowej Hagari poinformował również, że izraelskie siły zbrojne przejęły  dziesiątki tysięcy sztuk broni i miliony dokumentów na północy Strefy Gazy.

 

08.01.2024- Rosja po raz kolejny zaatakowała rakietami terytorium Ukrainy. Rakiety spadły na takie miasta jak: Dniepr, Charków, Zaporoże, Chmielnicki oraz Krzywy Róg. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy poinformowało o śmierci czterech osób i 38 rannych. Podczas ataku Rosjanie omyłkowo zrzucili bombę na samozwańczą Ługańską Republikę Ludową.

 

09.01.2024- Ukraiński wywiad wojskowy zdobył 100 GB tajnych danych o rosyjskiej firmie, która zajmuje się produkcją sprzętu wojskowego wykorzystywanego w wojnie rosyjsko-ukraińskiej. Przejęte dane są już wykorzystywane przez siły obronne kraju. Wstępnie wartość przejętych dokumentów i zawartych w nich informacji oszacowano na ok. 1,5 miliarda dolarów.

 

10.01.2024- Amerykańskie przedsiębiorstwo kosmiczne Rocket Lab, które jest operatorem systemu nośnego Electron, zawarło kontrakt z agencją podległą Siłom Kosmicznym USA (US Space Force). W ramach umowy firma ma dostarczyć 18 satelitów wojskowych. Projekt ma na celu poprawę komunikacji i transmisji danych na polu walki.

 

11.01.2024- W tym roku ocenie zdolności fizycznej i psychicznej do czynnej służby wojskowej zostanie poddanych ok. 230 tys. osób. Kwalifikacja wojskowa ma rozpocząć się w lutym i potrwać do końca kwietnia.

 

12.01.2024- Wojska koalicyjne USA i Wielkiej Brytanii przy udziale Holandii, Bahrajnu, Kanady i Australii przeprowadziły pierwsze odwetowe ataki na pozycje wykorzystywane przez bojowników z Huti do ataków na międzynarodową żeglugę na Morzu Czerwonym. W wyniku nalotów ucierpiało kilka jemeńskich miast, w tym stolica Sana, a także Al-Hudajda i Zamar. W stolicy atak wymierzony był w cywilny port lotniczy i wojskową bazę w mieście Ad-Dajlami.

 

14.01.2024- Korea Północna wystrzeliła rakietę w kierunku Morza Japońskiego. Jak później się okazało był to pocisk balistyczny średniego zasięgu. Według japońskiego ministerstwa obrony rakieta przeleciała 500 km na wysokości 50 km i spadła do morza.

 

15.01.2024- W poniedziałek rzecznik jemeńskich rebeliantów Huti ogłosił plany rozszerzenia  ataków na amerykańskie i brytyjskie statki. Wcześniej grupa, wspierana przez Iran, twierdziła,  że prowadzi ostrzał jednostek izraelskich na Morzu Czerwonym. Dane z poniedziałkowego  monitoringu ruchu morskiego wykazały, że co najmniej 15 tankowców zmieniło kurs w  odpowiedzi na eskalację konfliktu. Grupa Huti od listopada wielokrotnie atakowała statki na  wodach wokół Jemenu, twierdząc, że w ten sposób wspiera działania terrorystycznego Hamasu  i jego walkę z Izraelem w Strefie Gazy. Jednak często okazywało się, że ostrzeliwane jednostki  nie miały żadnych powiązań z Izraelem.

16.01.2024- Prezydent Andrzej Duda potwierdził stabilne wsparcie Polski dla Ukrainy po rozmowie z prezydentem Wolodymyrem Zełenskim w Davos. W trakcie spotkania omówiono również planowaną wizytę premiera Donalda Tuska w Kijowie. Duda podkreślił, że wielokrotnie rozmawiał z premierem Tuskiem na temat polskiej polityki międzynarodowej, zwłaszcza w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę. Zapewnił prezydenta Zełenskiego, że ta polityka będzie trwała, a Ukraina może spodziewać się stabilnego wsparcia. Prezydent wyraził wiarę, że planowana współpraca z premierem Tuskiem będzie korzystna dla obu krajów.

 

17.01.2024- Sejm przyjął ustawę okołobudżetową na rok 2024, która przewiduje, między innymi, wzrost wynagrodzeń nauczycieli o 30% oraz dodatkowe trzy miliardy złotych na onkologię i psychologię dziecięcą. Nowa ustawa zakłada również zamrożenie tzw. kominówek. W głosowaniu nad ustawą o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na 2024 rok, 408 posłów zagłosowało za, 15 było przeciwnych, natomiast nikt nie wstrzymał się od głosu.

 

18.01.2024- Grupa ukraińskich hakerów znaną jako Blackjack dokonała ataku na serwery ponad 500 rosyjskich obiektów wojskowych, skutkując utratą danych dotyczących konstrukcji militarnych. Atak obejmował zarówno oryginalne pliki, jak i ich kopie zapasowe. Hakerzy szydzili, stwierdzając, że Rosjanie teraz będą zmuszeni do odtwarzania obiektów z pamięci. Dane wykradzione w wyniku ataku pochodzą z różnorodnych obiektów wojskowych, takich jak koszary, arsenały broni, stanowiska rakiet przeciwlotniczych, a także główne kwatery dowodzenia. Niektóre z tych obiektów znajdują się na terenie samej Rosji, a inne na obszarach okupowanych na Ukrainie. Ponadto hakerzy zniszczyli siedem serwerów i zaszyfrowali ponad 150 komputerów używanych przez pracowników państwowych instytucji.

 

19.01.2024- Stany Zjednoczone przeprowadziły kolejne naloty na pozycje ruchu Huti w Jemenie. Pentagon ogłosił, że celem tych ataków były wyrzutnie pocisków balistycznych, które rebelianci popierani przez Iran używali do ostrzeliwania statków handlowych na Morzu Czerwonym. Dodatkowo Biały Dom ogłosił zamiar ponownego zakwalifikowania proirańskich Huti w Jemenie jako organizacji terrorystycznej. Jest to reakcja na ataki bojowników na szlaki żeglugowe na Morzu Czerwonym.

Warto jednak zauważyć, że organizacje humanitarne ostrzegają, iż kryzys humanitarny w Jemenie, który już teraz dotyka ponad 18 milionów cywilów, może się pogłębić w związku z kolejnymi starciami wojskowymi i nalotami ze strony Stanów Zjednoczonych na pozycje rebeliantów Huti.

 

20.01.2024- Wojskowy oddział ratunkowy został zadysponowany do działań w Hiszpanii po potężnej burzy śnieżnej, która nawiedziła północną część kraju. Setki osób utknęły na autostradzie między miastami Soria i Agreda z powodu złych warunków atmosferycznych, a akcja ratunkowa trwała przez większość nocy. Wojsko, wysłane z bazy w Saragossie, interweniowało, aby pomóc około 600 osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji z powodu intensywnych opadów śniegu. Wsparcie obejmowało także pomoc w przemieszczaniu się uwięzionych na autostradzie.

 

21.01.2024- W ostatnim czasie nie odnotowano żadnych prób nielegalnego przedostania się z Białorusi do Polski, informuje Straż Graniczna. Komunikat podkreśla skuteczność działań, a obecnie obserwuje się trend związany z niewielką liczbą przypadków w ostatnich tygodniach. W porównaniu, w styczniu 2023 roku notowano 1,5 tysiąca prób sforsowania granicy. Warto jednak zauważyć, że cudzoziemcy wciąż przemieszczają się wzdłuż technicznej bariery, gdzie są monitorowani przez systemy monitoringu i polskie służby.

 

22.01.2024- Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) przeprowadził ataki na zakłady wojskowe w Tule i obwodzie smoleńskim w Rosji. Celem ataków były zakłady Szczegłowski Wał, w których wytwarzane są samobieżne przeciwlotnicze zestawy artyleryjsko-rakietowe Pancyr-S i Pancyr-S1. Zakłady te są jednymi z najważniejszych zakładów rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego.

 

23.01.2024- Ruszają największe od kilku dekad manewry wojskowe NATO o nazwie Steadfast Defender, które mają zademonstrować zdolność przerzucania wojsk z Ameryki Północnej przez Atlantyk, by wzmocnić bezpieczeństwo Europy. W ćwiczeniach zaangażowanych będzie ponad 50 okrętów lotniskowych, fregaty, korwety i niszczyciele. Do tego ponad 80 myśliwców, śmigłowców oraz dronów, ponad 1100 wozów bojowych, w tym 166 czołgów, 533 wozy piechoty i 417 transporterów opancerzonych. W ćwiczeniach, które potrwają do maja, udział weźmie ok. 90 tys. żołnierzy z 31 krajów członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego i Szwecji, która czeka na wejście do Paktu.

 

24.01.2024- Wielkie Zgromadzenie Narodowe Turcji (jednoizbowy parlament) ratyfikowało we wtorek zdecydowaną większością głosów wniosek Szwecji o przystąpienie do NATO. 287 głosów było za, 55 przeciw, czterech parlamentarzystów wstrzymało się od głosu.

 

25.01.2024- Do rosyjskiego 228. gwardyjskiego Pułku Strzelców Zmotoryzowanych dostarczonych zostało 30 bojowych wozów piechoty BMP-3. Pojazdy zostały dostarczone przez zakłady KurganMaszZawod, które zmodyfikowały je poprzez dołożenie dodatkowego pancerza zarówno na kadłubie, jak i wieży. Oprócz tego otrzymały daszki/klatki na stropie wieży. Jednostka, która otrzymała nowe pojazdy, znajduje się w obwodzie swierdłowskim.

 

26.01.2024- Macedonia Północna zamówiła śmigłowce AW149 i AW169M, informuje ministerstwo obrony tego państwa. Chodzi o cztery śmigłowce AW149 i cztery AW169M, które są tak naprawdę zmilitaryzowaną wersją cywilnych AW169. Obydwie konstrukcje są produkowane przez firmę Leonardo Helicopters. Podzespoły powstają w polskich zakładach PZL-Świdnik. Wartość kontraktu to 330 mln EUR. Dostawy przewidziano na lata 2026-2027. Docelowo mają one zastąpić śmigłowce Mi-8 oraz Mi-24, które Macedonia chce przekazać na Ukrainę.

 

27.01.2024- Departament USA wyraził zgodę na zakup przez Turcję do 40 nowych F-16 Block 70 w wersjach C (jednomiejscowe) i D (dwumiejscowe), a także modernizację posiadanych przez Ankarę 79 starszych samolotów tego samolotu. Szacowany maksymalny koszt to 23 miliardy dolarów. Równocześnie resort dyplomacji zezwolił też na sprzedaż 40 samolotów wielozadaniowych F-35 dla Grecji. Szacowana wartość zakupu wynosi 8,5 miliarda dolarów. Warto podkreślić, że obie kwestie były przedmiotem rozmów w sprawie tureckiej ratyfikacji akcesji Szwecji do NATO.

 

28.01.2024- Trzech amerykańskich żołnierzy zginęło, a 25 zostało rannych w wyniku ataku bezzałogowego systemu powietrznego na posterunek w Jordanii przy granicy z Syrią. Jest to pierwszy atak na żołnierzy amerykańskich w regionie w ostatnich miesiącach, skutkujący ofiarami śmiertelnymi.

 

29.01.2024- Irańska rządowa agencja IRNA ogłosiła, że Iran stanowczo zaprzecza związkom z atakiem dronów w Jordanii, w wyniku którego śmierć poniosło trzech amerykańskich żołnierzy.

 

30.01.2024- Wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podpisał w Brukseli list intencyjny dotyczący procedur przemieszczania wojsk. Partnerami w podpisaniu dokumentu były minister obrony Holandii Kajsa Ollongren i wiceminister obrony Niemiec Siemtje Möller. Celem podpisania listu jest harmonizacja procedur związanych z planowaniem i realizacją przemieszczeń jednostek wojskowych na terytorium tych trzech krajów.

 

31.01.2024- Prezydent Andrzej Duda skierował w trybie kontroli następczej do Trybunału Konstytucyjnego ustawę budżetową na rok 2024 po jej podpisaniu. Dodatkowo, głowa państwa zapowiedziała, że podejmie podobne kroki w przypadku innych ustaw.

 

LUTY

 

01.02.2024- Premier Węgier, Viktor Orbán, został przekonany w Brukseli do poparcia czteroletniego pakietu pomocy finansowej dla Ukrainy o wartości 50 mld euro. Po krótkich negocjacjach ogłoszono porozumienie, które zakłada nowelizację wieloletniego budżetu o dodatkowe 64,6 mld euro. Ukraina otrzyma 33 mld euro w formie pożyczek i 17 mld euro w formie grantów w latach 2024–2027. Pierwsza transza w wysokości 4,5 mld euro ma zostać przekazana do Kijowa już w marcu. Co istotne, część środków z Rezerwy na rzecz Ukrainy, jak określono ten pakiet, ma pochodzić z zamrożonych aktywów Banku Rosji, szacowanych na około 3 mld euro rocznie według szacunków Brukseli.

 

02.02.2024- Siły zbrojne Stanów Zjednoczonych przeprowadziły ataki na ponad 85 celów, używając wielu samolotów, w tym bombowców dalekiego zasięgu. W trakcie nalotów wykorzystano ponad 125 precyzyjnych pocisków. Wśród celów znajdowały się centra operacyjne, ośrodki wywiadowcze, składy rakiet, pocisków i pojazdów bezzałogowych, a także obiekty logistyczne i łańcuch dostaw amunicji związane z bojownikami i ich irańskimi sponsorami.

 

03.02.2024- Znaczna liczba wniosków o przeniesienie do zadań obrony cywilnej w Finlandii jest reakcją obywateli na zapowiedzi szefa resortu obrony, Anttiego Hakkanena, który ogłosił on planowane zmiany w ustawie o rezerwie wojskowej. Hakkanen wyraził potrzebę znalezienia środków prawnych, które uniemożliwią uniknięcie obowiązku służby w rezerwie wojskowej. Obecnie, w Finlandii o populacji 5,5 miliona obywateli, obowiązuje powszechny obowiązek służby wojskowej, który dotyczy jedynie mężczyzn w wieku 18-60 lat. Szacuje się, że blisko 900 tysięcy obywateli pozostaje w rezerwie.

 

04.02.2024- Siły Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii zaatakowały 36 celów związanych z rebeliantami Huti, wspieranymi przez Iran, w Jemenie. Ataki skierowano m.in. przeciwko magazynom broni i wyrzutniom rakietowym. Operacja miała miejsce w 13 lokalizacjach na terenie całego kraju i została poparta przez siły z Australii, Bahrajnu, Kanady, Danii, Holandii i Nowej Zelandii. Stanowiła odwet za atak bojówek wspieranych przez Iran na bazę Tower 22 w Jordanii.

 

5.02.2024- Rada Ministrów opublikowała nowe cykliczne rozporządzenie dotyczące poborów do wojska w 2024 roku. Limit poboru dla rezerwistów będzie wynosił tak jak w zeszłym roku, do 200 tys. osób. Dwukrotnie ma wzrosnąć limit wezwań do aktywnej rezerwy, do 20 tys. osób. Limit wezwań do służby dobrowolnej wzrośnie o 6 tys., do służby zawodowej o 4 tys., a do wojsk terytorialnych o 3 tys. Osób.

 

6.02.2024- Sześć osób, w tym trzech policjantów, doznało obrażeń w strzelaninie przed sądem w Stambule. Do ataku doszło przed południem w europejskiej części Stambułu przy jednym z wejść do głównego gmachu Pałacu Sprawiedliwości w dzielnicy Caglayan, w którym odbywają się najważniejsze rozprawy w kraju. Organy ścigania wszczęły śledztwo w sprawie zdarzenia.

 

7.02.2024- Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż systemów do rozpoznania przestrzeni powietrznej i radarów powierzchniowych. W ramach tego zadania planowany jest zakup nowoczesnego systemu radiolokacyjnego, obejmującego komponent naziemny i powietrzny, ale również szerokie wsparcie, w tym pakiety logistyczne, szkoleniowe oraz dokumentację techniczną. Docelowo 4 Aerostaty Barbara mają dołączyć do polskiego systemu wczesnego ostrzegania i rozpoznania. Szacunkowy koszt zakupu systemów radarowych wyniesie 1,2 mld dol.

 

9.02.2024- Ukraińska armia przeprowadziła nocny atak dronów na różne obiekty na terenie Rosji. Bezzałogowe statki uderzyły m.in. w rafinerię Ilskij w Kraju Krasnodarskim, gdzie wybuchł pożar. Za atakami dronów na dwie rafinerie w Rosji ostatniej nocy stoi Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

 

10.02.2024- Izraelska armia zbombardowała obiekty w mieście Rafah na południu Strefy Gazy. Izraelska armia ograniczała się jedynie do ataków z powietrza na miasto Rafah położonego tuż przy granicy z Egiptem. Należy dodać, że w mieście tym schroniło się 1,5 miliona Palestyńczyków. W wyniku ataków zginęło ponad 20 osób.

 

11.02.2024- Szwecja wysyła swoje oddziały bojowe na terytorium Łotwy, gdzie trwają już prace nad bazą dla skandynawskich żołnierzy. Działania są powiązane z ewentualnym przystąpieniem Szwecji do NATO. Żołnierze będą stanowić część pierwszej linii obrony przed potencjalną rosyjską inwazją na kraje bałtyckie. Batalion będzie składał się z około 600-800 żołnierzy i ciężkiego sprzętu pancernego. Jednostka będzie przebywała na Łotwie w ramach sześciomiesięcznej rotacji.

12.02.2024- Holenderski sąd apelacyjny w Hadze zdecydował, że rząd Marka Rutte musi natychmiastowo zatrzymać eksport części zamiennych do myśliwców F-35, które były kierowane do Izraela. Decyzja ta wynika z podejrzeń, że ten sprzęt mógłby zostać użyty przez izraelską armię w działaniach w Gazie, co mogłoby stanowić naruszenie prawa międzynarodowego.

 

13.02.2024- Zgodnie z wstępnymi danymi, czterech żołnierzy Armenii zginęło, a jeden został ranny w wyniku ataku ze strony Azerbejdżanu wzdłuż militarnej granicy między oboma krajami. To pierwszy incydent śmiertelny od września 2023 roku. Pomimo trwających rozmów pokojowych między władzami w Baku i Erywaniu, doszło do starcia, gdzie jednostki Sił Zbrojnych Azerbejdżanu otworzyły ogień do pozycji ormiańskich o godzinie 05:30 dnia 13 lutego. Wciąż trwają wysiłki mające na celu zakończenie ponad 30-letniego konfliktu między oboma krajami.

 

14.02.2024- Polska lekarka, która została porwana kilka dni temu w Czadzie, została uwolniona. W trakcie operacji doszło do wymiany ognia, jednak kobieta nie odniosła żadnych obrażeń.

 

15.02.2024- W rejonie przejścia granicznego Jagodzin (Jahodyn) - Dorohusk rozpoczął się protest ukraińskich przewoźników jako odpowiedź na działania polskich rolników. Akcję, w której uczestniczy 15 ukraińskich ciężarówek i około 20 samochodów osobowych, rozpoczęto około godziny 11 czasu ukraińskiego. Kierowcy umieścili na swoich pojazdach plakaty z napisami w języku ukraińskim, polskim i angielskim. Protest jest reakcją na ogólnokrajowe protesty rolników w Polsce, które odbyły się 9 lutego, przeciwnych m.in. wprowadzeniu Zielonego Ładu i napływowi towarów z Ukrainy, co spowodowało, że produkcja rolna stała się nieopłacalna. Akcja może trwać do marca.

 

16.02.2024- Drugi dzień oficjalnej wizyty przewodniczącej Parlamentu Europejskiego, Roberty Metsoli, w Polsce obejmował spotkania z premierem Donaldem Tuskiem, marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią, marszałek Senatu Małgorzatą Kidawą-Błońską oraz szefem MSZ Radosławem Sikorskim.

 

17.02.2024- Opozycjonista Aleksiej Nawalny niespodziewanie zmarł w kolonii karnej na Dalekiej Północy - taką informację podały rosyjskie służby więzienne. Nawalny "poczuł się źle" i "utrzymywał utratę przytomności". Pomimo prób reanimacji, zmarł. Był znany ze swojego sprzeciwu wobec rosyjskiego rządu, organizując liczne protesty antyrządowe. Aresztowany w 2021 roku po powrocie z Niemiec, gdzie leczył się po próbie otrucia, Nawalny był postacią kontrowersyjną w rosyjskiej polityce.

 

19.02.2024- Strona Internetowa Lockbit należąca do gangu hakerów, który przejmuje dane w celu wymuszania okupu od ofiar została przejęta przez Brytyjską Narodowa Agencja ds. Przestępczości (NCA) i amerykańskie Federalne Biuro Śledcze (FBI). Gang zarabia pieniądze, kradnąc poufne dane i grożąc ich wyciekiem, jeśli ofiary nie zapłacą żądanego okupu.

 

20.02.2024- Rebelianci Huti zestrzelili w pobliżu Jemenu amerykańskiego drona wojskowego MQ-9. Do zestrzelenia doszło w poniedziałek w pobliżu portowego miasta Al-Hudajda w zachodnim Jemenie. Amerykański dron został wyprodukowany przez General Atomics. MQ-9 Reaper ma 11 metrów długości, a rozpiętość jego skrzydeł wynosi 20 m. Może przenosić maksymalnie 1360 kg uzbrojenia.

 

21.02.2024- Rząd Somalii zatwierdził podpisane z Turcją porozumienie o współpracy obronnej. Na jego mocy Ankara ma 10-letni mandat na ochronę wód morskich kraju. W ramach umowy Turcja będzie chronić wody morskie tylko przez 10 lat. Po 10 latach współpracy Somalia będzie posiadać własną flotę, która będzie w stanie zapewnić ochronę własnych wód. Umowa obejmuje współpracę w takich kwestiach, jak zwalczanie terroryzmu, zagrożeń zewnętrznych, piractwa i nielegalnego rybołówstwa czy ochronę wybrzeży.

 

23.02.2024- Tragiczny tydzień w Etiopii. Po trzech dniach intensywnych strzelanin pomiędzy siłami rządowymi Etiopii a Armią Wyzwolenia Oromo (OLA) w dystrykcie Hidhabu Abote mieszkańcy zgłosili, że zginęło 15 cywilów.

 

24.02.2024- Czworo zachodnich przywódców, w tym premierzy Włoch, Kanady i Belgii, przybyło do Kijowa, aby wyrazić solidarność z Ukrainą w drugą rocznicę inwazji Rosji. W delegacji obecna jest także przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

 

25.02.2024- Siły rosyjskie zajęły bardziej korzystne pozycje w okolicach Awdijiwki i Doniecka. Jednocześnie udało się im także odeprzeć kontrataki sił ukraińskich w pobliżu Kliszcziwki, Dylejewki i Kurdiumiwki. Z komunikatu ministerstwa wynika, że łącznie były to siedem ataków, w których trakcie Rosjanie zniszczyli 77 ukraińskich dronów.

 

26.02.2024- Rolnicy prowadzą protest w Brukseli, używając ciągników do taranowania policyjnych barykad i blokując ruch uliczny. Zablokowane są stacje metra, a na ulicach płoną opony. Ten protest to reakcja na politykę Zielonego Ładu.

 

27.02.2024- W Polsce rozpoczynają się ćwiczenia o nazwie DRAGON-24, będące częścią manewrów NATO pod kryptonimem STEADFAST DEFENDER-24. W tych ćwiczeniach zaangażowanych jest około 20 tysięcy żołnierzy z dziewięciu krajów NATO. Policja podkreśla, że są to ćwiczenia o charakterze obronnym, nie skierowane przeciwko konkretnemu państwu, i ostrzega przed możliwymi utrudnieniami w ruchu spowodowanymi obecnością kolumn wojskowych na drogach.

 

28.02.2024- W trakcie wielostronnych rozmów plenarnych w Pałacu Elizejskim poświęconych wojnie w Ukrainie i wsparciu dla tego kraju, prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił, że nie ma obecnie konsensusu w sprawie wysłania zachodnich żołnierzy na Ukrainę. W reakcji na te sugestie Stany Zjednoczone, Polska, Niemcy, Włochy, Wielka Brytania i inne kraje wykluczyły możliwość wysłania wojsk do Ukrainy.

 

29.02.2024- Zgodnie z informacją Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia przedłużające obowiązywanie trzech stopni alarmowych do 31 maja 2024 roku. Jednocześnie stopień alarmowy dotyczący zagrożeń w cyberprzestrzeni został obniżony do BRAVO-CRP, czyli drugiego stopnia zagrożenia.

 

MARZEC

 

01.03.2024- Kongres USA przyjął nowe tymczasowe rozwiązanie budżetowe, przesuwając datę wygaśnięcia funduszy dla agencji federalnych o kolejny tydzień. Prezydent Biden zapowiedział podpisanie ustawy, ale także zaapelował do Kongresu o pilne przegłosowanie pakietu pomocowego dla Ukrainy.

 

02.03.2024- Amerykańskie samoloty wojskowe dostarczyły 38 tysięcy posiłków do Strefy Gazy w ramach pomocy humanitarnej zatwierdzonej przez prezydenta Bidena. Trzy samoloty C-130 przeprowadziły zrzuty, a Biały Dom zapewnił, że dostawy będą kontynuowane. Izrael wyraził zgodę na te działania.

 

4.03.2024- W okolicach miejscowości Miłaków (woj. warmińsko mazurskie) na jedno z pól spadł niezidentyfikowany obiekt. Miejsce upadku zostało zabezpieczane przez policję. Ze wstępnych ustaleń Prokuratury Okręgowej w Elblągu wynika, że na ziemię spadł balon meteorologiczny. Wcześniejsze doniesienia sugerowały, że mógł to być obiekt wojskowy.

 

5.03.2024- Nowy prezydent Węgier Tamas Sulyok podpisał ustawę o przystąpieniu Szwecji do NATO. Węgry były ostatnim państwem, które zwlekały z wyrażeniem zgody na dołączenie tego kraju do Sojuszu. Po wstąpieniu do sojuszu Szwecja będzie 32. członkiem NATO.

 

6.03.2024- Rosjanie zaatakowali kilka regionów Ukrainy za pomocą irańskich dronów kamikadze. Ukraińskie siły zbrojne poinformowały o nadlatujących grupach m.in. znad Morza Czarnego. Grupy były widziane w obwodzie połtawskim, charkowskim i kilka w obwodzie chersońskim. Udało się strącić 38 z 42 dronów.

 

7.03.2024- Premier Szwecji Ulf Kristersson złożył dokumenty akcesyjne na ręce sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena w Departamencie Stanu. Proces złożenia dokumentów w Departamencie Stanu formalnie kończy proces akcesji Szwecji do Sojuszu. Tym samym Szwecja oficjalnie stała się 32. członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego.

 

9.03.2024- Marynarka Wojenna poinformowała o powrocie do działalności morskiej okrętu ORP Orzeł. Jedyny polski okręt podwodny w ostatnim czasie był wyłączony ze służby ze względu na kompleksowy remont. Co szczególnie istotne, jednostka przeszła pełne odbiory podwodne i rozpoczyna intensywną działalność morską.

 

10.03.2024- Rosjanie poinformowali o kilku incydentach z udziałem dronów na swoim terytorium. Jeden z bezzałogowców spadł na teren składu ropy w Kursku. Do kolejnego ataku dronów doszło w obwodzie Biełgorodzkim. Zaatakowane zostały rejony dzielnicy Jakowlewskiej. Na teren spadły dwa ukraińskie bezzałogowce. W porze nocnej doszło także do poważnego pożaru gazociągu w miejscowości Łychma w Chanty-Mansyjskim Okręgu Autonomicznym.

 

11.03.2024- Mężczyźni, którzy zginęli w tragicznym wypadku podczas ćwiczeń na poligonie w Drawsku Pomorskim w ubiegłym tygodniu zostaną pochowani w tym tygodniu. Jeden z żołnierzy zmarł na miejscu, a drugi zmarł dzień później w szpitalu, po tym jak na nich najechał pojazd gąsienicowy podczas ćwiczeń programowych.

 

12.03.2024- 25 rocznica przyjęcia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Z tego powodu wizytę w Białym Domu na zaproszenie Joe Bidena złożyli Prezydent i Premier RP. 12 marca 1999 roku w mieście Independence w Stanach Zjednoczonych formalnie przekazano na ręce amerykańskiej sekretarz stanu Madeleine Albright przyjęty przez Polskę dokument ratyfikacyjny Traktatu Północnoatlantyckiego.

 

15.03.2024- Kolejna rosyjska rafineria doświadczyła potężnej eksplozji, która została przypisana ukraińskim dronom. Tym razem największy zakład w obwodzie kałuskim został celem ataku, gdzie trzy maszyny uderzyły w urządzenia do rafinacji ropy, jak wynika z raportów medialnych.

 

16.03.2024- Hiszpańscy dziennikarze informują, że obecnie żołnierze NATO prowadzą operacje rozpoznawcze i szkoleniowe w Ukrainie, monitorując również dostawy broni z Zachodu. Większość z nich to emerytowani żołnierze, którzy dobrowolnie zdecydowali się na wyjazd. Ich głównym zadaniem jest przekazywanie informacji o sytuacji na froncie, identyfikacja efektywności broni oraz raportowanie ewentualnych problemów z jej użyciem.

 

17.03.2024- W tegorocznych wyborach w Federacji Rosyjskiej, które miały miejsce od 15 do 17 marca, obywatele mieli możliwość oddania głosu na trzech innych kandydatów oprócz Władimira Putina, zarejestrowanych przez rosyjską Centralną Komisję Wyborczą. Putin zwyciężył w wyborach prezydenckich, co oznacza, że pozostanie na stanowisku do 2030 roku.

 

18.03.2024- Prezydent Mołdawii Maia Sandu zachęca do mobilizacji przed zbliżającym się referendum w sprawie wejścia kraju w struktury Unii Europejskiej. Głosowanie w tej sprawie może odbyć się w październiku 2024 roku. Mołdawia w czerwcu 2022 roku uzyskała status kraju kandydującego do UE.

 

19.03.2024- Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych potwierdziły przeprowadziły udany test broni hipersonicznej. Testy zostały przeprowadzone na Oceanie Spokojnym, gdzie z wyspy Guam wystartował bombowiec B-52, który wystrzelił broń szybkiego reagowania-Air-launched Rapid Response Weapon (ARRW).

 

20.03.2024- Ukraińskie drony zaatakowały bazę lotnictwa strategicznego na południu Rosji, w obwodzie saratowskim. Eksplozje miały miejsce obok miasta Engels na południu Rosji, w obwodzie saratowskim. Mieszkańcy informowali w mediach społecznościowych o czterech eksplozjach. Ukraińskie drony zaatakowały bazę lotnictwa Engels-2, gdzie stacjonują rosyjskie bombowce strategiczne. Władze lokalne podały, że to rosyjska obrona powietrzna zestrzeliła atakujące maszyny.

 

21.03.2024- Rada Europejska podjęła decyzję o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z Bośnią i Hercegowiną przekazał na swoim profilu w mediach społecznościowych przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Bośnia i Hercegowina znalazła się na liście oficjalnych kandydatów do Unii Europejskiej 15 grudnia 2022 roku.

 

22.03.2024- Strzelanina w sali koncertowej pod Moskwą. Zginęło 40 osób, a ponad 100 jest rannych. Do zdarzenia doszło w sali koncertowej Krokus City Hall w Krasnogorsku pod Moskwą. Uzbrojeni mężczyźni otworzyli ogień do osób, które znajdowały się w środku budynku. W trakcie strzelaniny doszło także do wybuchów, najprawdopodobniej spowodowanych przez podłożone bomby.

 

23.03.2024- Będzie więcej wojska w przygranicznych województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim i podkarpackim, oznajmił wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Od lata 2021 roku trwa na tej granicy presja migracyjna ze strony białoruskiej. Według danych Straży Granicznej w 2024 roku było łącznie dotąd ponad 2,3 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy. Straż Graniczna w ochronie granicy jest wspierana przez wojsko w ramach Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego Podlasie.

 

25.03.2024- kolejny raz doszło do zakłóceń sygnału GPS w okolicach Morza Bałtyckiego, osiągając bezprecedensową skalę. Zakłócenia trwały rekordowe 59 godzin i dotknęły 1614 samolotów, głównie pasażerskich. Działania rosyjskiego systemu walki radiolokacyjnej Borisoglebsk-2, zainstalowanego w obwodzie królewieckim, miały być przyczyną problemów, które dotknęły nie tylko Polskę, ale także inne państwa: Estonię, Litwę czy fragmenty Finlandii.

 

27.03.2024- Policja stanu Maryland potwierdziła śmierć sześciu osób zaginionych w katastrofie mającej miejsce dzień wcześniej w Baltimore i zawiesiła akcję ratunkową. Statek handlowy uderzył w most Key we wtorek, a dwie osoby zostały uratowane, jedna jest w stanie ciężkim. Do zdarzenia doszło podczas gdy kontenerowiec Dali, pływający pod banderą Singapuru, uderzył w pylon mostu Key, gdy wypływał z portu w Baltimore w kierunku Sri Lanki. Załoga próbowała spowolnić statek, rzucając kotwicę, lecz kolizji nie udało się uniknąć.

 

28.03.2024- Urzędnicy czeskiego rządu zakończyli negocjacje dotyczące dostaw pocisków artyleryjskich dla ukraińskiej armii, co zostało uznane za sukces inicjatywy podjętej przez czeskiego prezydenta. Ogłoszono, że Ukraina otrzyma milion pocisków, a rząd Pragi zawarł kontrakty na dostawy amunicji wraz z kilkunastoma krajami, płacąc około 1,8 miliarda euro. Wśród tych krajów znalazły się m.in. Niemcy, Francja, Holandia, Norwegia, Portugalia, Polska i Kanada, które także wniosły swój wkład finansowy.

 

29.03.2024- Myśliwce włoskich Sił Powietrznych, bazujące w Malborku, zostały zadysponowane do zidentyfikowania i przechwycenia rosyjskich samolotów, poruszających się nad międzynarodowymi wodami Morza Bałtyckiego. To już druga taka operacja włoskich F-2000 w ciągu krótkiego czasu.

 

30.03.2024- Palestyński Czerwony Półksiężyc poinformował o śmierci co najmniej pięciu osób i ranieniu 30 innych w Gazie. Tragedia miała miejsce podczas zamieszania podczas dystrybucji pomocy żywnościowej, gdy tłum ludzi się taranował. Sytuacja humanitarna w tym mieście Autonomii Palestyńskiej jest tragiczna, a wielu mieszkańcom grozi głód.

 

31.03.2024- W Turcji odbyły się wybory lokalne. Na południowym wschodzie Turcji doszło do zamieszek. Tureckie ministerstwo zdrowia poinformowało, że co najmniej jedna osoba zginęła, a 12 zostało rannych w prowincji Diyarbakir.

 

 

Koło Naukowe Bezpieczeństwa Narodowego UJD

Napisz do nas

www.bezpieczenstwo@knbn-ujd.pl

KNBN © 2023